Garderoba na poddaszu ze skosami nie jest łatwa do zaaranżowania, ale nie oznacza to, że nie może być wygodna i praktyczna. Wystarczy mądrze rozmieścić przechowywanie poszczególnych grup ubrań, aby wykorzystać w pełni możliwości, jaki nam daje ta niełatwa przestrzeń. Co to w oznacza w praktyce?
W pierwszej kolejności zaplanujmy miejsce na długie ubrania, które wymagają powieszenia na wieszakach, jak np. sukienki i spódnice. Powinny się one znaleźć w takim oddaleniu od skosu, by udało się umieścić drążki na odpowiedniej wysokości (rysunek poniżej). Na powieszenie ubrań typu marynarki, bluzki, spodnie (złożone na pół) wystarczy już 125 cm wysokości, więc można śmiało umieścić je pod skosem, jeśli ścianka kolankowa ma taką wysokość. Można tam też umieścić szuflady w zabudowie - przy założeniu, że bezpośrednio pod skosem zostawimy miejsce na półkę, na której w razie potrzeby ustawimy niewielkie pojemniki do przechowywania lub drobiazgi, które lubimy mieć pod ręką. Najlepszym rozwiązaniem pod skosem będą jednak półki, na których ułożymy dżinsy, swetry, koszulki, itp. lub ustawimy koszyki z posegregowaną bielizną. Może to być również dobre miejsce do przechowywania butów z podziałem na zimowe i letnie (pamiętajmy jednak, by buty nie znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie ubrań).
Zaprezentowany powyżej podział szafy do przechowywania ubrań i butów może mieć zastosowanie również w odniesieniu do garderoby na poddaszu - wystarczy "rozbić" ten schemat na pojedyncze moduły i dopasować do posiadanego miejsca.
Wskazówka: miejsce do przechowywania krótkich ubrań na wieszakach można zorganizować również na 2 poziomach. Jeśli w obrębie naszej garderoby na poddaszu znajduje się fragment ściany o wysokości 250 cm, podzielmy tę wysokość na dwie części po 125 cm wysokości każda, z czego w każdej znajdzie się po jednym drążku z wieszakami (bez półek pod i nad drążkami).
Pomysły na schowki w mieszkaniu >>
Garderobę na poddaszu można zaaranżować na wiele różnych sposobów w zależności od posiadanego miejsca i zasobności portfela. Jeśli zależy nam na osiągnięciu maksimum wygody, zainwestujmy w rozwiązania systemowe. W płytkiej zabudowie (30-40 cm głębokości) wystarczą półki montowane na stałe (lub z możliwością zmiany ich położenia w razie potrzeby), ale w przypadku zabudowy o głębokości 60 cm, czyli takiej, jak standardowa szafa ubraniowa, warto postawić na szuflady i półki wysuwane. Takie rozwiązanie pozwoli szybko i bez problemu dostać się do ubrań i akcesoriów umieszczonych z tyłu.
Co można przechowywać na wysuwanych półkach? Wszystko, co zwykle układamy na półkach w tradycyjnych szafach - a nawet więcej, ponieważ rozwiązania systemowe oferują również specjalne wkłady do segregowania krawatów, pasków, okularów, apaszek, a nawet biżuterii. Również buty możemy przechowywać na kilka różnych sposobów - poszczególne rodzaje wkładów umożliwią takie ustawienie butów, które pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń lub zabezpieczą je, aby się nie przewracały przy wysuwaniu szuflady. Spodnie, zamiast na zwykłych, pojedynczych wieszakach, lepiej umieścić na wysuwanym wieszaku, którego poszczególne uchwyty tworzą całość wysuwaną jednym ruchem ręki.
Dodatkowym udogodnieniem w garderobie na poddaszu będzie oświetlenie w szafkach. Światło na poszczególnych poziomach przechowywania sprawi, że ubrania, buty i akcesoria będą lepiej widoczne, dzięki czemu szybciej znajdziemy to, czego szukamy. Do oświetlenia wnętrza zabudowy meblowej najlepiej wykorzystać listwy z taśmą LED, które mają przekrój niewielkich rozmiarów i występują w różnych długościach, co pozwala na dopasowanie ich do szafek i szuflad, które mamy w garderobie. Do wnęki na ubrania na wieszakach możemy kupić specjalny drążek LED - nie będzie wtedy potrzeby montowania listwy oświetleniowej ponad nim.
Projekt garderoby - o czym należy pamiętać? >>
Poddasze wydaje się być miejscem idealnym na sypialnię i wielu właścicieli domów właśnie tam urządza sobie miejsce do spania. A skoro mamy w zwyczaju przechowywać ubrania w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni, przychodzi nam się zmierzyć z niełatwym zadaniem, jakim jest aranżacja garderoby na poddaszu. W zależności od metrażu sypialni mamy do wyboru kilka opcji: wydzielenie zamykanej garderoby, która w sumie staje się oddzielnym pomieszczeniem lub zabudowanie szafami na wymiar ściany obok łóżka lub za nim. W tym drugim przypadku możemy postawić ściankę, przy której stanie łóżko i która umownie podzieli pomieszczenie (pierwsze zdjęcie poniżej z lewej strony). Taką ściankę warto pokryć tapicerowanymi panelami (można je wykonać samodzielnie lub zamówić u stolarza/tapicera), które zastąpią zagłówek łóżka, a jednocześnie dodadzą sypialni elegancji.
Drzwi do garderoby oraz widoczne od strony sypialni ścianki boczne zabudowy meblowej powinny być dopasowane do aranżacji wnętrza pod względem stylu i koloru. Przesuwne panele z wypełnieniem z lacobelu będą pasowały do nowoczesnej sypialni, do wnętrza w stylu glamour lub klasycznym wybierzmy raczej uchylne skrzydła, które można dopasować do drzwi wejściowych do pokoju lub mebli wolno stojących przy pomocy przeszkleń, frezów lub stylizowanych uchwytów. Jest też trzecia możliwość, o wiele tańsza i dodająca wnętrzu niemal teatralnego charakteru - zasłona na metalowej szynie. Umieszczamy ją tuż nad wejściem do garderoby, a na niej (na "żabkach") wybraną tkaninę (lub gotową zasłonę) - identycznie, jak przy dekorowaniu okna. Aby prezentowała się ładnie również po rozciągnięciu, zasłona powinna mieć szerokość trzy razy większą niż szerokość wejścia do garderoby.