Rustykalne wesele

Kochacie naturę, folklor, bieganie boso po łące, polne kwiaty, biesiadowanie przy drewnianych ławach? Jeśli tak, zdecydujcie się na rustykalne wesele. Choć według słownika języka polskiego, rustykalny oznacza "mający związek z wsią i jej mieszkańcami, mający cechy wiejskie", takie wesele wcale nie jest przaśne.

Słowem kluczem tego stylu jest natura. A więc drewno, surowe tkaniny, polne i ogrodowe kwiaty, dary lasu, barwy ziemi. Wbrew pozorom, stworzenie takiej przestrzeni wcale nie jest proste. Aby nie powstał chaos, w tym stylu należy być wyjątkowo konsekwentnym.

Rustykalne weseleRustykalne wesele Fot. RondellMelling/pixabay.com

Rustykalne wesele - dekoracje

Styl rustykalny lubi drewno. Idealne byłoby drewniane wnętrze: wiejska chata, karczma lub stodoła. Jeśli nic takiego nie znajdziecie, zdecydujcie się na przyjęcie w plenerze – w ogrodzie, w sadzie lub na łące umieśćcie drewniany podest, który będzie pełnił rolę sali weselnej. Już piękno otaczającej przyrody będzie budzić zachwyt i spowoduje, że o Waszym weselu długo będzie się mówić.  

W sali udekorowanej w stylu rustykalnym drewno powinno być wszędzie. Wykorzystajcie palety, beczki, skrzynie, pieńki. Powstaną z nich stoły i wygodne siedziska. Na beczkach i skrzyniach można ustawić napoje i przekąski.

Na stołach połóżcie lniane bieżniki z wyhaftowanymi ludowymi motywami albo ręcznie wydziergane koronkowe serwety. Sprawdzi się też juta i zwykłe płótno, z doszytymi bawełnianymi koronkami.

Dekoracje weselne >>

Rustykalne weseleRustykalne wesele Fot. sendywulandh/pixabay.com

Rustykalne wesele - zieleń

W przestrzeni rustykalnej powinno znaleźć się miejsce dla zieleni. Styl ten kocha wiązanki z polnych kwiatów i zbóż. Dobrze sprawdzą się kwiaty sezonowe, polne i ogrodowe – wiosenne konwalie czy letnia lawenda. Znakomitą ozdobą jest przyniesiony z lasu mech, gałęzie, konary, szyszki. W dużych koszach lub skrzynkach powinny leżeć sezonowe owoce lub warzywa.

Do wnętrz rustykalnych pasuje szkło. Znakomicie wyglądają słoiki i butelki, pełniące rolę wazonów lub świeczników. Można je owinąć sznurkiem lub ozdobić bawełnianą koronką. W rustykalny klimat idealnie wpasują się porozstawiane konewki, wiadra czy gliniane dzbanki, pełniące funkcje wazonów dla bukietów ze słoneczników, chabrów, maków. Uroku dodadzą serwetki przewiązane źdźbłem trawy i kamyki z wypisanymi imionami wyznaczające miejsce przy stole. Nad głowami gości nich zawisną papierowe lampiony. Romantyzmu dodadzą rozstawione słoiki z umieszczonymi w środku świeczkami.

Styl rustykalny to kolory ziemi - pastele, wrzosy, zielenie, biele i kremowy. Delikatne barwy łączą się harmonijnie, bardzo rzadko pojawia się mocny akcent kolorystyczny.

Wesele w różnych stylach >>

Rustykalne weseleRustykalne wesele Fot. luciechobotova0, xiaoping606/pixabay.com

Rustykalne wesele - menu

Na weselu rustykalnym króluje polska kuchnia. Nie ma na nim miejsca na homary i łososie, jest stół z mięsem i wędlinami, domowy smalec, regionalne sery, świeżo i tradycyjnie wypiekany chleb, konfitury, domowe wina i nalewki. W deserach wykorzystuje się rodzime owoce (z ogrodu lub z lasu) i miód.  Oprawę muzyczną takiego wesela powinien zapewnić zespół, w którym są skrzypce i akordeon.

Winietki ślubne, czyli jak znaleźć swoje miejsce >>

Rustykalne wesele - państwo młodzi

Styl rustykalny wymaga także odpowiedniej stylizacji Młodej Pary. Dla panny idealna będzie zwiewna sukienka, uzupełniona biżuterią w stylu boho. Doskonały okaże się spleciony warkocz lub luźne fale. Ozdobą jest wianek z polnych kwiatów, które powinny znaleźć się również w ślubnej wiązance.  Pan Młody nie powinien występować we fraku czy smokingu. Najlepiej sprawdzi się garnitur, np. w kolorze ciemnozielonym lub w kratę. Najodważniejsi panowie mogą w ogóle zrezygnować z garnituru i do białej koszuli założyć np. kraciastą kamizelkę i oldschoolowe szelki.

Rustykalne weseleRustykalne wesele Fot. Sefgrt/pixabay.com

Rustykalne wesele - zaproszenia

Zapraszając gości na rustykalne wesele, warto zawczasu określić charakter przyjęcia. Wystarczy np. na zaproszeniu umieścić folkowy emblemat lub przewiązać je sznurkiem. Chodzi o to, aby goście wybrali odpowiedni strój, a przede wszystkim wygodne obuwie. Bieganie (i pląsanie) w szpilkach po deskach może się źle skończyć, a tego nikt nie chce.    

Styl rustykalny ma wielu zwolenników. Nic dziwnego, jest bardzo swojski i przytulny. Wywołuje spokój, równowagę i harmonię, co dobrze wróży Młodej Parze.

Zaproszenia ślubne >>

Więcej o:
Copyright © Agora SA