Kawalerka w łódzkiej kamienicy

Daniel do zakupu kawalerki w łódzkiej kamienicy podszedł z przymrużeniem oka. Dosłownie, ponieważ stan mieszkania nie ujawniał jego potencjału. Od czego jednak jest wyobraźnia?

Właściciel mieszkania: Daniel, stylista i chemik
Lokalizacja mieszkania: W Łodzi, w starej kamienicy
Główne założenie projektowe: Ocalić i podkreślić piękno starego wnętrza.


Dziś Daniel żartuje, że gdy wszedł do swojego przyszłego mieszkania, przed natychmiastową ucieczką uratowała go jedynie bujna wyobraźnia i wrodzony optymizm. Na dwudziestu siedmiu metrach kwadratowych zobaczył ściany pokryte warstwami tapet, spróchniałą podłogę i wybrakowaną rozetę ledwo trzymającą się sufitu, z którego sypała się... słoma. Co powstrzymało go od rezygnacji? Przede wszystkim piękne półokrągłe zwieńczenia okna i drzwi prowadzących na balkon.

Dlaczego nasz gospodarz, pracujący w Warszawie jako stylista fryzur i tu wynajmujący mieszkanie, kupił kawalerkę w Łodzi? Po prostu właśnie to miasto, które poznał w czasie studiów, uważa za swoje miejsce na ziemi i do niego wraca w każdej wolnej chwili, by odpocząć.

O pomoc w remoncie oraz przywróceniu wnętrzom dawnego blasku zwrócił się do Agaty Maciejewskiej i Jana Katyszewskiego z pracowni Hokum Architekci. Specjaliści zaczęli od odsłonięcia na części ścian oryginalnych cegieł. Po żmudnej renowacji udało się również odrestaurować sufitową rozetę. Ku rozpaczy pana domu nie było natomiast szans na uratowanie wysłużonego parkietu.

Daniel przyznaje, że starał się nie oszczędzać na stałych elementach wystroju, czyli armaturze, podłodze, ceramice łazienkowej – z nadzieją, że dzięki temu kolejny remont oddali się na lata. Liczbę mebli ograniczył do minimum. Lubi zmiany. A mebla w rozsądnej cenie łatwiej się pozbyć niż tego bardzo drogiego. Bez bólu serca.

Kawalerka w łódzkiej kamienicy - prezentacja mieszkania

Nowy Jork za oknami... Ceglaną ścianę zdobi tryptyk z fragmentów fototapety (kuznianaklejek.pl). Oprawiono je w ramy zrobione na zamówienie (posterclub.com.pl). Ze starej rozety zwieszają się liczne „odnóża” nowoczesnej lampy pająka.

Drabina, którą Daniel pomalował na złoto, pomaga dostać się do górnych półek szafy i do pawlacza nad łazienką. Strefa wypoczynkowa na noc zmienia się w sypialnię. Rozkładana kanapa ma schowek na pościel. Stoliki kawowe (IKEA) są lekkie i łatwo je przesunąć.

Kawalerka w łódzkiej kamienicy
Kawalerka w łódzkiej kamienicy Fot.: Sylwester Rejmer

Takie okno i drzwi balkonowe żal zasłaniać. Dlatego grube lniane zasłony (IKEA) są tylko dekoracją. Belka konstrukcyjna nadproża okien była pęknięta. Architekci zaproponowali wzmacniające stalowe szyny, które uratowały nadproże, a zarazem stały się ciekawym industrialnym elementem wystroju. Skrytkę w ścianie między oknami odkryto podczas remontu. Teraz we wnęce mieszka srebrny homar.

Kawalerka w łódzkiej kamienicy
Kawalerka w łódzkiej kamienicy Fot.: Sylwester Rejmer

Białe płaszczyzny mebli powiększają optycznie przestrzeń. Loftowy klimat, na którym zależało Danielowi, podkreślają ściany pokryte betonem strukturalnym (Jeger). Nad blatem kuchennym materiał ten został zabezpieczony lakierem. Szafki zostały zrobione na zamówienie z płyty MDF pokrytej matowym lakierem. Blat i zlewozmywak z czarnego granitu wykonał Zakład Kamieniarski Granmos.

Kawalerka w łódzkiej kamienicy
Kawalerka w łódzkiej kamienicy Fot.: Sylwester Rejmer

Między przedpokojem a pokojem ustawiono biało-szarą szafę z lakierowanej płyty MDF. Mebel został wykonany na zamówienie. Zamiłowanie do betonu zdradza również stół. Blat mebla jest pokryty laminatem w kolorze tego materiału, nogi są sosnowe. Zniszczony oryginalny parkiet zastąpiły panele imitujące deski dębowe w odcieniu zszarzałego drewna (Leroy Merlin).

Kawalerka w łódzkiej kamienicy
Kawalerka w łódzkiej kamienicy Fot.: Sylwester Rejmer

Na betonowej ścianie – dekoracja wykonana przez pana domu, miłośnika gór. Szczyty ośmiotysięczników do zdobycia są narysowane kredą, wspinacze to wieszaki na ubrania (dkwadrat.pl)

Kawalerka w łódzkiej kamienicy
Kawalerka w łódzkiej kamienicy Fot.: Sylwester Rejmer

Brak miejsca na przechowywanie? Znalazł się na to sposób – wystarczyło wykorzystać wysokość mieszkania (3,5 m). W łazience obniżono i wzmocniono cały sufit, tworząc pawlacz. Daniel śmieje się, że to jego strych. Tam, gdzie jest prysznic, stał kiedyś piec kaflowy. Był nieładny, gospodarz pozbył się go więc bez żalu. Czarny brodzik z konglomeratu (Leroy Merlin) odgradza szyba zrobiona na zamówienie. Na fragmentach ścian i na podłodze ułożono duże płytki – o wymiarach 1,2 x 1,2 m (alekafelki.pl). Umywalka (Leroy Merlin) jest wbudowana w grafitowy blat (Zakład Kamieniarski Granmos). Szafka z płyty MDF została zrobiona na zamówienie.

Kawalerka w łódzkiej kamienicy
Kawalerka w łódzkiej kamienicy Fot.: Sylwester Rejmer

Kawalerka w łódzkiej kamienicy - rzut mieszkania

Kawalerka w łódzkiej kamienicy - rzut mieszkania
Kawalerka w łódzkiej kamienicy - rzut mieszkania Rys. Delfina Grzelak

Kawalerka w łódzkiej kamienicy - meble i dodatki pasujące do aranżacji

Kawalerka w łódzkiej kamienicy - pasujące meble i dodatki
Kawalerka w łódzkiej kamienicy - pasujące meble i dodatki red.

Udane metamorfozy wnętrz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.