Grzyb na ścianie. Jak się go pozbyć?

Grzyb na ścianie to zmora wielu z nas. Pojawia się na sufitach i na ścinach. Na szczęście są skuteczne sposoby, które wesprą nas w walce z niechcianymi wykwitami

Jak powstaje grzyb na ścianie?

To problem, który dotyka wiele, nawet nowo wybudowanych domów. Głównym winowajcą jest wentylacja – jej brak, wadliwy system lub nieodpowiednia wydajność. Poza tym powstawaniu wilgoci i wykwitów sprzyjają nieocieplone lub nieprawidłowo zaizolowane ściany. Nie pomaga także nieregularne wietrzenie, nowoczesny układ pomieszczeń zakładający kuchnię otwartą na salon oraz bardzo szczelne plastikowe okna.
Zawilgocenia oraz wykwity w postaci grzyba i pleśni  pojawiają się nie tylko w niewentylowanych pomieszczeniach. Problem może wystąpić wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużą kondensacją pary wodnej np. łazience czy małej kuchni.  W innych pomieszczeniach sprzyjającymi warunkami dla pojawienia się wykwitów są stale wilgotne ściany powodowane nieszczelnościami między stopami lub nawet cieknącym dachem.

Grzyb na ścianie wpływ na zdrowie

Powstające uszkodzenia są nie tylko nieestetyczne, ale mają szkodliwy wpływ na zdrowie domowników. Nadmiar wilgoci w domu umożliwia rozwój bardzo niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. Objawiają się w postaci zielonych, brunatnych, białych czy czarnych wykwitów, którym towarzyszy nieprzyjemny, stęchły zapach, którego nie da się wywietrzyć. Nie jest to problem tylko wizualny, lecz również zdrowotny. Dlatego bez zbędnej zwłoki należy pozbyć się grzyba i wyeliminować przyczyny jego występowania. Przy wsparciu nowoczesnych środków wiele prac jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, bez udziału fachowców.

Ściana w piwnicy pokryta pleśniąŚciana w piwnicy pokryta pleśnią Fot. Ultrament

 

Pleśń na ścianie - jak usunąć

Wszystko zależy od skali uszkodzenia. Niestwardniałe, świeże naloty można spróbować zmyć za pomocą lekko zwilżonej gąbki.
Stosuje się również farby akrylowe, lateksowe czy ceramiczne do zakrycia powstałych
wykwitów – jednak takie metody nie sprawdzają się w dłuższym czasie.
Gdy mamy do czynienia z bardziej uporczywymi nalotami, bezpieczniej zastosować
specjalistyczny środek, który będzie blokować wilgoć i dodatkowo skutecznie zakryje
wykwity bez konieczności skuwania tynków. Taki preparat ma formę silnie kryjącej, białej farby, która wnika w podłoże tworząc jednocześnie barierę uszczelniającą. Aby uzyskać inny kolor na ścianie, można preparat zabarwić dodając bezpośrednio pigment lub też po jego całkowitym wyschnięciu przemalować ścianę inną farbą paroprzepuszczalną.

Grzyb na ścianie. Jak usunąć grzyb ze ścian. Cena, metody

Jak usunąć grzyb ze ściany

Gdy na ścianach czy suficie pojawiają się ślady wilgoci, należy reagować szybko. Jeżeli wilgoć wniknęła głęboko w warstwę tynku i w następstwie pojawił się grzyb, to w
pierwszej kolejności należy go usunąć preparatami grzybobójczymi.

Kolejnym krokiem jest zastosowanie blokera wilgoci, czyli paroprzepuszczalnego środka blokującego zawilgocenia wodne występujące na ścianach czy sufitach. Dzięki
odpowiedniej recepturze, preparat głęboko wnika w podłoże, reagując ze znajdującą się
tam wilgocią i tworząc barierę uszczelniającą. Co istotne, środek jest wodoszczelny, a
jednocześnie otwarty na dyfuzję pary wodnej, dlatego nie wymaga osuszania
zaatakowanych miejsc i może być stosowany bezpośrednio na wilgotne podłoża.

Osuszanie ścian z wilgoci

Jeśli powodem wilgoci na ścianach jest zalanie - czy to przez sąsiada czy też przez awarię np.pralki - możliwości działania mamy dwie: osuszanie wysoką temperaturą lub osuszanie kondensacyjne.
Jeśli w mieszkaniu mamy sprawny system wentylacji wystarczy specjalnym urządzeniem podgrzać zawilgocone ściany i odparować z nich wodę, którą w postaci pary wodnej zostanie odprowadzona na zewnątrz przez system wentylacyjny. Jeśli wentylacja szwankuje warto zastosować osuszanie kondensacyjne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA