Zastosowanie kleju na gorąco

Klej na gorąco przydaje się do wszelkich prac typu DIY, jest też niezastąpiony przy w szybkich naprawach. Jak posługiwać się pistoletem na klej oraz w jakich sytuacjach klej na gorąco przydaje się najbardziej?

Klej na gorąco - co to takiego

Nie tylko szanujący się majsterkowicz powinien mieć w swojej kolekcji pistolet do kleju na gorąco - to urządzenie przyda się w domu każdemu. Świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie coś się odklei, pęknie czy połamie. Klej na gorąco nie będzie, co prawda, lekiem na całe zło w mieszkaniu, ale jest w stanie pomóc w tylu sytuacjach, że każdy z nas powinien zainteresować się jego zakupem. Czym właściwie jest ów klej i w jaki sposób się go używa?

Klej na gorąco - pistolety i wkłady
Klej na gorąco - pistolety i wkłady Fot. Leroy Merlin

Klej na gorąco jest produkowany w przezroczystych lub białych pałkach (ale zdarzają się nawet wersje kolorowe lub z brokatem zatopionym w masie) o różnej średnicy i długości. To ważne, żebyśmy pamiętali, do jakich wkładów został przystosowany pistolet, który kupiliśmy, aby w przyszłości nie nabyć pałek w niewłaściwym rozmiarze - zbyt małe wypadną z pistoletu, zbyt duże w ogóle się do niego nie zmieszczą. Sam pistolet jest nazywany w taki, a nie inny sposób ze względu na swój wygląd i sposób obsługi - faktycznie przypomina on pistolet, a uruchomienie przepływu kleju przypomina naciskanie spustu. Do pistoletu dołączana jest podstawa (baza dokująca), z której wychodzi kabel - podłączamy go do gniazdka.

Zastosowanie kleju na gorąco
Zastosowanie kleju na gorąco Fot. Myk, Dremel, Stanley Black&Decker Polska

Działanie pistoletu na klej

Po włożeniu klejowego wkładu do pistoletu nic się nie wydarzy - urządzenie zacznie się nagrzewać dopiero po umieszczeniu go na podstawie. Musimy zaczekać, aż osiągnie ono odpowiednio wysoką temperaturę - jeśli zabraknie nam cierpliwości i zaczniemy pracę zbyt szybko, klej nie zostanie dostatecznie rozpuszczony - będzie wypływał bardzo wolno i niemal natychmiast zastygał, co utrudni nam pracę. Bardzo ważne jest też, by zabezpieczyć miejsce pracy przed zachlapaniem klejem za pomocą sztywnej podkładki (zwykła folia w kontakcie z gorącym klejem może się rozpuścić, poza tym będzie się zwijała i przeszkadzała w pracy zamiast ją ułatwić). Klej ma tendencje do "ciągnięcia się" w postaci cienkich nitek, poza tym może się zdarzyć, że po odłożeniu urządzenia na podstawę samoistnie wycieknie z niego odrobina kleju - a nie chcemy, by nawet najmniejsza jego ilość znalazła się na dywanie lub naszym ubraniu (usunięcie go w całości z tkaniny jest niemal niemożliwe). Po skończonej pracy odłączamy pistolet od prądu i czekamy aż urządzenie ostygnie (nigdy nie chowamy go gorącego!).

Podpowiedź: Na rynku są dostępne akumulatorowe pistolety na klej - działają tak samo, jak modele zasilane z sieci, są jednak od nich bardziej wygodne. Przy urządzeniu na kabel musimy zorganizować miejsce pracy w pobliżu gniazdka, druga wersja umożliwia pracę w dowolnym punkcie mieszkania lub garażu.

Zastosowanie kleju na gorąco

Znamy już działanie pistoletu na klej, pozostaje pytanie - do czego może on się nam w domu przydać? Klej na gorąco sklei papier, plastik, ceramikę, elementy drewniane, a nawet metalowe (o ile wcześniej nagrzejemy metal), możemy go zatem zastosować do sklejenia pękniętej ramy lustra lub obrazu, drewnianego krzesła, przyklejenia wykładziny, naprawy dziecięcych zabawek, drewnianej biżuterii, tworzenia dekoracji do domu z różnych materiałów (w tym ozdób świątecznych), przytwierdzania i łączenia obić tapicerskich, itd. Klej od razu łączy ze sobą elementy i szybko stygnie, nie ma więc potrzeby specjalnego ustawiania i zabezpieczania klejonych przedmiotów na czas utwardzania spoiwa. Klej z pistoletu wykorzystamy również w pracach modelarskich, do uszczelniania drobnych szczelin, przy montażu kolumn głośnikowych, a nawet do przyklejenia płytek ceramicznych.

Zastosowanie kleju na gorąco
Zastosowanie kleju na gorąco Fot.: AnnaHelsinki, annca, Ironbark /pixabay.com

Klej na gorąco - gdzie kupić, cena

Kleje na gorąco dostępne na naszym rynku dzielą się na szybko- i wolnoschnące, niskotemperaturowe oraz o zwiększonej przyczepności. Bez problemu znajdziemy je we wszystkich marketach budowlanych, a także w mniejszych sklepach z chemią budowlaną lub materiałami dla plastyków. Sprzedawany jest w formie wkładów przypominających kształtem cienkie, podłużne walce. Występują one w różnych długościach i średnicach, przy czym najczęściej spotykane mają 11-12 mm średnicy (najmniejsza to 7 mm) oraz 10 lub 20 cm długości. Wkłady pakowane są w różny sposób - można je kupić w opakowaniach zawierających 6, 10, 12, 20, 40, 40... 100 sztuk - lub na wagę, przy czym w tym drugim przypadku mamy do wyboru opcję luzem lub w opakowaniu (m.in. 50, 125, 250, 500, 1000 g).

W jakiej cenie możemy kupić wkłady kleju na gorąco? Wszystko zależy od rodzaju oraz wielkości opakowania (ilości sztuk). Zebraliśmy kilka przykładów z najbardziej popularnych sklepów:

  • arena.pl - wkłady do pistoletu 11x300 mm, 35 szt. - 17,95 zł
  • Castorama - klej do pistoletu niskotemperaturowy kolorowy z brokatem, 125 g - 22,48 zł
  • swiatnarzedzi.pl - klej do pistoletu czarny 11x200 mm - 0,99 zł/szt.
  • loveart.pl - klej do pistoletu bezbarwny 11x100 mm, 6 szt. - 3,80 zł
  • Leroy Merlin - klej termotopliwy uniwersalny żółty 11x200 mm, 100 g - 7,60 zł
  • OBI - klej termotopliwy bezbarwny 7x100 mm, 12 sztuk, 7,49 zł.

Sam pistolet do kleju na gorąco kupimy z kolei w przedziale cenowym miedzy 30 a 250 zł.

Więcej o: