Jak zapakować prezent - podpowiadamy, jak wykonać ładne opakowanie

Jak zapakować prezent bez kupowania dekoracyjnego papieru - lub o nietypowym kształcie? W jaki sposób go ozdobić, by prezentował się jeszcze bardziej atrakcyjnie? Zebraliśmy garść inspiracji - z nami zapakujesz ładnie każdy prezent!

W co zapakować prezent

Wybór i zakup odpowiedniego prezentu dla bliskiej osoby to jeszcze nie koniec naszego zadania. Podarunek powinien zostać ładnie zapakowany - nie tylko podkreśli to jego wyjątkowość, ale również zapewni element zaskoczenia i budowania napięcia przy jego rozpakowywaniu - a przecież lubimy ten lekki dreszczyk emocji towarzyszący odpakowywaniu prezentu, prawda?

Najbardziej popularnym - i najłatwiejszym - sposobem pakowania prezentów jest wykorzystanie papieru ozdobnego lub papierowych torebek. Obydwie opcje są u nas od lat dostępne w wielu różnych opcjach tematycznych, więc bez problemu znajdziemy motyw świąteczny, imieninowy czy rocznicowy. Papier sklejamy przy użyciu taśmy klejącej lub unieruchamiamy wstążką, którą przewiązujemy pakunek. W przypadku torebki mamy do wyboru dwie opcje, które uniemożliwią zajrzenie do środka przed wręczeniem prezentu - sklejamy brzegi torebki przy pomocy taśmy klejącej lub zawijamy prezent w papier przed włożeniem do torby (wystarczy biały papier śniadaniowy, który warto dobrze pognieść przed użyciem - będzie się dzięki temu lepiej układał). Czasem jednak mamy ochotę poeksperymentować lub wykorzystać swoje zdolności manualne do stworzenia oryginalnego opakowania, a wtedy papier i torebki przestają nam wystarczać. Jak zatem zapakować prezent ciekawie i oryginalnie?

Pomysły na zapakowanie prezentuPomysły na zapakowanie prezentu Fot. congerdesign,jill111, AnnaHelsinki /pixabay.com

Czarno-złote opakowania na prezenty

Jak ciekawie i pomysłowo zapakować prezent

Zanim rzucimy się w wir kupowania materiałów papierniczych i ozdób, które pomogą nam zapakować prezent, sprawdźmy, co mamy w domu - może się okazać, że nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale przy okazji wymyślimy niepowtarzalne opakowanie. Oto kilka naszych propozycji zastosowania rzeczy, które często można znaleźć we własnych czterech kątach:

  • czarno-białe gazety, tapeta, fototapeta, okleina meblowa - często zachowujemy resztki tych materiałów, z drugiej strony czasem w sklepach można trafić na wyprzedaż ostatnich rolek lub rolek lekko uszkodzonych (które jednak po odcięciu kawałka z wierzchu nadają się do wykorzystania) - jak zapakować prezent w z ich pomocą? tak samo, jak w zwykły papier ozdobny z tą różnicą, że w przypadku fototapety oraz okleiny meblowej musimy postępować ostrożnie, ponieważ od razu przykleją się one do pudełka (z tego powodu warto najpierw zapakować prezent w zwykły biały lub szary papier, a dopiero potem położyć fototapetę lub okleinę)
  • kawałki tkanin - jeśli któryś z członków rodziny lubi szyć, nie będzie problemu ze znalezieniem w domu kawałków różnych tkanin, a jeśli nie, sprawdźmy - może jakaś bluzka lub koszulka nie nadaje się już do noszenia z powodu plamy lub dziury - i uda się wyciąć ( np. z "pleców") kawałek materiału w dobrym stanie, w który zapakujemy prezent; inna opcja to upolowanie w okazyjnej cenie końcówki tkaniny w sklepie z tkaninami
  • dodatki - zarówno prezent opakowany w papier, jak i w tkaninę możemy dodatkowo przewiązać wstążką lub sznurkiem, a pod spód wsunąć gałązkę (sztuczną lub żywą), kwiatek, karteczkę z życzeniami lub przykleić szyszkę, laskę cynamonu i ususzony plasterek pomarańczy (przyda się do tego klej na gorąco), gwiazdkę z masy solnej, koraliki, itp. Możemy też połączyć papier z tkaniną - tzn. prezent po zapakowaniu w ozdobny papier dodatkowo pokryć tiulem w dopasowanym kolorze lub zamiast sznurka użyć koronki.

