Ozdoby wielkanocne ręcznie robione. Jak przygotować ozdoby wielkanocne z papieru oraz inne - DIY

Ozdoby wielkanocne możemy kupić w sklepie, ale warto wykonać je samodzielnie. Ręcznie robione dekoracje wielkanocne to świetny pomysł na kreatywne spędzenie czasu z rodziną. Zebraliśmy najciekawsze pomysły na oryginalne ozdoby wielkanocne z papieru i innych materiałów.

Ozdoby wielkanocne ręcznie robione

Ozdoby wielkanocne ręcznie robione to okazja na niepowtarzalną aranżację mieszkania. Sami decydujemy, w jakim stylu będą utrzymane, jakie nadamy im kolory - oraz przede wszystkim co to w ogóle będzie. Do wyboru mamy klasyczne motywy dekoracyjne, jak: baranek, kurczaczek, bazie, jajko, zajączek; ale również takie, które niekoniecznie kojarzą się z Wielkanocą, ale posiadają wyjątkowe walory ozdobne - kwiaty różnego rodzaju, drewniane domki, mech, gałęzie, figurki ptaków, pióra, a nawet kamienie.

A skoro już mowa o figurkach - Wielkanoc to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie zabawę z masą solną z dzieciństwa. Prosta i szybka do wykonania masa solna jest świetnym materiałem do lepienia przeróżnych kształtów i figurek, które potem utwardzamy (suszymy) w piekarniku. Ozdoby wielkanocne ręcznie robione z masy solnej można po wysuszeniu i wystygnięciu malować, lakierować oraz dodatkowo ozdabiać, jeśli mamy na to ochotę. Taka kreatywna zabawa to dobra propozycja na spędzenie czasu z dziećmi - starsze mogą lepić figurki samodzielnie, dzięki czemu czas oczekiwania na święta nie będzie im się dłużył. Wskazówka: do wycinania kształtów przydadzą się foremki do ciastek i szklanki/kieliszki o różnych wielkościach (do wycinania kółek).

Wianek wielkanocny - zrób to samWianek wielkanocny - zrób to sam Fot. Monika Olesinska

Ozdoby wielkanocne zrób to sam

Ozdoby wielkanocne zrób to sam - najlepiej przy zastosowaniu kleju na gorąco! To najlepszy sposób na trwałe połączenie różnych materiałów (w tym również drewna) - w pracach DIY jest wprost niezastąpiony. Wielkanoc to przede wszystkim pięknie udekorowany stół, więc zaczynamy od dekoracji, które tam się znajdą. Po wybraniu zastawy i obrusu przychodzi czas na określenie, jakiego typu ozdoby chcemy umieścić między talerzami. Warto pomyśleć o podkładkach pod talerze - a te możemy wykonać samodzielnie z dowolnej tkaniny (wycinamy okrągły lub kwadratowy kształt, a następnie obszywamy na maszynie) lub ze... sznurka, właśnie przy użyciu kleju na gorąco. Sposób wykonania znajdziecie poniżej - dzięki tej metodzie stworzymy komplet podkładek w różnych rozmiarach - większe pod talerze, mniejsze pod kubki lub inne naczynia.

Oprócz podkładki pod talerze warto udekorować nakrycia również na wierzchu - i tak trzeba będzie je odłożyć na bok, kiedy wszyscy goście zasiądą do stołu, ale liczy się pierwsze wrażenie, więc możemy pozwolić sobie na ułożenie ozdób bezpośrednio na talerzu. Co to może być? Serweta złożona w kształt kieszonki, do której wkładamy sztućce (serwetę kładziemy na kolanach). Taką kieszonkę uzupełniamy gałązkami lub kwiatami i przewiązujemy wstążką lub sznureczkiem. Ozdoby wielkanocne zrób to sam to również odrobina zieleni na stole. Wykorzystajmy skorupki po jajkach do posadzenia rzeżuchy - i umieśćmy je w papierowych wytłaczankach po jajkach. Przyjemną atmosferę świąt dobrze jest dodatkowo podkreślić przy pomocy lampionów. Nie musimy kupować ich w sklepie - wykorzystajmy do tego celu słoiczki, które okleimy (klej na gorąco) koronkowymi tasiemkami. Słoiczki mogą być w tym samym rozmiarze - i tak samo udekorowane, ale jeśli są różnej wielkości, podkreślmy ich odmienność poprzez użycie tasiemek w różnych kolorach i wzorach.

Ozdoby wielkanocne - zrób to samOzdoby wielkanocne - zrób to sam Fot. Westwing

Ozdoby wielkanocne DIY to również pisanki - od wieków ozdabiamy je własnoręcznie na wiele różnych sposobów. Barwimy w gotowaniu, oklejamy ozdobami lub w technice decoupage, nanosimy wzory wydrapywane za pomocą igły lub specjalnych farbek. Mamy dla was prostszy sposób - mazaki. Kolorowymi flamastrami o cienkiej końcówce narysujemy dowolnie wybrane wzory, które następnie wypełnimy barwami przy użyciu mazaków o grubych końcówkach.

