Komody IKEA - które kupujemy najchętniej, jak dopasować je do aranżacji, jak przerobić komodę z IKEA

Komody IKEA kupujemy chętnie, ponieważ są niedrogie, łatwo dopasować je do aranżacji wnętrza, można je łączyć tworząc całe zestawy meblowe oraz łatwo je przerobić w duchu DIY. Zebraliśmy najciekawsze informacje i porady dotyczące komód IKEA.

Komody IKEA - najbardziej popularne kolekcje

W każdej ofercie meblowej da się wyróżnić serie, które sprzedają się lepiej niż pozostałe i ogólnie cieszą się większym zainteresowaniem. Jak to wygląda w przypadku komód IKEA? Oto najciekawsze kolekcje:

1. Komody z serii MALM

Bardzo proste, minimalistyczne formy, gładkie fronty i bardzo pojemne szuflady - a do tego niewysokie, jak na dobrą jakość wykonania, ceny. Samodzielnie złożenie komody MALM nastręcza, co prawda, nieco problemów ze względu na ciężar mebla, ale dzięki temu jest on solidny - możemy na nim nawet stanąć bez obawy, że go uszkodzimy (kiedy np. chcemy zdjąć wiszące obok zasłony).

Gładkie fronty są pozbawione uchwytów (otwieramy szuflady chwytając za podcięcie krawędzi frontu), ale możemy je dodać, jeśli taką formę otwierania uważamy za wygodniejszą. Front możemy też pokryć okleiną meblową lub fototapetą z ciekawym wzorem - na gładkiej powierzchni będzie wyglądała świetnie! Przy pomocy uchwytów i okleiny nadamy komodzie całkiem innego wyglądu - i lepiej dopasujemy do aranżacji, jeśli jest utrzymana np. w stylu glamour lub chcemy wprowadzić do niej żywe kolory.

Komody z serii MalmKomody z serii Malm Fot. IKEA

W 2018 roku kolekcja Malm została wzbogacona o komodę w ciemnoczerwonym kolorze. To ciekawe uzupełnienie popularnej kolekcji proponujemy stosować nie tylko pojedynczo, ale również w zestawieniu z komodami z tej samej kolekcji, ale w różnych kolorach i rozmiarach. W ten prosty sposób uzyskamy oryginalny zestaw meblowy, którego poszczególne elementy będzie można zamieniać miejscami tworząc inną kompozycję jeśli poprzednia się znudzi. Pamiętajmy - Malm to ciężkie komody o dosyć masywnych szufladach, więc dla własnego bezpieczeństwa byłoby dobrze unieruchomić je przy pomocy specjalnych kotew mocowanych na ścianie. Dzięki nim komoda nie przewróci się, kiedy wysuniemy wszystkie szuflady na raz (takie przypadki się zdarzały) - a tym samym unikniemy poturbowania (szczególnie ważne, jeśli mamy dzieci - maluchy lubią wspinać się po szufladach jak po schodkach). Najniższe, z 2 szufladami, nie potrzebują unieruchomienia.

Komody z serii MalmKomody z serii Malm Fot. IKEA

2. Komody z serii HEMNES

Meble na nóżkach, nieco wysunięty z każdej strony blat i uchwyty w formie małych, metalowych gałek - komody HEMNES to idealna propozycja dla tych, którzy próbują odnaleźć swój styl gdzieś pomiędzy klasyką a nowoczesnością. Tutaj również proponujemy dekorowanie frontów - gładka powierzchnia (po odkręceniu gałek) bez problemu "chwyci" naklejkę. Te komody można wykorzystać w aranżacji w stylu hampton oraz nowojorskim - przy pomocy stylizowanych gałek oraz sztukaterii.

Komody z serii HemnesKomody z serii Hemnes Fot. IKEA

3. Komody w serii NORDLI

Trendy kolorystyczne we wnętrzach ulegają zmianom, ale biel i czerń zawsze są w nich obecne. Podobnie jak styl minimalistyczny - nowoczesność nie uznająca ozdobników i zbędnych dodatków. Prostota, funkcjonalność i wspomniane kolory, które tworzą najmocniejszy z możliwych kontrastów - oto, co zwraca uwagę na komody z serii NORDLI. Możemy wybierać spośród modeli prostych i o nieregularnych kształtach, jak również zróżnicowanych pod względem kolorystycznym - białe, czarne lub biało-czarne (IKEA w odniesieniu do ciemniejszej wersji tych komód używa określenia "Antracyt"). Brak uchwytów meblowych wyjątkowo nie skłania tutaj do zamontowania własnych - ich funkcję spełniają otwory we frontach, w które wkładamy dłoń, aby otworzyć szufladę - i żaden dodatkowy uchwyt nie ma tutaj racji bytu.

Komody z serii NORDLI mają wszechstronne zastosowanie: Wysokie z wieloma szufladami świetnie sprawdzą się w garderobie; niskie i długie - jako szafka pod telewizor; średniej wysokości i szerokie w sypialni (nad komodą możemy zawiesić lustro), czy wreszcie najmniejsze (z 2 szufladkami) - z powodzeniem zastąpią szafki nocne.