Pomysły na prezent DIY na święta - sposób na podarunek od serca i... oszczędzanie >>

Pomysły na zapakowanie prezentu na świętaPomysły na zapakowanie prezentu na święta Fot. rawpixel, StockSnap, rawpixel/pixabay.com

Jak zapakować okrągły prezent

Nietypowy kształt prezentu zawsze nastręcza problemów z jego zapakowaniem. Można oczywiście kupić papierową torbę, w której oryginalny kształt "ukryjemy", ale czy takie opakowanie na pewno będzie dobrze wyglądało, jeśli podarunek ma kształt kuli? Przy niewielkich rozmiarach jest na to szansa, ale kiedy prezent jest nieco większy, zwykła papierowa torebka już nie wystarczy. Proponujemy w to miejsce worek z tkaniny, który możemy w kilku prostych ruchach uszyć samodzielnie - lub wykorzystać gotowy, w który czasem sprzedawcy w sklepach pakują różne rzeczy. Worek związujemy u góry ozdobną wstążką lub sznurkiem, a jeśli materiał jest mało dekoracyjny, możemy naszyć lub przykleić ozdobny motyw.

Drugi sposób na zapakowanie prezentu o tym kształcie to umieszczenie naszej kuli w pudełku - i zapakowanie w jeden ze sposobów opisanych wcześniej. Kolejny (ale to wersja dla osób mających trochę wolnego czasu i zdolności manualne) to plecionka wykonana z tkaniny pociętej na paski (pierwsze zdjęcie z prawej strony poniżej). Projekt pracochłonny, ale wyjątkowy - z pewnością zrobi ogromne wrażenie na obdarowanym. Ostatnia propozycja to owinięcie kuli papierem lub sztywną tkaniną w sposób przypominający nieco opakowanie cukierka. Materiał, który wykorzystamy jako opakowanie, powinien mieć kształt kwadratu - na środku umieszczamy kulę, następnie podnosimy ku górze papier lub tkaninę w taki sposób, by udało się całość na szczycie kuli chwycić dłonią i związać wstążką lub sznurkiem - tak, jak związuje się worek.

Pomysły na zapakowanie prezentuPomysły na zapakowanie prezentu Fot. monika1607,PublicDomainPictures,Bru-nO/pixabay.com

Jak zapakować wino na prezent

Czasem zdarza się, że chcemy podarować komuś butelkę dobrego alkoholu - bliska nam osoba jest koneserem wina lub państwo młodzi poprosili swoich gości o trunek zamiast kwiatów. Zatem jak zapakować prezent, który ma kształt butelki? Papierowa torebka po raz kolejny się sprawdzi, ale kiedy mamy do czynienia z większą niż standardowa butelką, wytrzymałość papieru zaczyna budzić nasze obiekcje. W to miejsce możemy zastosować lniany worek - takie worki, dedykowane butelkom z alkoholem, można już bez problemu kupić w wielu sklepach stacjonarnych oraz w internecie. Bardziej szlachetny trunek wymaga jednak większej elegancji - sprawdzi się tutaj drewniana skrzynka (lub pudełko), w której butelka spocznie na tzw. wełnie drzewnej, popularnie nazywanej "siankiem".

Pomysły na zapakowanie prezentuPomysły na zapakowanie prezentu Fot. HoliHo, geine, WereldwinkelSchoonhoven/pixabay.com

Jak efektownie zapakować prezent

Więcej o: