Minimalistyczne mieszkanie w Poznaniu

Aranżacja na lata to nie tylko funkcjonalnie rozwiązania, które przetrwają próbę czasu, ale również materiały wykończeniowe dobrej jakości. Takie były główne założenia w projekcie mieszkania, którego opracowania podjęło się biuro projektowe LOFFT.

Mieszkanie ma powierzchnię 42 m kw. i jest położone w centrum Poznania. Mogłoby się wydawać, że dwa pokoje to nieduże pole do popisu dla architektów - każdą przestrzeń można jednak zaaranżować ciekawie, bez względu na metraż. Z kolei "ciekawie" może odnosić się również do spokojnej kolorystyki i prostych form. W całym mieszkaniu ściany pomalowano na biały kolor. Nudno? Nie, jeśli dodamy do tego drewno, które właśnie dzięki połączeniu z bielą wychodzi tu na pierwszy plan.

W salonie widać wyraźny podział na strefy wypoczynkową i kuchenną, ale jednocześnie - dzięki zastosowanym materiałom - obydwie stylistycznie łączą się w całość. Wszechobecna biel sprawia, że pomieszczenie wydaje się znacznie większe, tego wrażenia nie zaciera nawet pojemna zabudowa wykonana na zamówienie (szafki pod i nad telewizorem). Celowo utrzymana w bieli, z gładkimi frontami i pozbawiona uchwytów jest niemal niezauważalna. Fornirowana płyta umieszczona na ścianie pomiędzy szafkami nawiązuje kolorem do mebli kuchennych.

Pracownia LOFFT w aranżacji tego mieszkania postawiła na styl minimalistyczny. Charakteru dodają wnętrzom detale w postaci pozłacanych stolików kawowych, taboretów barowych o ciekawych formach, delikatnych sztukaterii na suficie czy opraw oświetleniowych. Do kwestii oświetlenia projektanci podeszli w nietypowy sposób. Jedyna lampa wisząca w mieszkaniu została zlokalizowana nad wyspą kuchenną, pozostałe, bardzo subtelne w formie oprawy zostały umieszczone na suficie lub w zagłębieniach gipsowo-kartonowych podwieszeń. Projektanci wykorzystali w tym celu kolekcję opraw oświetleniowych MIX LINE od AQForm.

W sypialni pojawia się dodatkowy kolor - ciemny turkus, który pięknie komponuje się z bielą i drewnem, sprawiającym wrażenie nieco "przydymionego". Długie półki na ścianie nad łóżkiem można wykorzystać do stworzenia domowej biblioteczki z ulubionymi książkami. Funkcję szafki nocnej spełnia tapicerowany puf.

Projekt: LOFFT architektura Małgorzata Hendrych-Lubińska, www.lofft.com.pl
Wykonawstwo: ANKRA Maciej Wiczkowski

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.