Wystrój sali weselnej

Niezależnie od tego, w jakim stylu będzie odbywało się wesele, istnieje kilka zasad, które należy przestrzegać, aby wnętrze było wygodne, eleganckie, olśniło gości i. ładnie wychodziło na zdjęciach.

Bardzo ważna jest wielkość sali. Zanim zaczniemy dekorować pomieszczenie, wybierzmy motyw przewodni i jemu podporządkujmy wszystkie ozdoby. W dekorowaniu ważna jest konsekwencja.

Wystrój sali weselnej: właściwa wielkość sali

Sala weselna wielkością powinna być dostosowana do liczby gości. Praktyka mówi, że na przyjęcia przychodzi zazwyczaj ok.80 proc. zaproszonych osób, warto wziąć to pod uwagę, wybierając miejsce. Jeśli jednak decydujemy się na duże pomieszczenie, albo tylko takie pozostało, aby nie wyglądało na puste, wyodrębnijmy w nim kilka stref. Oprócz tradycyjnego podziału na część jadalną i taneczną, stwórzcie jeszcze strefę odpoczynku, w której ustawicie kilka wygodnych sof, puf czy leżaków, a także strefę drink-baru ze stolikami koktajlowymi albo kącik cukierniczy, w którym serwowane będą wyłącznie słodkości. Przestrzenie można wydzielić np. za pomocą drapowanego materiału.

Winietki ślubne, czyli jak znaleźć swoje miejsce >>

Wystrój sali weselnejWystrój sali weselnej Fot. JordanStimpson/pixabay.com

Wystrój sali weselnej: dekoracja kolorem

Przy dekoracji sali, bardzo ważny jest kolor przewodni. Nie oznacza to oczywiście, że jeśli decydujecie się na błękit, to obrusy, kwiaty i serwetki mają być w tym kolorze. Wybrana barwa ma być dodatkiem, ale wyrazistym. Ważne, aby być konsekwentnym i wpleść go nie tylko do dekoracji sali, ale też użyć go np. już na zaproszeniach ślubnych czy późniejszych zdjęciach z wesela. Jeśli nie możecie wybrać „swojego” koloru, postawcie na biały lub kremowy – będzie pasował do wszystkiego i nada sali weselnej ponadczasowej elegancji.

Gdy państwo młodzi mają wspólne hobby, warto je wybrać na motyw przewodni i np. wizerunek globusa (dla podróżników) umieścić serwetkach.

Pudełko na koperty >>

Wystrój sali weselnejWystrój sali weselnej Fot. irenne56/pixabay.com

Wystrój sali weselnej: dekoracja kwiatami  

Ważnym elementem dekoracji sali weselnej są żywe kwiaty. Na stołach okrągłych świetnie prezentują się bukiety w wysokich wazonach, na prostokątnych ładniej wyglądają niskie wiązanki. Nóżka wysokiego wazonu powinna być cienka lub przeźroczysta, a całość dekoracji nie powinna przekroczyć 75 cm – wyższa uniemożliwi swobodną konwersację podczas posiłku. Zawsze pięknie wyglądają jasne kwiaty, np. tulipany lub storczyki, ale jeśli wybraliście styl rustykalny, sprawdzą się kwiaty polne i ogrodowe – wiosną np. konwalie, później lawenda, a jesienią nawet wrzosy.

Kwiatami można ozdobić też poręcze oraz klamki. Jeśli sala jest wysoka, pod sufitem warto powiesić liściaste girlandy. Mniejszymi możemy owinąć wazony, duże świece, krzesła. Dobrze wyglądają też małe drzewka w ozdobnych donicach ustawione w kilku miejscach.

Dopełnieniem być mogą płatki róż rozsypane na obrusie. Nie może ich być jednak zbyt dużo, aby nie tworzyły chaosu.

Bukiety ślubne >>

Wystrój sali weselnejWystrój sali weselnej Fot. Mirka777/pixabay.com

Wystrój sali weselnej: dekoracyjne drobiazgi

Dekorując salę weselna pamiętamy o umiarze.  Nawet najpiękniejsze ozdoby, gdy jest ich za dużo, mogą zepsuć wystrój sali. Na pewno warto wykorzystać świece. Można zdecydować się na długie, tradycyjne świece lub wybrać tzw. tealighty, które umieszcza się w szklanych naczyniach napełnionych kryształowymi kamykami. Świece bardzo dobrze wyglądają w grupach – ustawione w kilku punktach przydadzą sali weselnej blasku i romantycznego klimatu.

Coraz większą popularnością cieszą się ozdoby wykonane z tkanin. Zazwyczaj są to tkaniny lekkie i zwiewne, takie jak tiul czy satyna. Ciekawą dekorację można wykonać ze wstęgi. Oplećmy nimi krzesła, balustrady, a nawet wazony czy szklanki. Szerokie wstęgi np. z organtyny ładnie wyglądają powieszone na brzegu stołu – tworzą wówczas falę.

Bardzo modne są też pieczątki z inicjałami Młodej Pary umieszczone np. na serwetkach i ramki wypełnione zdjęciami nowożeńców i najbliższej rodziny ustawione na stoliku w honorowym miejscu.

Dekoracja sali weselnej powinna być przemyślana, wszak goście spędzą w pomieszczeniu co najmniej kilka godzin. Dobrze, aby mówili, że „było pięknie!”.

Dekoracja samochodu. Jakimi kwiatami przystroić samochód do ślubu? >>

Dekoracja krzesełDekoracja krzeseł Fot. PrincessMujanay/pixabay.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.