Renowacja mebli. Jak odnowić drewniane meble?

Renowacja mebli to sposób na nadanie pięknym, ale nieco już zniszczonym przedmiotom drugiego życia. Zarówno pamiątki po przodkach, jak i kupione za niewielkie pieniądze na pchlim targu zyskają szansę, by znów cieszyć oczy i służyć nam długie lata. Jak powinna wyglądać renowacja mebli krok po kroku?

Renowacja mebli - naprawdę warto

Skrzypiąca szafa po babci, drewniana rama łóżka z licznymi odpryskami lakieru czy stół, którego blat nosi na sobie ślady prac kuchennych i dziecięcych zabaw - żaden z tych mebli nie zasłużył na znalezienie się na wysypisku śmieci. Przede wszystkim szacunek należy się historii, z jaką są związane, po drugie - obecnie produkowane drewniane meble są bardzo drogie, więc renowacja starego to po prostu oszczędność. Przy odrobinie troski i zaangażowania możemy sprawić, że zniszczona powierzchnia będzie lśniła jak nowa. Renowacja mebli mogłaby się wydawać długim i skomplikowanym procesem - w rzeczywistości nie jest to zadanie mogące przerosnąć dorosłą osobę - szczególnie w perspektywie korzyści, jakie można dzięki temu osiągnąć. Wystarczy gruntowne wyczyszczenie mebla, wypełnienie drobnych ubytków na powierzchni za pomocą specjalnego preparatu oraz właściwe zabezpieczenie.

Renowacja mebli - od czego zacząć

Renowacja mebli powinna przebiegać w kilku etapach. Na początek musimy zadbać o poprawne przygotowanie powierzchni mebla. Usuwamy stare powłoki, czyli farby, bejce, lakiery oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Jeśli powłoki zdążyły się złuszczyć, stosujemy Środek do usuwania starych powłok, następnie neutralizujemy powierzchnię wodą i zostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny. Meble lakierowane starannie szlifujemy papierem ściernym o ziarnistości 240. Jeśli pracujemy z drewnem woskowanym, należy wosk usunąć, a potem całość oszlifować i odpylić. Aby ułatwić sobie zadanie w przypadku dużych powierzchni (szafa, stół), warto skorzystać ze szlifierki.

Renowacja mebli - lakierowanie

Lakier do drewna w renowacji mebli spełnia rolę zabezpieczenia - dzięki niemu powierzchnia będzie odporna na zarysowania, uderzenia, działanie wody oraz plamy, ponadto podkreśla piękny kolor tego naturalnego materiału. W jaki sposób nakładamy lakier na powierzchnię przy renowacji mebli? Zaczynamy od dokładnego wymieszania produktu. Do aplikacji wykorzystujemy pędzel lub wałek (można użyć również pistoletu, wtedy lakier należy rozcieńczyć), którymi przesuwamy wzdłuż słojów dbając, by nie powstały zacieki. Po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru (zwykle zajmuje to około 3 godziny) mebel należy przeszlifować papierem ściernym o ziarnistości 240 i odpylić. Następnie nakładamy drugą warstwę lakieru, czekamy, aż wyschnie - i gotowe!

Renowacja mebli - woskowanie

Drugi sposób na zabezpieczenie powierzchni w renowacji mebli to woskowanie. Ta metoda pozwala na uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych. W zależności od stylu aranżacji, do której chcemy dopasować mebel, możemy zastosować woski w ciemnych odcieniach - wyrównają one koloryt drewna; lub jasne - dzięki nim otrzymamy "przecierki" charakterystyczne dla wnętrz rustykalnych czy shabby chic. Wosk nakładamy na powierzchnię za pomocą kawałka waty stalowej lub bawełnianej szmatki, wcierając delikatnie preparat okrężnymi ruchami zgodnie z kierunkiem włókien drewna. Po wyschnięciu (zwykle trwa to 2-4 godziny) polerujemy mebel ściereczką lub szczotką o sztywnym włosiu. Nakładamy drugą warstwę wosku i powtarzamy pozostałe czynności.

Renowacja mebli za pomocą woskuRenowacja mebli za pomocą wosku Fot. V33

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.