PisankiPisanki Fot. lena1/pixabay.com

Ozdoby wielkanocne z papieru

Ozdoby wielkanocne z papieru są, co prawda, delikatne i łatwo je uszkodzić, ale odpowiednio przechowywane mają szansę służyć nam przez długie lata. Delikatność papieru możemy jednak wykorzystać do tworzenia najbardziej wymyślnych dekoracji, które ciężko byłoby uzyskać przy użyciu innego materiału. Pięknie będą się prezentowały wszelkiego rodzaju kwiaty z papieru - pamiętajmy jednak, aby dobrać rodzaj i grubość samego papieru do typu kwiatów - żonkile możemy zrobić z grubszego, ale już np. chryzantemy będzie lepiej wykonać z delikatnej bibułki.

W jaki sposób można wykorzystać takie ozdoby wielkanocne z papieru? Proponujemy:

  • wianek na ścianę lub na drzwi (kwiaty umieszczamy na kole zrobionym z drutu, styropianu lub wikliny)
  • stroiki na stół
  • dekoracje poszczególnych nakryć (kwiatek na każdym talerzu)
  • kwiaty zamocowane do gałązek umieszczonych w wazonie
  • jako ozdoba pudełka lub torebki z prezentem (jeśli mamy zwyczaj obdarowywania bliskich podarunkami z okazji Wielkanocy)
  • pojedyncze kwiaty można rozrzucić luzem między nakryciami na stole.

Papierowe ozdoby wielkanocnePapierowe ozdoby wielkanocne Fot. Radosław Wojnar, Bosch

Ozdoby wielkanocne rękodzieło

Ozdoby wielkanocne rękodzieło - z czym się kojarzą? W pierwszej chwili zapewne z działalnością artystyczną, czyli tym, do czego trzeba mieć specjalne predyspozycje. Ale czy na pewno? Nie wszyscy posiadamy wrodzony talent do tworzenia przedmiotów dekoracyjnych lub codziennego użytku, ale każdy z nas może stać się artystą na potrzeby własnego domu. Proponujemy wziąć na warsztat drewno - z kawałków sklejki pociętych na kształt sztachet z trójkątnym zakończeniem o góry stworzymy "płotek", za którym pojawi się domowy ogródek, gdzie będą kwitły żonkile, a pomiędzy nimi siedziały zajączki. Całość ustawiamy na parapecie, jeśli ma odpowiednią głębokość, lub na komodzie. Jeśli płotek ma być krótszy możemy do jego zbudowania użyć starych drewnianych desek kuchennych, które po przycięciu i przeszlifowaniu pomalujemy na różne kolory. Szczegóły wykonania takiej ozdoby wielkanocnej znajdziecie poniżej.

Dekoracja wielkanocnaDekoracja wielkanocna Fot. BOSCH

Ozdoby wielkanocne na szydełku

Ozdoby wielkanocne na szydełku to już nie tylko domena naszych babć. Moda na robienie na drutach i szydełku powróciła i święci triumfy również wśród młodych osób. W internecie jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne hobbystyczne strony dotyczące tego rzemiosła, a social media pełne są tutoriali pokazujących, jak krok po kroku wykonać własnoręcznie ozdoby o różnym stopniu trudności. Prace ręczne tego typu to świetny sposób na relaks i oderwanie myśli od codzienności. Pozwalają doskonalić posiadane umiejętności oraz nabyć nowe - oraz własnoręcznie wykonać przepiękne dekorację do niemal każdego pomieszczenia w domu.

Ozdoby wielkanocne na szydełku wymagają jednak czasu i cierpliwości, więc jeśli planujemy wykonać je w tej technice, niech to będą dekoracje, które będziemy w stanie wykorzystać nie tylko w czasie świąt, ale również przy okazji goszczenia rodziny i znajomych - lub nawet na co dzień. Co zatem warto zrobić? Z pewnością wszelkiego rodzaju serwetki i serwetę na stół - szczególnie, jeśli mamy mieszkanie urządzone w stylu rustykalnym. Poza tym przydadzą się ocieplacze na kubki i dzbanki, które pomogą dłużej zachować temperaturę kawy i herbaty. Ozdoby wielkanocne na szydełku to mogą być również niewielkie aniołki, serduszka i owalne kształty przypominające jajka, które możemy za pomocą wstążek umieścić na gałązkach w wazonie.

Ozdoby wykonane na szydełkuOzdoby wykonane na szydełku Fot. boaphotostudio, Couleur/pixabay.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.