Parawan nawannowy. Wahadłowy, składany czy przesuwany. Jaki wybrać?

Jeśli jesteście właścicielami małej łazienki i stoicie przed dylematem: wanna czy prysznic? Mamy dla Was bardzo ciekawe rozwiązanie - parawan nawannowy. Przyglądamy się dostępnym na rynku modelom.

Od dawna istnieje problem, czy lepiej instalować wannę, czy prysznic w łazience. Funkcjonuje obiegowa opinia, że kobiety preferują wannę, a mężczyźni prysznic. Oczywiście przy dostatecznej ilości miejsca w łazience, można zastosować oba rozwiązania. Można też wybrać trzecie "2w1" - prysznic z parawanem nawannowym.

Nowoczesny przyścienny parawan nawannowy KW/PRIII z kolekcji Prestige III ma wysokość 150 cmNowoczesny przyścienny parawan nawannowy KW/PRIII z kolekcji Prestige III ma wysokość 150 cm Fot. Sanpalst

Nie musimy już jednak wybierać. Parawan nawannowy jest idealnym rozwiązaniem, które pozwoli nam połączyć zalety wanny i prysznica, także w małej łazience.

Łazienka inspiracje. Jak modnie zaaranżować łazienkę

Kiedy warto kupić parawan nawannowy?

  • planujemy remont w którym będziemy wymieniać wannę na prysznic
  • posiadamy małą łazienkę i chcemy ograniczyć rozbryzg wody z wanny
  • chcemy wydzielić wizualnie przestrzeń kąpielową
  • chcemy nadać podwójną funkcję wannie
  • w pobliży wanny znajdują się urządzenia elektryczne lub gniazdka elektryczne

Parawan na każdą wannę

Producenci wyposażenia łazienek, w swojej ofercie posiadają szeroką gamę parawanów nawannowych dostosowanych do praktycznie każdego rodzaju wanien - zarówno tych klasycznych prostokątnych, jak i asymetrycznych. Różnorodność modeli i rozmiarów parawanów umożliwia każdemu idealne dopasowanie ich do rozmiaru i kształtu wanny, a także powierzchni, jaką dysponujemy w łazience.

Parawan nubiaParawan nubia Fot. Cooke&lewis

Parawan nawannowy szklany

W zależności od naszych upodobań oraz charakteru naszej łazienki możemy wybrać rodzaj szkła z jakiego będzie wykonany parawan. Do wyboru mamy przejrzyste i matowe, hartowane lub tzw.bezpieczne. Hartowane szkło jest bardzo twarde i trudno je zbić, natomiast to drugie jest bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, za to po stłuczeniu nie rozpada się na ostre fragmenty, którymi można się zranić. Dla posiadaczy bardzo małych łazienek dobrym rozwiązaniem jest parawan ze szkła przejrzystego, który nie pomniejsza optycznie łazienki. Natomiast dla tych, którzy chcą oddzielić strefę kąpielową od reszty łazienki, dobrym pomysłem będzie parawan ze szkła satinato lub szyby polistyrenowej.

Nowoczesne łazienki: płytki, meble, aranżacje, inspiracje

Parawan nawannowy plastikowy

Choć tak go się popularnie nazywa w rzeczywistości wykonany jest z polipropylenu - tworzywa lekkiego, odpornego na wilgoć i trwałego. Jedyną jego wadą jest to, że łatwo go porysować np. nieodpowiednio dobierając środki czyszczące.

Typy parawanów nawannowych              

Spośród wszystkich dostępnych na rynku parawanów nawannowych, biorąc pod uwagę ich typy konstrukcji możemy wyróżnić trzy główne rodzaje: rozsuwane (przesuwane), wahadłowe oraz składane (harmonijkowe).

Parawan nawannowy składany (harmonijkowy)

Ten rodzaj parawannów wybierany jest do najmniejszych łazienek, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Parawan składa się od 2 do 7 elementów, które umieszczone są na plastikowej prowadnicy przymocowanej do wanny. Po złożeniu nie zajmuje praktycznie miejsca i umożliwia swobodne korzystanie z suszarki umieszczonej nad wanną.

Zielona łazienka: aranżacje, inspiracje, porady

Parawan nawannowy wahadłowy

Parawan ten działa na zasadzie jednoskrzydłowych drzwi umocowanych na zawiasach umieszczonych w ścianie. Skrzydła wykonane są ze szkła więc ze względu na swoją wagę nie mogą być zbyt duże. Można nimi poruszać w obie strony co z pewnością ułatwia ich mycie. Wadą tego rozwiązania jest brak szczelności między szybą a wanną, która może kończyć się rozbryzgiwaniem wody po łazience. Nieco droższe modele posiadają silikonową listwę wyposażoną w magnes, która tworzy szczelny parawan na wannie. 

Parawan nawannowy rozsuwany, przesuwany

Jedno lub kilka skrzydeł jest przesuwanych po prowadnicach zamontowanych na wannie tworzy szczelną płaszczyznę parawanu. Takie rozwiązania polecane są do większych łazienek, gdzie nie będzie potrzeby montowania suszarki. Tego typu parawany mogą również sprawiać problemy podczas sprzątania ponieważ by je umyć należy wejść do środka wanny.  Są bardzo szczelne. Najczęściej wybierane są modele dwuczęściowe lub trzyczęściowe.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem parawanu nawannowego?

Prowadnice: najlepsze będą te wykonane z aluminium i stali szlachetnej. Dużo tańsze, ale również mniej trwałe są plastikowe. Ich ogromną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do metalowych są całkowicie odporne na działanie wilgoci.

Uszczelki: parawany powinny być wyposażone są w uszczelki elastomerowe, które są dużo trwalsze niż tradycyjnie stosowany silikon. Dzięki nim parawany charakteryzują się dużą szczelnością i trwałością. Uszczelki elastomerowe nie kruszą się, nie zmieniają barwy i są odporne na trwałe zanieczyszczenia.

Profil: Warto wybrać parawany z mocowaniem - profil U - usprawnia montaż i umożliwia przytwierdzenie parawanu nawet przy nierównej ścianie. Profil U niweluje krzywizny i pozwala optymalnie dopasować brzeg parawanu do ściany, co jest bardzo ważne dla prawidłowego zamontowania parawanu i jego prawidłowego funkcjonowania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.