Mieszkanie, do którego dzisiaj zaglądamy, znajduje się na Żoliborzu i ma powierzchnię 58 m kw. Dla jednych to mało, dla innych całkiem sporo - kiedy jednak weźmiemy pod uwagę, że będzie ono służyło potrzebom dwóch dorosłych osób, zaczynamy dostrzegać w nim potencjał. Czy w tym przypadku udało się go wykorzystać i stworzyć przyjemną i funkcjonalną przestrzeń do życia?
Dostosowanie mieszkania do wymagań nowych lokatorów zaczęło się od wyburzenia ściany pomiędzy kuchnią a salonem. Gospodarze od razu wiedzieli, że nie chcą, aby te dwa pomieszczenia pozostały oddzielone - a przy okazji zależało im, aby w strefie dziennej było jasno i przestronnie. Umowną granicę pomiędzy aneksem kuchennym a częścią wypoczynkową stanowi wyspa. Sofa, która znalazła się tuż obok, została ustawiona w sposób nietypowy, bo tyłem do wejścia. Ma to jednak swoje dobre strony - dzięki temu właściciele mogą oglądać telewizję nie tylko wypoczywając na kanapie, ale również podczas przygotowywania posiłków w kuchni - szczególnie gdy praca odbywa się na wyspie. Dodatkowym sposobem na zaznaczenie odrębnych funkcji salonu i kuchni jest pas cementowych płytek na podłodze, które "biegną" tuż przy szafkach stojących, a następnie przechodzą płynnie do przedpokoju, w którym wypełniają już całą powierzchnię.
Takie samo wykończenie podłogi znajdziemy w łazience, w salonie i sypialni zastosowano parkiet ułożony w tradycyjną jodełkę. To dekoratorski ukłon w stronę stylu retro, który w tym mieszkaniu tworzy udane połączenie z elementami stylu nowoczesnego. Nie znajdziemy tu jednak mebli z popularnych sieciówek. Właścicielom zależało, aby aranżacja miała nieco bardziej oryginalny charakter. Przykładem takiego sposobu myślenia niech będzie choćby zabudowa w aneksie kuchennym. Zastosowanie trzech kolorów wykończenia frontów oraz uchwytów meblowych z dwóch różnych linii sprawiło, że całość wnosi do aranżacji potrzebną świeżość.
Drewno na podłodze stało się inspiracją - ten sam kolor powtórzono w mieszkaniu w wielu miejscach: na frontach zabudowy wnękowej oraz blacie i półce ściennej w łazience, w sypialni nad łóżkiem jako barwny kontrast dodający wnętrzu nieco dynamiki, czy wreszcie w przedpokoju jako detal, który rzuca się w oczy (podstawa szafki na buty). Sam przedpokój, choć słabo doświetlony, nie wydaje się ciemny - a to za sprawą wszechobecnej bieli. Ściany, drzwi, a nawet listwy przypodłogowe i oprawa oświetleniowa na suficie mają ten sam kolor, dzięki czemu aranżacja korytarza jest lekka i nieprzytłaczająca. Dodatkowo świetnie komponują się z tą barwą wzorzyste płytki podłogowe oraz granatowa szafka.
Sypialnia jest zamykanym pomieszczeniem. To prywatny azyl właścicieli mieszkania, do którego nikt poza nimi nie ma wstępu. Pojemne szafy zrobione na zamówienie przez stolarza pomieściły wszystkie ubrania i drobniejsze rzeczy, których gospodarze nie chcieli przechowywać na widoku. Na jednym z frontów meblowych znalazło się lustro, które poza oczywistą funkcją ma jeszcze za zadanie dekorować zabudowę.
Łazienka jest bardzo jasnym pomieszczeniem za sprawą dużego okna - to jedna z cech charakterystycznych mieszkań w kamienicach. Okno łazienkowe często bywa o wiele mniejsze, ale niemal zawsze jest. Tuż przy nim zlokalizowano prysznic, którego przez brak brodzika na pierwszy rzut oka nie widać (brodzik zastąpiono odpływem liniowym ze spadkiem w podłodze w kierunku odpływu). Przezroczysta tafla szkła mająca zasłonić prysznic jest ledwo widoczna - przeznaczenie tej części łazienki zdradza dopiero bateria prysznicowa z deszczownicą - to model nawiązujący jednocześnie do retro, jak i do nowoczesności. Intrygującym detalem w tym wnętrzu jest grzejnik drabinkowy w jaskrawożółtym kolorze - odważne rozwiązanie, które wbrew pozorom świetnie współgra w pozostałymi elementami.