Elegancka aranżacja mieszkania zainspirowana Madrytem

Południe Europy zachwyca nas energią i przyjemnym klimatem. A skoro tak chętnie jeździmy tam na wakacje, warto zabrać ze sobą do Polski zebrane tam inspiracje i wykorzystać je przy aranżowaniu mieszkania. Na przykład w kolorystyce i designie.

Wzornictwo to dziedzina wymykająca się ramom terytorialnym. Dobry design błyskawicznie przekracza granice geograficzne i coraz częściej gości nie tylko na międzynarodowych targach branżowych czy w eleganckich butikach, ale również w naszych domach. Meble i dodatki zaprojektowane przez uznanych twórców nie muszą przybierać wyszukanych form ani być ozdobione bogatymi detalami - zachwycać potrafią również minimalizm i prostota. A co uzyskamy, jeśli dodamy do nich kilka intensywnych barw?

Designerskie meble i dodatki

Górny Mokotów, bo tutaj znajduje się prezentowane mieszkanie, jest dla wielu osób atrakcyjnym miejscem ze względu na stare budownictwo, zieleń oraz klimatyczne uliczki idealne na wieczorne spacery. Docenili te walory również Rafael i Rafał, którym w poszukiwaniach nowego lokum przyświecał cel, aby przenieść do Warszawy klimat ich ukochanego, tętniącego życiem Madrytu. Stąd mocne akcenty kolorystyczne w strefie dziennej - zastosowane w umiejętny sposób, aby nie stwarzać wrażenia pstrokacizny. W aranżacji wykorzystano meble i dodatki, które możemy spotkać w najpopularniejszych magazynach wnętrzarskich. Jeśli przyjrzymy się szczegółom, zauważymy, że w każdym pomieszczeniu znajdują się inne materiały wykończeniowe. Kiedy jednak rozpatrujemy aranżację jako całość, uwypukla się stylistyczna konsekwencja.

Strefa wejściowa wita nas minimalistyczną zabudową wnękową z niezwykłymi detalami ozdobnymi, które pełnią funkcję uchwytów meblowych. Korzystając z siedziska możemy oprzeć się wygodnie o tapicerowaną ścianę, której pikowanie dodaje wnętrzu elegancji. To element charakterystyczny dla stylu glamour, który wbrew pozorom nie stał się motywem przewodnim tego mieszkania.

Eleganckie mieszkanie z kolorowymi akcentamiEleganckie mieszkanie z kolorowymi akcentami Fot. Rafał Lipski

W strefie dziennej część zabudowy meblowej, w obrębie której został ukryty telewizor, ma podobny kolor co szafa w przedpokoju. W górnej części zamontowano przesuwne fronty, które za sprawą wstawek kolorystycznych kojarzą się z obrazami Pieta Mondriana. Stół jadalniany znajdujący się tuż obok wydaje się pasować do tej nowoczesnej meblościanki, ale stolik kawowy na pierwszy rzut oka budzi pewne zdziwienie. Po chwili dostrzegamy jednak stolik pomocniczy z tworzywa sztucznego obok sofy, pleciony dywan wyglądający jak wypożyczony z aranżacji skandynawskiej oraz dwie abstrakcje na płótnach, z których jedna wisi nad kanapą a druga zdobi ścianę przy części jadalnianej pokoju. A skoro tych pozornie niepasujących elementów jest we wnętrzu aż tyle, może jest to celowy zabieg projektanta?

Eleganckie mieszkanie z kolorowymi akcentamiEleganckie mieszkanie z kolorowymi akcentami Fot. Rafał Lipski

We wspomnianej kuchni widzimy grę kontrastów. Podział zabudowy meblowej na dwie części został podkreślony za pomocą różnych wykończeń frontów szafek - z prawej strony mamy fornir w jasnym kolorze, z lewej - powierzchnię lakierowaną. Wnękę, która powstała powyżej, pomalowano w całości na czarno, a okap, grzejnik i wbudowany zlewozmywak wydają się w takiej aranżacji niemal niewidoczne. Intrygująco wygląda na tym tle bateria zlewozmywakowa w... czerwonym kolorze. Kompozycję trzech podstawowych barw w tym wnętrzu przełamują też miedziane oprawy lamp wiszących.

Eleganckie mieszkanie z kolorowymi akcentamiEleganckie mieszkanie z kolorowymi akcentami Fot. Rafał Lipski

Sypialnia to, w przeciwieństwie do strefy dziennej, królestwo stonowanych barw. Kolory ziemi na geometrycznej tapecie ściennej i pościeli świetnie pasują do podłogi w ciepłym kolorze i szarego tapicerowanego zagłówka łóżka, który tak naprawdę nie jest częścią mebla. Ten efekt uzyskano dzięki zastosowaniu obciągniętych tkaniną paneli, które zostały wykonane na wymiar. Białe kinkiety umieszczone po obu stronach łóżka (zamiast klasycznych lamp nocnych) nawiązują kształtem do szafek nocnych z tworzywa sztucznego. Te dwie niewielkie ikony designu są w aranżacji sypialni największym zaskoczeniem.

Eleganckie mieszkanie z kolorowymi akcentamiEleganckie mieszkanie z kolorowymi akcentami Fot. Rafał Lipski

Szafki w łazience przypominają nieco fragment meblościanki z salonu. Czarny kolor powtórzono w tym wnętrzu wielokrotnie, miejscami w dosyć zaskakujący sposób. Czarne są nie tylko oprawy oświetleniowe, ale również baterie (umywalkowa i prysznicowa), przycisk spłukujący na ścianie, a nawet sama miska sedesowa. Czerń znalazła swoje odbicie także na podłodze, którą wykończono trójkolorową mozaiką, do złudzenia przypominającą kompozycję z klocków.

Eleganckie mieszkanie z kolorowymi akcentamiEleganckie mieszkanie z kolorowymi akcentami Fot. Rafał Lipski

Jak mieszka Macademian Girl?

Więcej o: