Parkiet: sposób na piękną podłogę

Parkiet, jeśli jest odpowiednio pielęgnowany, to najpiękniejszy rodzaj podłogi, który może przetrwać lata. Parkiet na podłodze jest niezwykły nie tylko przez swoją estetykę, ale i pewne szczegóły, w tym sposób łączenia desek. Sprawdźcie, jak powstał parkiet i dlaczego warto wprowadzić go do swojego wnętrza.

Parkiet: skąd się wziął

Parkiet został stworzony przez Guglielmo Giordano, czyli znanego na całym świecie specjalistę i badacza w dziedzinie drewna - przez ponad 30 lat, jako profesor technologii drewna, pracował na Uniwersytecie we Florencji. Giordano doradzał również wielu międzynarodowym organizacjom, a w 1954 roku powołał do życia Narodowy Instytut Badań nad Drewnem.

W 1983 roku profesor Guglielmo Giordano, we współpracy z rodziną Margaritelli, zainicjował projekt, który miał na celu stworzenie innowacyjnego systemu dla podłóg z drewna. W efekcie tego przedsięwzięcia powstał wynalazek, który został opatentowany jako Listone Giordano, opierający się na wielowarstwowej technologii. Tym samym Giordano znalazł rozwiązanie problemu z odkształcającym się w wyniku zmian temperatury i wilgotności powietrza drewnem. Tym rozwiązaniem był parkiet.

Parkiet: technologia Listone Giordano

Parkiet, czyli wynalazek Gugliemo Giordano, był odpowiedzią na duży problem, jakim było zniekształcanie się podłóg drewnianych. Zgodnie z opatentowaną przez profesora metodą, uniknąć tego można z wykorzystaniem technologii wielowarstwowej. Kluczem do sukcesu, czyli osiągnięcia stabilności parkietu, jest element "wspierający", czyli specjalnie opracowany system warstw drewna brzozowego oraz technika zespalania, które razem umożliwiają produkcję idealnie stabilnych, dużych desek.

Parkiet: Listone to po włosku deska

Element "wspierający", wykorzystywany przy tworzeniu parkietu, został określony fenomenalnym, włoskim wynalazkiem. Jego powstanie doprowadziło do tego, że deski zostały jedną z najczęściej wybieranych form produkcji podłóg. Warto przy tym zaznaczyć, że Listone Giordano (a więc pierwszy parkiet) jest wzorem jakości realizacji.

W Listone Giordano podstawa technologiczna ma za zadanie wspieranie elementów stworzonych z wielowarstwowego włókna poprzecznego. Tym samym daje pewność, że żadna z sekcji nie zostanie zdeformowana. Zaprojektowane w ten sposób warstwy mają podwyższoną wytrzymałość mechaniczną i dzięki niej są zdolne do doskonałej kompensacji naprężenia z górnej części, którego nie da się w żaden sposób uniknąć. Zatem, podstawa technologiczna parkietu zapewnia świetną równowagę oraz stabilność desek. To z kolei sprawia, że parkiet jest niezwykle trwały.

Parkiet: Kolekcja Classica

Jak można się domyślić, parkiet nie jest parkietowi równy. Ten najlepszy bazuje dokładnie na tej technologii, co historyczne Listone Giordano. Za bezpośredniego spadkobiercę opatentowanej przez Giordano metody uważana jest kolekcja Classica. Jej siłą jest jej nowoczesna forma, która mimo wszystko uosabia tradycyjne wartości kojarzone z marką Listone Giordano.

Kolekcja Classica to duże formaty, szeroka gama barw certyfikowanego dębu oraz naturalne wykończenie. Jej dużą zaletą jest możliwość układania parkietu w różnych konfiguracjach. Należy do nich styl ancienne, nawiązujący do starych, drewnianych parkietów o jednolitych szerokościach i długościach, które miesza się podczas układania. Innym, klasycznym stylem układania parkietu jest, znana wszystkim, tradycyjna jodełka. Metoda jej układania polega na przycinaniu każdej deski z 60-stopniowym nachyleniem na krótkich bokach. W wyniku stosowania tego sposobu, parkiet staje się prawdziwym dziełem sztuki.

Parkiet drewniany jest piękną i efektowną powierzchnią. Jego klasyczny styl świetnie wpasuje się do wnętrz utrzymanych w klimacie retro i vintage. Jednocześnie, będzie doskonale wyglądał we współczesnych aranżacjach. Najpiękniejszy i najwyższej jakości parkiet z kolekcji Classica wyprodukowano z certyfikowanego dębu francuskiego. Co więcej, poddany został naturalnym zabiegom termalnym i wykończony jest olejowoskami, przez co można śmiało parkiet ten nazwać produktem idealnym.

Parkiet
Parkiet Forestile
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.