Podłoga w mieszkaniu. Jaką podłogę wybrać?

O najmodniejszych obecnie podłogach do salonu, ich wadach i zaletach oraz o tym, czy przy wyborze warto kierować się aktualnymi trendami mówi architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Podłoga w mieszkaniu

Zajmuje na tyle dużą powierzchnię, że w znacznej mierze decyduje o wyglądzie całego pomieszczenia, podkreśla charakter wystroju, a nawet definiuje jego styl. Przed wyborem podłogi trzeba więc dobrze się zastanowić, tym bardziej, że jej wymiana jest kosztowna, pracochłonna i bardzo kłopotliwa. W podjęciu decyzji najczęściej pomagają nam aktualnie panujące trendy, co nieraz okazuje się pomyłką. Na szczęście, teraz na topie są materiały, które nigdy nie wychodzą z mody, ładnie się starzeją i zawsze wyglądają elegancko. To drewno i naturalny kamień.

Podłoga drewniana

Królujące do niedawna gatunki egzotyczne zostały zdetronizowane (zwolennicy ciemnych podłóg mogą jednak spać spokojnie, bo wiele wskazuje na to, że niebawem powrócą!). Ich miejsce zajął rodzimy dąb, naturalny albo sztucznie postarzony różnymi metodami, między innymi bielony czy szczotkowany. Przygotowane tymi sposobami drewno od początku wygląda na lekko zużyte, więc nowe rysy czy inne ślady uszkodzenia nie rzucają się już w oczy, co jest ważne, gdy mamy psa albo mieszkamy w domu z ogrodem, z którego wnosi się niszczący podłogę piach.

Podłoga drewniana z bielonego dębuPodłoga drewniana z bielonego dębu Fot. MGN Pracownia Architektoniczna

Parkiet z bielonego dębu, wyglądający na starszy niż jest w rzeczywistości, wnosi do pachnącego jeszcze nowością mieszkania atmosferę zasiedzenia. Wzmacnia tym samym stylizowany charakter aranżacji.

Posadzka z żywicy w domu. Co należy wiedzieć o podłogach z żywicy?

Podłoga drewniana w jodełkePodłoga drewniana w jodełke Fot. MGN Pracownia Architektoniczna

Parkiet ułożony w tradycyjną jodełkę jest wielką ozdobą tego mieszkania, urządzonego w stylu retro. Właściciele wybrali klepkę z drewna akacji ze względu na jego piękne usłojenie i bogactwo odcieni ciepłego beżu – od jasnych po wpadających w brąz.

Mieszkanie w stylu skandynawskim: jaką dobrać podłogę?

Inaczej teraz układa się też klepki. Rzadziej niż to było w ostatnich latach stosuje się wzór cegiełki – najprostszy i najbardziej ekonomiczny (niewiele drewna się marnuje przy dopasowywaniu klepek). Częściej natomiast sięga się po tradycyjne wzory jodełki i jodełki francuskiej, nie tak ekonomiczne, ale za to wyglądające bardzo efektownie.

Deski są zwykle grubsze od klepek, a więc i trwalsze. Tutaj wybrano deski dębowe. Takiemu parkietowi nie zaszkodzą nawet najbardziej szalone zabawy dzieci!

Bez względu na to, jakie drewno wybierzemy, parkiet musimy zabezpieczyć lakierem lub olejem. Każdy z tych preparatów ma swoje wady i zalety. Olej np. jest trudniejszy w codziennej pielęgnacji (potrzebne jest specjalne mydło do mycia) i trzeba go nanosić co najmniej raz na rok. Lakier nie przysparza takich problemów, ale gdy się zetrze, konieczny jest poważny remont, czyli cyklinowanie i ponowne lakierowanie,  co wiąże się z opróżnieniem pomieszczenia z mebli, a nawet opuszczeniem mieszkania na kilka dni. 

Podłoga kamienna

To obecnie prawdziwy hit. Decydując się na ten najbardziej trwały materiał, zyskujemy pewność, że podłoga przetrwa w dobrym stanie tyle co budynek, w którym znajduje się mieszkanie. Na posadzki nadają się wszystkie rodzaje granitu, łupka, a także marmuru, który stosuje się najczęściej ze względu na piękne żyłkowanie i najszlachetniejszy wygląd. Mogą to być slaby, czyli płyty o dużych wymiarach wycinane z bloku albo płytki – mniejsze, cieńsze i znacznie tańsze. Chociaż trwały i niewymagający szczególnej pielęgnacji, kamień ma jednak poważną wadę – jest zimny, co w naszym klimacie może go dyskwalifikować. Chyba że zainstalujemy ogrzewanie podłogowe. Wtedy doskonale odegra swą rolę.

Podłoga betonowaPodłoga betonowa Fot. MGN Pracownia Architektoniczna

Nowoczesność w wytwornej wersji. Na taki odbiór wnętrza niebagatelny wpływ ma posadzka z płyt marmuru z pięknie żyłkowanego marmuru. Jest podgrzewana, więc właścicielom nie marzną stopy.

Alternatywą dla naturalnego kamienia jest gres do złudzenia przypominający różne rodzaje marmuru, granitu czy trawertynu (i tak samo zimny; trzeba więc pamiętać o ogrzewaniu podłogowym). Nie kosztuje tyle co one i położy je każda ekipa remontowa.

Podłoga betonowa

Ponieważ moda na styl loftowy nie mija, to i betonowe posadzki wciąż są na topie. Mogą być matowe albo polerowane. I właśnie takie z połyskiem wyglądają najładniej, wręcz szlachetnie. Aby podłoga była idealnie gładka i pozbawiona spoin, beton powinno się wylać na miejscu. Niestety, wykonawcy na ogół nie są zainteresowani pracą na małych powierzchniach. Dlatego producenci proponują do mieszkań gotowe płyty betonowe w kilku wymiarach oraz wielkoformatowe płytki gresu, idealnie imitujące ten materiał, co ze względu na łatwość utrzymania w czystości i trwałość może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Podłoga betonowaPodłoga betonowa Fot. MGN Pracownia Architektoniczna

We wnętrzu, zaaranżowanym w stylu minimalistycznym z elementami loftowymi, panuje surowy klimat, który podkreśla betonowa posadzka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.