Nowoczesna, ale przytulna, delikatna, ale z charakterem – aranżacja trzypokojowego mieszkania w Gdańsku jest wyważona i spójna. Właścicielom zależało, by była elegancka i funkcjonalna zarazem. 3-pokojowe mieszkanie zlokalizowane jest w dzielnicy Przymorze, blisko morza i centrum Gdańska.
Wyzwaniem dla projektu było znalezienie wspólnego mianownika, jakim okazał się podział wertykalny, zaczynając od drewna na ścianie za telewizorem, przez lamele drewniane oddzielające korytarz od strefy dziennej, po odpowiednio dobrane kafle w łazience
– opisuje mgr sztuki Agata Freitag-Siłkowska, która wraz z bratem, architektem Jackiem Freitag, opracowali koncepcję mieszkania w Gdańsku.
Duetowi ze studia Architekci Modelarnia w mieszkaniu udało się stworzyć harmonijną całość, z prostymi, minimalistycznymi formami i domowym klimatem.
Urządzanie mieszkania wymagało koordynacji różnych wykonawców, np. ściana za telewizorem była zmianowo robiona przez wykonawcę podłóg, stolarza i szklarza. Ciekawy efekt został uzyskany dzięki grafitowemu szkłu. Optycznie powiększa przestrzeń części dziennej, ale przez swoją barwę nie narzuca się i tworzy odprężający kąt, odbijając szarą ścianę i kolorowe plakaty polskich artystów o tematyce naszego wybrzeża.
Zależało nam, aby różnego rodzaju materiały przenikały się i tworzyły subtelną całość
– podkreśla Agata Freitag-Siłkowska.
Oświetlenie stanowiło również istotną rolę. Podczas wieczornego odpoczynku, po dniu spędzonym na plaży, zależało nam, by delikatne akcentujące światło tworzyło nową, wieczorną scenę
– dodaje architektka.
Morskie akcenty pojawiają się w kolorystyce dodatków: plakatach na ścianie, odcieniu tapicerowanych krzeseł jadalni, płyt szklanych w kuchni. Niewielki salon połączono z aneksem kuchennym, a na granicy między nimi znalazła się strefa jadalni. Dzięki dużym oknom do wnętrza wpada sporo dziennego światła. W zabudowę kuchenną wykończoną jasnym fornirem wkomponowano sprzęt AGD. Zestawiono ją z minimalistycznymi, matowymi frontami wiszących szafek.
W pracach montażowych wyzwaniem okazało się ustawienie sporych rozmiarów ażurowej ścianki. Mniejsza konstrukcja znalazła się także w przedpokoju.
W łazience zdecydowano się na białe zabudowy i lustra, które rozjaśniają i powiększają optycznie wnętrze.
Płytki w paski ułożone na przeciwległych ścianach imitują tapetę, wprowadzając sielski klimat do minimalistycznej aranżacji.
Sypialnia gospodarzy jest nastrojowa i kobieca, z delikatnymi tiulowymi zasłonami i puchatym abażurem z piór lampy Eos Vita Copenhagen.
Z kolei pokój dzieci prezentuje odważniejsze barwy miodu i granatu. Ciekawych kształtów wieszak, lampa i meble pobudzają dziecięcą wrażliwość. W projekcie widać dbałość o każdy detal.