Betonowa farba strukturalna

Beton to ostatnio bardzo modny materiał wykończeniowy wśród urządzających mieszkania. Ma mnóstwo zalet i stwarza niezwykłe możliwości aranżacyjne.

Betonowa farba - co to jest

To rodzaj farby dekoracyjnej na spoiwie mineralnym, która przeznaczona jest do malowania ścian i sufitów. Imituje efekt surowego betonu. Najczęściej używana we wnętrzach o charakterze nowoczesnym i industrialnym. Doskonale pasuje do drewna, szkła i błyszczącego metalu. Maskuje drobne nierówności podłoża. Farbę betonową można stosować na tynki cementowe, wapienne oraz cementowo-wapienne oraz po odpowiednim przygotowaniu na płyty G-K. Farby betonowej nie można kłaść na gipsowe tynki. Jeśli jest taka konieczność to ścianę należy wcześniej zagruntować.

Ściana w kuchni pomalowana farbą betonowąŚciana w kuchni pomalowana farbą betonową Fot. Jeger

Farba betonowa jaką wybrać

Farba betonowa to jeszcze nowinka. W supermarketach budowlanych nie ma zbyt dużej ilości dostępnych produktów, zatem nie będziemy mieć większych problemów z wyborem. Bez względu jaką farbę wybierzemy pamiętajmy by sprawdzić jej wydajność i dobrze wyliczyć jaka ilość będzie nam potrzebna. Farba betonowa dostępna jest tylko w jednym kolorze, jeśli jednak zechcemy zaszaleć wystarczy dodać pigment w upragnionym przez nas kolorze i dokładnie wymieszać.  Farba betonowa umożliwia uzyskanie różnych efektów dekoracyjnych, w zależności od techniki nakładania oraz inwencji wykonawcy. Odpowiednia aplikacja pozwala stworzyć efekt betonu wibrowanego (gładki, błyszczący) jak również powierzchnię z charakterystycznymi nierównościami, ubytkami i wżerami. Ciekawy efekt daje odciskanie na świeżo pomalowanej ścianie nieoszlifowanych desek. Po nałożeniu farby za pomocą pacy lub wałka powstanie powierzchnia doskonale imitująca beton dzięki naturalnym nierównościom oraz spękaniom. 

Farba betonowa cena

Zastosowanie farby betonowej w kolorze szarym to idealny sposób na wykończenie wnętrz o charakterze industrialnym.

Farba betonowaFarba betonowa Fot.Jeger/Primacol

Farba Beton - Efekt dekoracyjny firmy Jeger, 7 kg wystarczy na pomalowanie 6 m kw. powierzchni. Maskuje nierówności podłoża, pęknięcia i ubytki tynku. Farba jest dostępna w różnych odcieniach szarości. Cena: ok. 150 zł

Farba betonowa firmy Primacol. Z jednego opakowania możesz pomalować  około 4 m kw. 8 kg, ok. 238 zł

Obie farby nie są tanie, ale często można znaleźć je w promocyjnej cenie.

Jak wykorzystać beton architektoniczny w aranżacji salonu? - porady i inspiracje

Farba do betonu

Zastanawiacie się po co malować beton? Warto. Choć z zasady to bardzo wytrzymały materiał to także mocno się ściera się (np. na podłodze) oraz łatwo się brudzi. Warto zatem go zabezpieczyć.Na rynku dostępne są:

  • farby o właściwościach impregnujących, które tworzą powłokę ochronną na betonie, ale nie przenikają w głąb jego struktury.
  • impregnaty tworzą cienka powłokę ochronną na betonie i przenika głębiej w dalsze warstwy
  • farby elastyczne używane są głownie na zewnątrz. Mogą to być specjalne kauczukowe farby do betonu, farby z impregnatem do betonu, a także specjalne dwuskładnikowe farby przeznaczone do malowania ochronnego powierzchni betonowych. Dostępne są w kolorach: biały, czarny i szary.
  • farby antypoślizgowe do betonu tworzą chropowatą powierzchnię, dzięki czemu nawet na mokrej posadzce nie poślizgniemy się.

Beton na blat kuchenny

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.