Masa solna. Przepis, pomysły na figurki i inne dekoracje z masy solnej

Masa solna przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, kiedy w ramach zajęć w przedszkolu - lub w domu z rodzicami - bawiliśmy się w tworzenie fantazyjnych figurek. Przypominamy przepis na masę solną oraz parę pomysłów na dekoracje, które można z niej wykonać.

Pokolenie dzisiejszych przedszkolaków bawi się zabawkami, o których ich rodzicom kiedyś nawet się nie śniło. Samych materiałów plastycznych, które mają stymulować rozwój maluchów jest obecnie na rynku taka ilość, że czasem ciężko jest zdecydować, co warto kupić, a co z czystym sumieniem można pominąć. Podobnie jest w przypadku mas plastycznych - w sklepach znajdziemy ciastolinę, piasek kinetyczny, piankolinę, różnego rodzaju glutki (slime), itp. Jednak zamiast kupować gotowy produkt, możemy zrobić masę plastyczną samodzielnie w domu - wspólna zabawa da nam i dzieciom dużo satysfakcji, a przy okazji maluchy nauczą się, że są w stanie stworzyć coś własnoręcznie. Mas, które możemy przygotować, jest wiele: balonowa, piaskowa, rosnąca farba, masa porcelanowa, piankolina, masa papierowa, piasek księżycowy, glutki, sztuczny śnieg czy masa mydlana. Przyjrzyjmy się jednak tej, która towarzyszy nam chyba najdłużej - chodzi o masę solną.

Renifer z masy solnej >>

Dekoracje z masy solnej: literki i aniołkiDekoracje z masy solnej: literki i aniołki Fot. gu-gunia.blogspot.com, sztukaniepowazna.blogspot.com

Przepis na masę solną

Podobno najprostsze pomysły są najlepsze. Jeśli tak, masa solna wygrywa w kategorii mas plastycznych, które możemy przygotować w domu. Wystarczy szklanka soli, szklanka mąki oraz tyle ciepłej wody, aby udało się zagnieść elastyczną, niezbyt zbitą masę, z której potem uformujemy różne kształty. Przed dolaniem wody do suchych składników warto rozpuścić w niej łyżeczkę kleju do tapet - ten zabieg pomoże utrwalić dekorację. Gotowe ciasto możemy wykorzystać od razu lub schować w szczelnie zamkniętym pojemniku do lodówki.

Sposobów na wykonanie dekoracji z masy solnej jest kilka. Najpopularniejszy (najłatwiejszy) to rozwałkowanie masy w podobny sposób, jak przy robieniu pierogów, a potem wycinanie z niej kształtów przy pomocy foremek lub nożyka. Poszczególne elementy "składamy" potem w jedną całość - uzyskana ozdoba przypomina relief. Drugi sposób to odrywanie małych fragmentów ciasta i rolowanie ich w kulki, wałki, itp. - z których stworzymy misie, owieczki, zajączki i inne. Przy pracy z formowaniem ciasta pomocne będą (poza foremkami do wycinania kształtów): grube słomki, widelec, mała łyżeczka, radełko do ciasta (pozwoli na uzyskanie pofalowanej krawędzi), mały nożyk, stemple do ciasta. Dzięki takim akcesoriom precyzyjnie uformujemy nawet bardzo małe elementy oraz nadamy gładkiej powierzchni ciekawy wzór.

Gotowe figurki suszymy w piekarniku ułożone na folii aluminiowej - najpierw przez godzinę w temp. 50 st. C, a następnie 1-2 godziny w temp. maks. 80 st. C. Figurki warto przewracać, aby równomiernie się wysuszyły.

Dekorowanie figurek z masy solnej

Ozdobne figurki będą jeszcze ładniejsze, jeśli je pomalujemy - dekoracja zyska więcej głębi i wyrazu (to szczególnie istotne, jeśli przygotowujemy figurki zwierząt). Tutaj również możemy posłużyć się dwiema metodami. Pierwsza to barwienie masy przed suszeniem - dzielimy ciasto na części i do każdej dodajemy po kilka-kilkanaście kropli barwnika spożywczego (ciasto zagniatamy aż kolor stanie się jednolity, ilość barwnika zależy od intensywności koloru, jaki chcemy uzyskać). Drugi sposób to malowanie gotowych, wysuszonych figurek farbami akrylowymi - przy czym jest to opcja o wiele lepsza, ponieważ pozwala na uzyskanie ciekawszych efektów. Przy pomocy cienkiego pędzelka możemy namalować drobny wzór, oczy zwierzątka lub napis - oraz wykonać cieniowanie, które spotęguje wrażenie głębi. Gdy farba wyschnie, możemy dekoracyjną figurkę polakierować - będzie dzięki temu ładnie błyszczała.

Masa solna - figurki

Przygotowanie masy solnej i lepienie z niej figurek to świetny pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem, ale również okazja do stworzenia ozdób, które możemy wykorzystać w mieszkaniu nie tylko do postawienia na półce w pokoju malucha. Jeśli mamy zwyczaj przyczepiania do drzwi lodówki ważnych notatek z pomocą magnesów, wykorzystajmy do tego celu ozdoby z masy solnej. Po wysuszeniu i pomalowaniu wystarczy z drugiej strony takiej figurki przykleić magnes.

Płaskie bombki, gwiazdki i aniołki będą z kolei świetną dekoracją choinkową - pamiętajmy tylko, by przed wysuszeniem zrobić w masie otwory, przez które potem przeciągniemy sznurek lub wstążkę. Ozdoby, które zawiesimy na świątecznym drzewku muszą mieć małe rozmiary - gałązki nie utrzymają zbyt dużego ciężaru.

Aniołki z masy solnej >>

Ozdoby z masy solnejOzdoby z masy solnej Fot. sztukaniepowazna.blogspot.com, Beata Lipov

Masa solna dla dzieci

Już sama możliwość ugniatania masy plastycznej wydaje się być dla dziecka wystarczająco atrakcyjna - ale zawsze możemy je dodatkowo zachęcić do takiej kreatywnej zabawy podsuwając pomysły na zastosowanie gotowej masy. Jeśli tworzenie figurek ulubionych zwierząt znudzi się maluchowi, zaproponujmy mu wykonanie ozdobnej zawieszki (do umieszczenia na rzemyku) lub korali, które podaruje w prezencie mamie lub babci. Dobrym pomysłem będzie też wykorzystanie masy solnej do utrwalenia wspomnień - i odciskania w niej dłoni i stóp naszego dziecka - na przykład raz do roku. Własnoręcznie wykonane drobiazgi mogą też przydać się do zabawy - w domku dla lalek lub na statku piratów.

Ozdobne mini owieczki z masy solnej >>

Masa antystresowa

Więcej o:
Copyright © Agora SA