Komody z serii NORDLIKomody z serii NORDLI Fot. IKEA

Komody IKEA - gotowe do pomalowania

Obecnie mamy do dyspozycji farby pozwalające na pomalowanie każdej powierzchni - to szybki i niedrogi sposób na odnowienie mebli pokrytych okleiną, a nawet lakierowanych. Ale jeśli z góry zakładamy, że poddamy zakupioną komodę personalizacji, wybierzmy taką, która nam to zadanie ułatwi, zamiast utrudnić. IKEA proponuje w tym celu komody RAST i TARVA wykonane z drewna sosnowego, które możemy wykończyć lakierem, olejem, bejcą lub farbą według uznania.

Farba do mebli. Jaką farbę wybrać i jak malować meble? >>

Komody, które można pomalować: RAST i TARVAKomody, które można pomalować: RAST i TARVA Fot. IKEA

Każdy z nas chciałby mieć w domu coś, co będzie jedyne w swoim rodzaju, czego nikt inny nie ma szansy kupić do swojego mieszkania. Personalizowanie gotowych mebli daje nam namiastkę tej wyjątkowości, a przy okazji pozwala zaoszczędzić pieniądze. Malując fronty szuflad komody do pokoju dziecka, nadajmy każdemu z nich inny kolor - kolorowa mozaika ożywi aranżację. W eleganckim salonie dodajmy na frontach wspomniane wcześniej sztukaterie, a pomiędzy nimi naklejmy lustrzaną folię - mebel będzie błyszczał, a przy okazji odbijając przestrzeń delikatnie optycznie ja powiększy. Style industrialny i shabby chic nie obędą się bez drewnianych, nieco zniszczonych mebli. Jak je postarzyć, by pasowały do takich wnętrz? Przeczytaj poniżej:

Komoda przeznaczona do aranżacji loftowej powinna być dodatkowo wyposażona w metalowe uchwyty, które sprawią, że będzie wyglądała jak przeniesiona z fabryki. Dodatkowo możemy na frontach szuflad umieścić napis przy pomocy szablonu - lub przypadkowe pojedyncze litery. Ważne, aby czcionka była odpowiednio dobrana - powinna być prosta i "surowa", nie ma tu miejsca na eleganckie zawijasy.

Komodę możemy pomalować lub okleić specjalną okleinąKomodę możemy pomalować lub okleić specjalną okleiną Fot. IKEA/colorayDECALS-dawanda.pl

Komody IKEA - DIY, czyli zrób to sam

Jak samodzielnie zrobić komodę? Po pierwsze można zestawić ze sobą kilka mniejszych modułów - zamykanych szafek lub na zmianę z otwartymi półkami-kubikami. Stworzymy oryginalną kompozycję, której sami nadamy wielkość (dopasujemy idealnie do miejsca, w którym ma się znaleźć), kształt (niską i szeroką lub wąską i wysoką - bądź też o nieregularnych krawędziach) oraz kolor (barwne moduły układamy kontrastowo lub w formie płynnego przejścia kolorystycznego). Warto też popuścić wodze wyobraźni i połączyć ze sobą np. metalową szafkę z kubikami z płyty meblarskiej.

Możemy też wykorzystać mały regał (np. Kallax), którego puste półki zapełnimy koszykami, szufladkami lub kombinacją jednego i drugiego. Meble z serii Kallax stawiamy bezpośrednio na podłodze, ale jeśli chcemy mieć możliwość umycia podłogi bez przesuwania naszej komody, możemy całość podwiesić na ścianie na specjalnych uchwytach (te kupujemy w markecie budowlanym).

Czym się różni EXPEDIT od KALLAX? Jak zmienił się najpopularniejszy regał z IKEA? >>

Pomysły na komodęPomysły na komodę Fot. IKEA

Komody IKEA - uchwyty

IKEA pozwala nam wybrać kolor i rozmiar mebli oraz dopasować do nich akcesoria według upodobań - nie inaczej jest w przypadku uchwytów meblowych. I to już nie tylko drążki i gałki, ale również inne kształty, które mają za zadanie nadać meblom odpowiedniego charakteru. Pamiętajmy, że uchwyty z bogatej oferty można zastosować zarówno w meblach do pokoju, jak komody, szafy, toaletki i biurka, ale również w szafkach łazienkowych, zabudowie wnękowej w przedpokoju oraz meblach kuchennych.

Różne typy uchwytów meblowych dostępnych w IKEARóżne typy uchwytów meblowych dostępnych w IKEA Fot. IKEA

IKEA co jakiś czas wprowadza do swojej oferty nowe produkty - czasem zdarza się, że nieco starsze modele są wycofywane z produkcji. Jeśli upatrzyliście sobie komodę, której nie ma już w bieżącej sprzedaży, warto zajrzeć do internetu - serwisy aukcyjne pełne są ogłoszeń o sprzedaży używanych mebli (w cenach uzależnionych od ilości widocznych śladów użytkowania).

Jak to jest zrobione? Narzuta INDIRA z IKEA

Więcej o:
Copyright © Agora SA