Minimalizm i jasne kolory w mieszkaniu o powierzchni 52 m kw.

Jak zaprojektować mieszkanie dla minimalistów, którzy pracują w domu? Wyzwanie stworzenia aranżacji łączącej w sobie cechy domowego zacisza z przestrzenią roboczą podjęli architekci z pracowni INTO. Z jakim rezultatem?

Właściciele mieszkania gustują w oszczędnych środkach wyrazu, więc najbliższe ich sercom są wnętrza minimalistyczne, w których można kontemplować niczym nie mącony spokój. Marzyli o przestrzeni będącej tłem dla ich codziennego życia, którego sporą część zajmuje praca zdalna. Aranżacja musiała być zatem stonowana, a jej poszczególne elementy dobrane w taki sposób, by nie przeszkadzały w koncentrowaniu się na obowiązkach zawodowych. Zastosowano nowoczesną stylistykę opartą na prostocie z dodatkiem drewnianych akcentów.

Minimalizm i jasne kolory

Metraż może nie jest imponujący - mieszkanie ma zaledwie 52 m kw., ale wszechobecna biel sprawia, że przestrzeń wydaje się o wiele większa. Aranżacja dodatkowo sprawia dzięki temu wrażenie lekkiej i świeżej. Delikatne beże i szarości w zestawieniu z bielą tworzą paletę, która wycisza i uspokaja, więc nie tylko jest dobrym tłem do pracy, ale również pomaga odpocząć. A jak mają się do tych kolorów drewniane detale?

Wprowadzenie drewna we wnętrza było celowym zabiegiem, aby ocieplić biele i uzyskać wrażenie zbilansowanej równowagi kolorystycznej. Wnętrza dzięki drewnianym elementom są przyjemniejsze w odbiorze. Drewno daje dobrą energię wnętrzom, sprawia, że odczytujemy je jako bardziej przytulne i "domowe"

– mówi architekt Anna Dankiewicz z pracowni INTO.

Minimalistyczne meble na zamówienie

Meble w mieszkaniu zostały stworzone przez stolarza w oparciu o ścisłe wytyczne właścicieli lokum. Zabudowy miały być ledwo widoczne, gładkie, minimalistyczne, pozbawione wszelkich dekoracyjnych detali. Powierzchnia frontów szaf i szafek jest matowa, przez co nie odbija światła - a jasna kolorystyka sprawia, że meble odbiera się niemal jak przedłużenie ścian. Wrażenie to potęguje brak klasycznych uchwytów meblowych.

Oświetlenie do minimalistycznych wnętrz

W mieszkaniu zastosowano oprawy oświetleniowe marki AQForm. Czym kierowali się autorzy projektu przy ich wyborze?

Projektując oświetlenie, zawsze staramy się zrównoważyć oświetlenie główne z oświetleniem nastrojowym. Przy wyborze opraw oświetleniowych w najważniejszych pomieszczeniach typu salon i kuchnia preferowaliśmy zdecydowany, dominujący element na suficie, czysty i prosty w formie. Efekt taki dają szynoprzewody, których dodatkowym atutem jest możliwość późniejszego wpięcia kolejnego reflektorka. Szynoprzewody z reflektorkami stanowią ciekawy, mobilny element kompozycji sufitowej, z możliwością nakierowania oświetlenia w konkretny, charakterystyczny punkt w przestrzeni (np. półkę z obrazami, dekoracje okienne, stół w kuchni)

– dodaje architekt Anna Dankiewicz.

Jak zrobić modną farbę tablicową za grosze? Podpowiadamy!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.