W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje zdalnie. W samych Stanach Zjednoczonych jest ok. 58 milionów takich pracowników, a w Unii Europejskiej pracuje w ten sposób już około 10 milionów osób. Każdego dnia liczby te rosną.
Jako, że rynek pracowniczy wciąż się zmienia i rozwija, a nowa gospodarka opiera się głównie na niematerialnych zasobach i nowoczesnych technologiach, praca z domu jest dostępna dla wielu pracowników na całym świecie. W związku z tym, rośnie zapotrzebowanie na miejsca, w których osoby wykonujące wolne zawody mogą pracować, gdy domowe biuro przestaje być dla nich komfortowe. Miejsca te nazywane są przestrzenią coworkingową i z roku na rok powstaje ich coraz więcej.
W zasadzie każdy, kto ma laptopa, smartfona i dostęp do internetu może pracować z dowolnego miejsca na świecie (o ile tylko specyfika wykonywanego zawodu na to pozwala). Rozwój technologiczny umożliwia tworzenie coraz to bardziej elastycznych form współpracy, które pracownicy coraz chętniej praktykują.
Właściciele jednoosobowych firm, przedsiębiorcy czy freelancerzy nie zawsze chcą przebywać w zhierarchizowanych strukturach, dlatego często porzucają swoje stanowiska pracy i zaczynają pracować zdalnie. Nie wszyscy są jednak fanami tego rozwiązania - niektórym klimat biurowy pomaga w organizacji dnia pracy. Właśnie dla takich pracowników powstają przestrzenie coworkingowe.
Coworking pozwala na niezależną pracę freelancerów bez rezygnowania z życia społecznego, które jest nieodłączną częścią tradycyjnej pracy w biurze.
Dla wielu freelancerów coworking jest rozwiązaniem idealnym. O jego zaletach przekonują także eksperci, w tym specjaliści od wnętrz biurowych, jakimi bez wątpienia są pracownicy firmy Everspace.
Za ojca coworkingu uważa się Brada Neiberga, który w 2005 roku stworzył pierwsze miejsce, które dzisiaj nazywamy przestrzenią coworkingową. Pod tym pojęciem rozumiał przestrzeń alternatywną dla tradycyjnego środowiska pracy, które wyklucza ścisłe zależności i konkurencję, a zacieśnia więzi i wspiera współpracę. Na atrakcyjność takiej przestrzeni wpływa jej powierzchnia, szczególnie rozmieszczenie stanowisk, aranżacja i nowoczesny design. Miejsca te powinny inspirować, zapewniać komfort i swobodę, a także umożliwiać niezakłóconą niczym pracę z jednoczesną szansą na wchodzenie w interakcje i obcowanie z kreatywnymi ludźmi. Meble, oświetlenie, projekt i wystrój wnętrza stwarzają nie tylko odpowiednie warunki do pracy, ale również znacząco wpływają na jej jakość.
– komentuje Dariusz Wicher, Prezes Everspace.
Dla niektórych ogromnym atutem pracy w przestrzeni coworkingowej jest luźna atmosfera jaka w niej panuje. W takich miejscach nie istnieją sztywne zasady, jakie często spotkać można w tradycyjnych biurach. Z założenia przestrzeń coworkingowa ma być miejscem stwarzającym komfortowe warunki pracy, których pracownicy potrzebują, aby dobrze wypełniać swoje zawodowe obowiązki.