Gwiazda betlejemska liście

Gwiazda betlejemska to ulubiona roślina Bożego Narodzenia. Nie może jej zabraknąć w żadnym domu podczas świąt. Najpiękniej wygląda, gdy jest zdrowa. Przyglądając się jej liściom szybko dowiemy się co ją trapi.

Gęste liście o barwie intensywnej zieleni a nad nimi piękne kolorowe przykwiatki, pomiędzy którymi wynurzają się zielonożółte pączki kwiatowe – tak powinna wyglądać świeża i odpowiednio pielęgnowana gwiazda betlejemska. Żółte, zwisające lub opadające liście oznaczają natomiast, że roślina jest w złej kondycji. Europejscy producenci gwiazdy betlejemskiej „Stars for Europe“ dzielą się informacjami jak poznać po liściach kiedy roślina choruje i czego wtedy potrzebuje. 

Gwiazda betlejemska żółte liście

Żółte i opadające liście świadczą o uszkodzeniu korzeni. Częstą przyczyną tego stanu jest za duża wilgoć. Zazwyczaj gwiazda betlejemska radzi sobie całkiem dobrze, kiedy brakuje jej wody, pod warunkiem, że bryła korzeniowa nie jest całkiem przesuszona. Natomiast nadmiar wody jej nie służy. Aby nie dopuścić do żółknięcia liści, należy gwiazdę betlejemską podlewać z umiarem i unikać przelania. Powinno się ją podlewać niewielką ilością odstanej wody w temperaturze pokojowej co drugi dzień lub zanurzyć w wodzie raz w tygodniu. Faktyczne zapotrzebowanie na wodę zależy jednak od wielkości rośliny, temperatury otoczenia oraz miejsca, w którym stoi. Jeżeli górna warstwa ziemi wyschła, a roślina sprawia wrażenie szczególnie lekkiej podczas podnoszenia, powinno się ją podlać. Jeżeli gwiazda betlejemska została zbyt obficie podlana, należy odczekać kilka dni, aby ziemia przeschła. Jeżeli jednak ziemia jest całkiem przemoczona, jedynym rozwiązaniem jest przesadzenie rośliny. Należy ją wyjąć z doniczki, ostrożnie oczyścić korzenie i posadzić w świeżej ziemi.

Gwiazda betlejemska z pożółkłymi liśćmiGwiazda betlejemska z pożółkłymi liśćmi Fot.KŻ

Gwiazda betlejemska - opadają liście

Jeżeli gwiazda betlejemska traci liście, chociaż są one jeszcze zielone, przyczyną może być zimne powietrze lub przeciągi. Ta pochodząca z Meksyku roślina po prostu nie znosi chłodu. Temperatury poniżej 12 stopni Celsjusza są dla niej szkodliwe. Dlatego nie należy kupować roślin, które w sklepach wystawione są w miejscach narażonych na przeciągi czy sprzedawane na ulicy. Gwiazdę betlejemską należy dobrze zapakować na czas transportu i możliwie szybko przewieźć do ciepłego pomieszczenia, w którym należy ją po jakimś czasie rozpakować i postawić w przeznaczonym dla niej miejscu. Kolejną przyczyną opadających liści jest brak światła. Gwiazdy betlejemskie lubią jasne stanowiska, dlatego zaleca się ich stawianie w możliwie jasnych miejscach. Zimą, w naszej szerokości geograficznej, nie zaszkodzą im nawet bezpośrednio padające promienie słoneczne.

Gwiazda betlejemska - zwisające, suche liście

Jeżeli pomieszczenie jest ogrzewane i powietrze jest suche, panują wysokie temperatury lub silne nasłonecznienie, należy szczególnie pamiętać o odpowiednim podlewaniu. Jeżeli gwiazda betlejemska będzie podlewana za rzadko, jej liście zaczną zwisać. Na tym etapie wystarczy zacząć ją podlewać, aby odżyła. Najskuteczniej jest zanurzyć bryłę korzeniową w wodzie w temperaturze pokojowej, aż w pełni nasączy się wodą. Następnie trzeba ją szybko wyjąć, pozwolić, aby nadmiar wody spłynął i odstawić gwiazdę betlejemską na miejsce. Całkiem wyschnięte łodygi lub liście najlepiej przyciąć.

Gwiazda betlejemska to kwiat nie tylko na święta. Pielęgnacja i uprawa poinsecji

Gwiazda betlejemska - plamy lub brązowe brzegi liści

Plamy lub brązowe brzegi liści mogą oznaczać, że roślinie brakuje substancji odżywczych. W przypadku nowo kupionych gwiazd betlejemskich raczej rzadko zdarza się taka sytuacja, ponieważ ziemia jest zazwyczaj nawożona. Dlatego podczas pierwszego okresu kwitnienia nie jest konieczne dodawanie nawozu. Potem do wody, którą podlewa się roślinę, powinno się regularnie dodawać środki odżywcze dostępne w sprzedaży.

Wskazówka: Aby dłużej cieszyć się gwiazdą betlejemską, należy przeznaczyć na jej zakup trochę więcej środków i kupić ją w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni, gdzie ma zapewnioną odpowiednią pielęgnacją i przez to jest lepszej jakości.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.