W wejściu do mieszkania wita nas zalew światła - co zaskakujące, bowiem przy 40-metrowej powierzchni spodziewalibyśmy się raczej małego i ciemnego korytarza. Tutaj jest inaczej - zabudowa meblowa, ściany, drzwi i sufit wydają się tworzyć jedną całość. Biały kolor nadaje lekkości wnętrzu, które optycznie powiększa sporej wielkości lustro na ścianie. Drzwi do łazienki i pokoju bardziej przypominają skrzydła drzwiowe w szafie - a to za sprawą braku klasycznych framug. Z kolei szafa w przedpokoju jest częścią pojemnej zabudowy w kształcie litery C - pod sufitem znalazła się szafka wisząca, nieco przypominająca dobrze wszystkim znane pawlacze, a na dole - szafka na buty z miejscem do siedzenia, na którym dla wygody położono poduszki. Fronty meblowe zostały pozbawione uchwytów, o które w wąskim przejściu można byłoby zaczepić. Ta aranżacja pokazuje, że im mniej detali we wnętrzu, tym wydaje się ono bardziej przestronne.
Drewno w pokoju dziennym to zawsze dobry pomysł - w tej części mieszkania spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, a drewno sprawia, że wnętrze staje się ciepłe i przytulne, sprzyja zatem naszemu dobremu samopoczuciu. A jaki efekt przyniesie pomalowanie na czarno dwóch ścian i częściowo sufitu? Brzmi odrobinę niepokojąco, prawda? Zanim jednak przystąpimy do krytyki, spróbujmy przyjrzeć się bliżej tej aranżacji. Drewno najlepiej komponuje się z bielą, szarościami i właśnie czernią - na jej tle wychodzi na plan pierwszy i zyskuje na urodzie. Poza tym patrząc na wnętrze od strony okna zauważamy, że czarną i białą płaszczyznę zestawiono w taki sposób, by optycznie zmienić proporcje pomieszczenia. Trzeba przyznać, że uzyskano w ten sposób całkiem ciekawy efekt. I na koniec - umieszczenie telewizora na tle czarnej ściany sprawia, że sprzęt staje się niemal niewidoczny, a przy oglądaniu nic nas nie rozprasza - żadne dekoracje ani detale meblowe nie odwracają naszej uwagi od ekranu.
Do tego projektu wybraliśmy oświetlenie marki AQForm – PETPOT. Zależało nam na dobrym oświetleniu przestrzeni, dodatkowo chcieliśmy, aby mieszkańcy mogli sami nim przesuwać, kierować według własnych upodobań. Z drugiej strony zależało nam na mocnym akcencie kolorystycznym. Te niewielkie reflektory szynowe idealnie wpasował się w przestrzeń salonu. PETPOT można wykorzystać do akcentowania wąskimi snopami światła wybranych miejsc i przedmiotów. Na przykład kąt świecenia 20° świetnie sprawdzi się jako lampa rzucająca światło na dekoracje ścienne czy obrazy. Z kolei do oświetlenia ogólnego można wybrać szerszy kąt
- mówi Patryk Ławrynowicz z biura projektowego 3XEL.
Kuchnia jest niewielka, ale funkcjonalna - zmieściły się w niej wszystkie niezbędne sprzęty AGD, a nawet udało się wygospodarować miejsce na pralkę w zabudowie. Blat roboczy ma zaledwie 1 centymetr grubości, przez co wydaje się lżejszy. Ścianę nad blatem zabezpieczono taflami szkła, aby uniknąć wprowadzania dodatkowych wzorów i podziałów materiałowych. W aranżacji królują trzy kolory - biel na ścianach i suficie, grafit na podłodze, blacie i szafkach wiszących oraz drewno na frontach szafek stojących i sięgającej do sufitu zabudowy po prawej stronie.
W sypialni czeka na nas niespodzianka - to pomieszczenie jest wolne od kontrastujących zestawień kolorystycznych i materiałowych, które widzimy w pozostałych częściach mieszkania. Szafa i zabudowa pod oknami nawiązują do mebli w przedpokoju, ale - poza dekoracyjnym obrazkiem opartym o ścianę - próżno tu szukać innych odniesień do pozostałych wnętrz. Tym, co w aranżacji sypialni zwraca największą uwagę, jest sufit pomalowany na jasnoszary kolor. Na jego tle ciekawie wygląda okrągła lampa sufitowa. To wnętrze sprzyja wyciszeniu i relaksowi.
Łazienka zaskakuje odważnymi rozwiązaniami. Nie tylko zastosowano tu ciemny kolor pod postacią płytek na ścianach i podłodze, ale również czarną szafkę podumywalkową oraz czarno-białą mozaikę w strefie prysznicowej. Tak drobny wzór wydaje się nieco drażniący dla oczu - ale właścicielom mieszkania taki sposób zaakcentowania przestrzeni pod prysznicem w pełni odpowiada. Ciekawym akcentem dekoracyjnym jest żółta półka nad sedesem.
Autorzy projektu: Biuro projektowe 3XEL Architekci (Justyna Kolasa, Patryk Ławrynowicz), www.3xel.pl.
Część dzienna mieszkania z miejscem wypoczynkowym.
Widok z pokoju dziennego na przedpokój.
Aranżacja kuchni.
Aranżacja przedpokoju.
Sypialnia z zabudową pod oknami.
Aranżacja łazienki.