Trendy wnętrzarskie na 2019. Co będzie modne?

Nowy rok zawsze przynosi nowe rozwiązania w wyposażaniu i wyglądzie naszych wnętrz. Czy 2019 będzie przełomowy, czy będzie raczej kontynuacją tego, co działo się w poprzednich latach? Przyjrzyjmy się kilku trendom, które będą na fali w tym roku.

Kolor roku 2019 to Living Coral 16-1546

Już od 20 lat amerykański gigant PANTONE wybiera kolor, który będzie królował w danym roku. W 2019 roku wybór padł na Living Coral 16-1546, czyli słoneczny koral. Zgodnie z założeniami Instytutu PANTONE wybrana barwa zawsze niesie za sobą konkretne przesłanie i jest ściśle związana z bieżącą sytuacją na świecie. Living Coral ma zwrócić naszą uwagę między innymi na problem ekologii i ocieplania się klimatu. Zakwaszanie i wzrost zanieczyszczenia wód oceanicznych sprawiają, że rafy koralowe, jedne z najbardziej różnorodnych biologicznie ekosystemów i schronienie dla wielu organizmów, niszczeją i przepadają bezpowrotnie.

Living CoralLiving Coral Fot. Komandor

W opinii specjalistów barwa o numerze 16-1546 wyraża naszą pogoń za szczęściem, potrzebę optymizmu i radosnego podejścia do świata. W dobie otaczającej nas technologii i wszechobecnych social mediów szukamy prywatności i spokoju. Ciepły odcień Living Coral sprawia, że w jego towarzystwie czujemy się bezpiecznie, a jednocześnie otrzymujemy niesamowitą energię, jaką daje przyroda. W porównaniu z wyborami z poprzednich lat (Ultra Violet i Greenery) kolor roku 2019 jest zdecydowanie bardziej energetyczny, optymistyczny i radosny.

Barwa ta wpisuje się też w trendy lat poprzednich. Pudrowy róż, czerwień czy ceglasta pomarańcz, które bardzo dobrze łączą się z Living Coral, już od kilku sezonów są mocno eksploatowanymi kolorami. Wprowadźmy kolor roku 2019 do salonu łącząc go ze szmaragdową zielenią, turkusem lub beżem, jeżeli lubimy ciepłe odcienie ziemi. Postawmy na drobne elementy dekoracyjne w postaci poszewek na poduszki lub oryginalnych grafik. Rozwiązaniem dla bardziej odważnych może być tapicerowana sofa lub duży fotel obszyty aksamitem w kolorze Living Coral. I jeszcze coś dla miłośników głębin i oceanów. Z pewności zachwyci ich mariaż z błękitem i dodatki w kształcie muszli czy rozgwiazdy.

Miasto i jego przestrzeń wyznaczają trendy w projektowaniu

PrzedpokójPrzedpokój Fot. Komandor

Rozwój aglomeracji i wynikające z tego potrzeby już od dawna są jednym z głównych nurtów w projektowaniu przestrzeni mieszkań. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba miast liczących ponad 10 milionów mieszkańców podwoi się. To powoduje, że przy małej dostępnej powierzchni mieszkania projektanci w wielu przypadkach stawiają na wielofunkcyjność. W cenie są wszystkie elementy, które oszczędzają przestrzeń. Drzwi przesuwne, zabudowane wnęki i meble, które łączą w sobie kilka funkcji, będą w 2019 roku stałym elementem stosowanym przez architektów w projektach.  

„Nasi klienci oczekują od nas projektów i mebli, które w optymalny sposób wykorzystają dostępną przestrzeń. Szafy z drzwiami przesuwnymi, zabudowane wnęki, czy niestandardowe projekty mebli na wymiar mają w sobie łączyć ciekawy design z funkcjonalnością. Meble mają ułatwiać życie domownikom. Do swojej oferty wprowadzamy cały czas nowe elementy wyposażenia szaf, garderób i innych mebli, tak by podążać za potrzebami naszych klientów i światowymi trendami” – mówi Anna Wróbel projektantka mebli w firmie Komandor.

Obok funkcjonalności domownicy od swoich mieszkań coraz bardziej oczekują także bliskości z naturą. Tyczy się to zarówno projektowania samych budynków, gdzie zielone dachy stają się czymś normalnym, jak i wystroju wnętrz. Trend ten, nazywany urban jungle, w 2019 będzie się na pewno rozwijał, zyskując coraz szerszą grupę zwolenników. Tęsknota za naturą i egzotyczne wyjazdy, z których czerpiemy inspiracje powodują, że chcemy na nowo zaprosić przyrodę do naszych domów. W wielkim stylu wracają rośliny doniczkowe, stanowiące ważny element wystroju. W urban jungle rośliny zajmują nie tylko parapety, ale są również podwieszane na sufitach w makramach i stawiane na podłodze. Obowiązkowe egzemplarze to daktylowce, wszelkiego rodzaju juki, chamedora, draceny czy monstera. Skoro rośliny to i dodatki dekoracyjne, takie jak: doniczki, osłonki czy kwietniki. Trendy są wszystkie elementy wykonane z naturalnych materiałów i szkła.

