Dekoracja stołu weselnego

Niezależnie od tego, czy stoły na weselu są ustawione w podkowę, czy każdy jest osobno, wszystkie oczy i tak skierowane są w stronę państwa młodych. Ich stół wymaga wyjątkowej dekoracji. Diabeł tkwi w szczegółach, zatem dekoracja stołu weselnego powinna być dopracowana co do szczegółu. Wszelkie ozdoby wybieramy w zależności od charakteru przyjęcia.

Dekoracja stołu weselnego - kolory

Na weselu w stylu rustykalnym obowiązkowy będzie stół drewniany. Przykrywamy go bieżnikami z naturalnej tkaniny, ewentualnie serwetami z koronką lub haftem. Zaskakująco dobrze wyglądają ciemne obrusy. Dekoracje powinny w odcieniach zieleni, brązu i żółci. W bliskim naturze stylu boho przeważa biel, a na stołach stoją lampiony ze świecami otoczone wiankami z kwiatów. Styl glamour to biel i złoto, a więc mięsisty drapowany biały obrus z połyskującej tkaniny, a także pióra w kompozycjach kwiatowych, rozrzucone perełki, porcelana i kryształy. Wytwornie i elegancko. Z kolei styl vintage to kolorowe szkło w landrynkowych barwach, piętrowe patery na ciasta, kawa w małych filiżankach i wszechobecna koronka: na obrusach, serwetkach, wokół wazoników.

Winietki ślubne, czyli jak znaleźć swoje miejsce >>

Dekoracja stołu weselnegoDekoracja stołu weselnego Fot. kjager/pixabay.com

Dekoracja stołu weselnego - kwiaty

Niezwykle istotne w weselnej aranżacji są kwiaty. Najpopularniejszą dekoracją stołu jest duża kompozycja ze świeżych kwiatów ustawiona w centralnej części, zazwyczaj przed parą młodą. Powinna być niska, aby nie ograniczała widoczności, ale też okazała. Kwiaty na ogół nawiązują do wiązanki panny młodej, choć można wybrać neutralną kompozycję z białymi bądź kremowymi różami albo liliami. Ostatnio bardzo modne są piwonie.

Jeżeli stół jest długi, bukiety można podzielić na jeden większy i dwa mniejsze lub kilka dużych symetrycznie powtarzających się na całej długości stołu. Popularne są też girlandy umieszczone wzdłuż stołu lub kwiatowe kaskady spływające po obrusie. Zamiast bukietów, przed każdym nakryciem może stanąć płaskie naczynie z pływającą w nim główką kwiatu. W aranżacjach glamour kompozycje kwiatowe są utrzymane w kolorystyce bieli, srebra, różu lub fioletu. Dominują róże, hortensje, lilie, piwonie w dużych, szklanych lub kryształowych wazonach. Na weselu rustykalnym must have to mech i liście paproci. W stylu boho polne kwiaty stoją w słoikach. Na przyjęciach romantycznych pojawiają się czerwone i różowe róże, gardenie, frezje lub tulipany. Bardzo wytworne icoraz popularniejsze są bukiety i ozdoby wykonane z jednego tylko rodzaju kwiatów, np. orchidei czy kalii.

Wystrój sali weselnej >>

Dekoracja stołu weselnegoDekoracja stołu weselnego Fot. LoboStudioHamburg, Pexels/pixabay.com

Dekoracja stołu weselnego - świece

Obok kwiatów na weselnych stołach powinny znaleźć się świece – nie tylko dodają magii, ale są symbolem wiary i miłości.  Można je umieścić w świecznikach lub w szklanych naczyniach. Mogą być cylindryczne, w kształcie kuli lub proste. Często są owinięte taśmami nawiązującymi do stylu wesela: sznurkiem, koronką, żywą zielenią, korą brzozy bądź woalem. Wciąż popularne są świeczki pływające. Na weselach w stylu rustykalnym lub boho sprawdzą się latarenki lub świece kolorowe, na glamour najbardziej odpowiednie są białe.

Na okrągłych stołach świece stawiamy w ich centralnym miejscu, na podłużnych w odległości co najmniej 10 cm od siebie. Bardzo ładnie wyglądają świece o różnej wysokości. Ciekawym pomysłem są świece zapachowe, ale ich zapach nie może być zbyt intensywny. Ustawione na bocznym stoliku na pewno zwrócą uwagę gości. 

Wesele w różnych stylach >>

Dekoracja stołu weselnegoDekoracja stołu weselnego Fot. TerriC/pixabay.com

Dekoracja stołu weselnego - serwetki

Na weselnym stole nie może zabraknąć serwetek. Ich kolor powinien być dopasowany do barwy kwiatów i obrusów, a także współgrać z charakterem wesela. Elegancję podkreśli biel i burgund, romantyzm uwypuklą pastele, a eko kocha zieleń.  Istotne jest ich ułożenie. Najbardziej efektowne to wachlarz, żagiel i rozeta. Popularne są również kokardy. Gdy decydujemy się na rulon, trzeba go przewiązać: odpowiednio do stylu - koronką, złotą wstążką lub źdźbłem trawy. Na przyjęciach glamour serwetki obowiązkowo są materiałowe, w innych stylach – papierowe.

Odpowiednia dekoracja stołu podkreśli rangę uroczystości. Aranżacja weselna powinna przyciągać wzrok swoim wykonaniem oraz oryginalnością.

Dekoracje weselne >>

Dekoracja stołu weselnegoDekoracja stołu weselnego Fot. alejomiranda/pixabay.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.