Słowem kluczem tego stylu jest natura. A więc drewno, surowe tkaniny, polne i ogrodowe kwiaty, dary lasu, barwy ziemi. Wbrew pozorom, stworzenie takiej przestrzeni wcale nie jest proste. Aby nie powstał chaos, w tym stylu należy być wyjątkowo konsekwentnym.
Styl rustykalny lubi drewno. Idealne byłoby drewniane wnętrze: wiejska chata, karczma lub stodoła. Jeśli nic takiego nie znajdziecie, zdecydujcie się na przyjęcie w plenerze – w ogrodzie, w sadzie lub na łące umieśćcie drewniany podest, który będzie pełnił rolę sali weselnej. Już piękno otaczającej przyrody będzie budzić zachwyt i spowoduje, że o Waszym weselu długo będzie się mówić.
W sali udekorowanej w stylu rustykalnym drewno powinno być wszędzie. Wykorzystajcie palety, beczki, skrzynie, pieńki. Powstaną z nich stoły i wygodne siedziska. Na beczkach i skrzyniach można ustawić napoje i przekąski.
Na stołach połóżcie lniane bieżniki z wyhaftowanymi ludowymi motywami albo ręcznie wydziergane koronkowe serwety. Sprawdzi się też juta i zwykłe płótno, z doszytymi bawełnianymi koronkami.
W przestrzeni rustykalnej powinno znaleźć się miejsce dla zieleni. Styl ten kocha wiązanki z polnych kwiatów i zbóż. Dobrze sprawdzą się kwiaty sezonowe, polne i ogrodowe – wiosenne konwalie czy letnia lawenda. Znakomitą ozdobą jest przyniesiony z lasu mech, gałęzie, konary, szyszki. W dużych koszach lub skrzynkach powinny leżeć sezonowe owoce lub warzywa.
Do wnętrz rustykalnych pasuje szkło. Znakomicie wyglądają słoiki i butelki, pełniące rolę wazonów lub świeczników. Można je owinąć sznurkiem lub ozdobić bawełnianą koronką. W rustykalny klimat idealnie wpasują się porozstawiane konewki, wiadra czy gliniane dzbanki, pełniące funkcje wazonów dla bukietów ze słoneczników, chabrów, maków. Uroku dodadzą serwetki przewiązane źdźbłem trawy i kamyki z wypisanymi imionami wyznaczające miejsce przy stole. Nad głowami gości nich zawisną papierowe lampiony. Romantyzmu dodadzą rozstawione słoiki z umieszczonymi w środku świeczkami.
Styl rustykalny to kolory ziemi - pastele, wrzosy, zielenie, biele i kremowy. Delikatne barwy łączą się harmonijnie, bardzo rzadko pojawia się mocny akcent kolorystyczny.
Na weselu rustykalnym króluje polska kuchnia. Nie ma na nim miejsca na homary i łososie, jest stół z mięsem i wędlinami, domowy smalec, regionalne sery, świeżo i tradycyjnie wypiekany chleb, konfitury, domowe wina i nalewki. W deserach wykorzystuje się rodzime owoce (z ogrodu lub z lasu) i miód. Oprawę muzyczną takiego wesela powinien zapewnić zespół, w którym są skrzypce i akordeon.
Winietki ślubne, czyli jak znaleźć swoje miejsce >>
Styl rustykalny wymaga także odpowiedniej stylizacji Młodej Pary. Dla panny idealna będzie zwiewna sukienka, uzupełniona biżuterią w stylu boho. Doskonały okaże się spleciony warkocz lub luźne fale. Ozdobą jest wianek z polnych kwiatów, które powinny znaleźć się również w ślubnej wiązance. Pan Młody nie powinien występować we fraku czy smokingu. Najlepiej sprawdzi się garnitur, np. w kolorze ciemnozielonym lub w kratę. Najodważniejsi panowie mogą w ogóle zrezygnować z garnituru i do białej koszuli założyć np. kraciastą kamizelkę i oldschoolowe szelki.
Zapraszając gości na rustykalne wesele, warto zawczasu określić charakter przyjęcia. Wystarczy np. na zaproszeniu umieścić folkowy emblemat lub przewiązać je sznurkiem. Chodzi o to, aby goście wybrali odpowiedni strój, a przede wszystkim wygodne obuwie. Bieganie (i pląsanie) w szpilkach po deskach może się źle skończyć, a tego nikt nie chce.
Styl rustykalny ma wielu zwolenników. Nic dziwnego, jest bardzo swojski i przytulny. Wywołuje spokój, równowagę i harmonię, co dobrze wróży Młodej Parze.