Jak łączyć wzory we wnętrzach? Harmonijne i niebanalne kompozycje

Umiejętność łączenia różnych, pozornie niepasujących do siebie wzorów w jednej przestrzeni otwiera wiele możliwości i ułatwia stworzenie oryginalnej, spójnej całości. Od małych, sezonowych zmian związanych z nadejściem nowej pory roku czy święta, po wielkie wnętrzarskie rewolucje wynikające z remontu, czy przeprowadzki - znając tajniki łączenia wzorów, zaaranżujesz jedyne w swoim rodzaju wnętrze, które stanie się wizytówką Twojego domu i stylu.

Podobnie jak moda, aranżowanie wnętrz nie lubi nudy, dlatego trend łączenia różnych wzorów zyskuje popularność nie tylko na wybiegach, ale też na ulicach i w naszych mieszkaniach. Paski, kropki, kształty i motywy z różnych światów spotykają się na tkaninach, tapetach i innych dodatkach tworząc piękne, intrygujące kompozycje i wprowadzają nową jakość niezdefiniowanego do tej pory stylu.

Jakie połączenia wybrać, by efekt zaskakiwał świeżością i kreatywnością, nie przytłaczając intensywnością wzorów i kolorów?

Odpowiedź jest naprawdę prosta! Zanim przystąpisz do działania, zdefiniuj swój ulubiony styl, motyw przewodni lub kolor, który będzie dominował w Twoim wnętrzu. Dzięki temu kolejny etap, czyli wybór konkretnych wzorów będzie przyjemną zabawą, a pomysły same przyjdą Ci do głowy.

Kolor we wnętrzuKolor we wnętrzu Fot. Pixers

Wzory we wnętrzach w ulubionym stylu

Bez względu na to, czy planujesz aranżację nowego lokum, czy chcesz wprowadzić kilka zmian w urządzonym już mieszkaniu, warto zdefiniować styl, który aktualnie podoba nam się najbardziej. Uwielbiasz boho, minimalizm, retro, orient? Określ, jaki styl pasuje do Ciebie i Twojego wnętrza, biorąc pod uwagę wygląd mebli, podłóg i oświetlenia. Dzięki temu zawęzisz pole poszukiwań i nie popełnisz modowej wpadki, której prawdopodobieństwo jest większe, przy tak kreatywnych zmianach.

Jaki kolor wybrać do sypialni?

Roślinne i zwierzęce motywy we wnętrzuRoślinne i zwierzęce motywy we wnętrzu Fot. Pixers

Jeśli nie potrafisz zdecydować się na konkretny styl lub nie lubisz utartych rozwiązań i poszukujesz własnej drogi wyrażania siebie zastanów się, czy jest coś, co możesz uznać za swój ulubiony motyw. Może to być zwierzę, kształt, przedmiot, a nawet wzór, np. cętki, grochy, pasy. Tym sposobem wybór elementów pasujących do siebie elementów dekoracyjnych będzie łatwiejszy. Liście monstery, sukulenty, panterka, symbole marinistyczne, róże, czy tulipany - każdy wybór jest dobry. Najważniejsze by było co coś, co naprawdę Ci się podoba, ponieważ wybrany przez Ciebie motyw będzie towarzyszył Ci w codziennym życiu.

Jaki kolor ścian do brązowych mebli? Brązowe meble w różnych aranżacjach

Tapeta z motywem monsteryTapeta z motywem monstery Fot. Pixers

Wzory we wnętrzach według palety barw

Ciekawym rozwiązaniem jest wybór wzorów tkanin i tapet według klucza kolorystycznego, w którym to wzory i tekstury tworzą wrażenie głębi i urozmaicają wystrój. Bez względu na to, czy postawisz na kontrasty, ulubione połączenia kolorystyczne, czy na modne w ostatnim czasie wnętrze monochromatyczne (jeden kolor w różnych odcieniach i stopniu nasycenia) wystrój na pewno nie będzie monotonny. Takie podejście do projektowania przestrzeni gwarantuje harmonię i brak nudy jednocześnie-nawet najlepsi styliści i stylistki korzystają z klucza kolorystycznego tworząc moodboardy pasujących do siebie barw. Ten sposób wydaje się najłatwiejszym, ale to tylko pozory. Kolejny etap, czyli dobór wzorów to już trudniejsza sprawa-łączenie różnych kształtów, motywów i patternów to eksperyment, którego efekty nigdy nie są takie same.

Wzory we wnętrzuWzory we wnętrzu Fot. Pixers

Łączeni wzorów we wnętrzach to z jednej strony możliwość szybkiej i łatwej zmiany, wystarczy nawet jeden wyrazisty akcent, jak naklejka na wysłużonym stoliku, żeby różnica była naprawdę widoczna. Z drugiej zaś unikalny sposób na personalizację wnętrza. Poduszka przywieziona z wakacji, obraz na szkle z ulubionym motywem, wazon, który był prezentem od kogoś bliskiego. Aranżowanie wnętrza przypominające kolekcjonowanie pamiątek nadaje wnętrzu prawdziwie osobistego charakteru.

Jaki kolor wybrać do kuchni? Meble kuchenne i ściany w kolorze

Kuchnia s tylu moroKuchnia s tylu moro Fot. PixersWięcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.