Antracyt: modny kolor w aranżacji wnętrz - i nie tylko

Antracyt jest kolorem, który coraz chętniej wprowadzamy do aranżacji naszych mieszkań. Ale tak naprawdę on zawsze w nich był - pod postacią detali w meblach, urządzeniach i dekoracjach. Jakie jeszcze produkty warto wprowadzić do wnętrz, jeśli zależy nam na antracytowym kolorze?

Antracyt kolor

Czym właściwie jest antracyt? To odmiana węgla kopalnego, a dokładniej - jego najsilniej przeobrażona postać, o największej zawartości węgla. Kolor antracytowy nawiązuje do tej skały osadowej. Jest to najciemniejszy z odcieni szarości - dodaje wnętrzom luksusu i elegancji. Kojarzony z surową nowoczesnością lub stylem industrialnym będzie pasował również do wnętrz skandynawskich, a odpowiednio zastosowany - nawet do aranżacji klasycznych. Jednym z trendów jest obecnie antracyt w kuchni.

Antracyt w kuchni

Antracyt w kuchni to nie tylko blaty robocze czy fronty meblowe. Kolor ten możemy tu wprowadzić również pod postacią akcesoriów oraz wyposażenia szafek kuchennych. Przykładem takiego zastosowania może być linia Arena Style, wcześniej dostępna tylko w zestawieniu chromu z bielą. Marki PEKA rozszerzyła tę ofertę ergonomicznych rozwiązań do kuchni o nową kolorystykę - właśnie antracyt. Ten kolor wykończenia znalazł się na systemach dedykowanych szafkom narożnym, wysokim oraz podblatowym. Nowe kosze z tej serii posiadają również płaskie relingi, które dodają im oryginalności.

Antracyt w kuchniAntracyt w kuchni Fot. PEKA

Drzwi zewnętrzne antracyt

Jednym z problemów, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć na etapie budowy domu jest wybór drzwi zewnętrznych. Z jakiego materiału powinny być wykonane? Lepsze będą z przeszkleniem czy pełne? Minimalistyczne czy klasyczne? I wreszcie - jaki powinny mieć kolor? O stylu i kolorystyce byłoby dobrze zdecydować jeszcze przed zakupem pokrycia dachowego - dachówka, drzwi, okna i ewentualne elementy dekoracyjne na elewacji powinny być utrzymane w zbliżonej stylistyce. Nie jest jednak powiedziane, że brązowy dach nie będzie pasował do antracytowych drzwi - i odwrotnie. Jeśli jednak chcemy je do siebie dopasować, antracyt będzie dobrym wyborem. Nieco chłodniejszy od brązu jest jednocześnie bardziej od niego elegancki i dostojny. Świetnie wpisuje się w modny obecnie minimalizm - ale "odnajdzie się" również w domu stylizowanym na dworek.

A jeśli już zdecydujemy się na drzwi zewnętrzne w kolorze antracytowym, dopasujmy do nich bramę garażową. Co w takiej sytuacji położyć na elewację? Tradycyjny tynk nie będzie złym wyborem, jednak najlepszy efekt pod względem wizualnym osiągniemy, jeśli wykończymy budynek drewnem - lub materiałem drewnopodobnym.

Okna antracyt

Stolarka okienna to kolejny temat, z którym musimy się zmierzyć, kiedy budujemy dom. Okna antracyt to dobre rozwiązanie dla tych, którzy decydują się na zakup okien plastikowych, ale nie są zainteresowani białym kolorem ani bardzo popularnym w ostatnich latach dekorem o nazwie "złoty dąb". Okna w antracycie mają ramy do złudzenia przypominające drewno - a to za sprawą charakterystycznego rowkowania, przez co są chętnie wybierane przez inwestorów budujących dom.

Okna antracyt pasują do stylu minimalistycznego, więc będą idealnym wyborem do domu o nowoczesnej bryle. Świetnie sprawdzają się też w budynkach użyteczności publicznej oraz biurowcach, których szklane elewacje aż "proszą się" o zastosowanie antracytowych ram. Poza drewnem antracyt dobrze komponuje się również z kamiennymi okładzinami - czy to na ścianach (zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych) czy na podłodze (a na zewnątrz na nawierzchni wykończonej kamiennymi płytami).

Antracytowe oknaAntracytowe okna Fot. i projekt przebudowy: Grid Architekci

Więcej o:
Copyright © Agora SA