Koniec stylu skandynawskiego

Szafy przesuwneSzafy przesuwne Fot. Komandor

Szeroko zauważany powrót do wnętrz rodem z lat 70. ubiegłego wieku dotyczy również mebli. Występujący od kilku lat trend, wypychający skandynawską prostotę, zdaniem architektów powinien się w tym roku pogłębiać. Po prostych, a wręcz ascetycznych w projektowaniu, kanciastych meblach, na salony powracają te o obłych kształtach. Duże, zaokrąglone fotele, okrągłe stoły i stoliki kawowe czy krzesła z giętego drewna będą zdobiły modne pomieszczenia. Do łask wracają skórzane kanapy w stylu mid-century modern w ciemnych i ciepłych odcieniach. Modne meble 2019 będzie cechowała prostota, elegancja oraz zabawa kolorem i kształtem, ale tak, by meble te mogły pełnić zadaną im funkcję. Widoczny będzie trend powrotu do rzemieślniczych mebli.

W 2019 będziemy odchodzić od cienkich drewnianych nóżek, tak charakterystycznych dla stylu skandynawskiego czy vintage. Zastąpią je eleganckie, metalowe podstawy w wersji chromowanej, mosiężnej lub złotej. Modne będą też przysadziste stoliki kawowe i masywne komody w kształcie walca, coraz częściej dostępne w wersji bez nóżek.

Charakter projektowania w stylu mid-century modern przyniesie nam powrót do mebli dostojnych i prostych. Do ich wykonania, oprócz szlachetnych gatunków drewna jak orzech czy heban, wykorzystywany będzie metal, lastryko czy kamień. Bardzo dobrą inspiracją mogą być projekty z lat 70. XX wieku powstałe w polskiej szkole mebla. Projekty Marii Chomentowskiej, Romana Modzelewskiego czy Rajmunda Hałasa niczym nie odbiegały od tych, które opracowywali zachodni projektanci.

Meble kuchenne w modnych kolorach

KuchniaKuchnia Fot. Komandor

Czasy, kiedy w kuchniach królowała wszechobecna biel, dobiegają końca. Dzisiaj w tym najważniejszym dla domu miejscu zagoszczą modne kolory. W 2019 roku najbardziej popularne kuchnie to te z matowymi frontami, w pastelowych kolorach, utrzymane w nowoczesnym i prostym designie.

Będziemy również ożywiać przestrzeń nad blatami kuchennymi. Modne staną się regularne wzory geometryczne, kolorowe płytki i ściany malowanie na taki samy kolor jak fronty. Na blatach królować będą ciepłe odcienie drewna i marmury. W projektowaniu kuchni dalej najważniejsza będzie jej funkcjonalność. Kierunki dotyczące łączenia kuchni z pokojem dziennym również pozostaną niezmienne. Bezustannie w modzie będzie projektowanie dużych przestrzeni, które przenikają się funkcjami i przeznaczeniem.

Motywy roślinne jednym z głównych trendów wzorniczych na rok 2019

Szafy przesuwneSzafy przesuwne Fot. Komandor

Koniec ze skandynawskim zimnem i minimalizmem. Na salony wkraczają nowe trendy. Motywy kwiatowe w wersji max, odważne kolory, faktury i wzory, które już rok temu pukały nieśmiało do naszych drzwi. Dzisiaj przejmują prym wśród trendów. Zarówno w sypialni, salonie, jak i łazience duże roślinne elementy o mocnych barwach będą znakomitym sposobem na urozmaicenie przestrzeni i nadanie wnętrzu charakteru. Tapety, płytki i panele z motywami kwiatowymi i roślinnymi, w stonowanych, jakby zakurzonych kolorach, to bezsprzeczne gwiazdy tego sezonu.

            To kolejna z odsłon powrotu do natury. Rośliny i zieleń na nowo wkraczają do naszych wnętrz, nie tylko w swojej żywej postaci. Taka przestrzeń zachęca nas do łączenia nieoczywistych i na pierwszy rzut oka wykluczających się materiałów, np. chromu ze złotem, aksamitu z lnem, czy kamienia z papierowymi lampami. Ten rok będzie upływał pod znakiem elegancji, bliskości z naturą i odpowiedzialnego podejścia do środowiska.

Trendy na 2019 przynoszą nam wnętrza o cieplejszych barwach, bogatsze w motywy roślinne i bliższe naturze. Widać bardzo mocne fascynacje latami 70 XX w. i designem tamtych czasów. To z pewnością będzie ciekawy rok i czas zmian, które odmienią wnętrza czyniąc je przyjaznymi, naturalnymi i otwartymi na człowieka oraz jego potrzeby. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA