Schody drewniane - dlaczego tak chętnie je wybieramy?

Schody drewniane to jeden z piękniejszych i najbardziej klasycznych elementów, jakie mogą znaleźć się w domu. Łączą one w sobie funkcjonalność i wygodę użytkowania z jakością i najwyższą estetyką. Schody drewniane świetnie sprawdzają się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i w domkach letniskowych. Sprawdźcie, skąd wzięła się popularność schodów drewnianych.

Schody drewniane: jakie są ich rodzaje?

Schody drewniane cenione są zarówno za lekkość konstrukcji, jak i uniwersalność, dzięki której idealnie komponują się z każdym stylem wnętrz. Mogą pojawiać się nawet w niewielkich pomieszczeniach, gdyż nie ograniczają i nie przytłaczają wizualnie przestrzeni.

Schody drewniane występują w różnych wersjach. Najczęściej wybierane są schody proste, zwane też marynarskimi, o surowej konstrukcji. Bardzo popularne są też schody drewniane z dolnym zabiegiem, prawostronne lub lewostronne.

Schody drewniane: z jakiego drewna?

W zależności od stylistyki wnętrza, w którym się znajdują, można zdecydować się schody z jasnego lub ciemnego drewna. Schody drewniane z jasnego drewna świerkowego będą pięknie wyglądać nie tylko we wnętrzach klasycznych, ale również w tych o bardziej industrialnym charakterze (świetnie łączą się z metalem i cegłą). Warto też postawić na schody sosnowe, które są na tyle uniwersalne, że pasują do każdego wnętrza i świetnie sprawdzają się w charakterze wejścia na poddasze lub strych.

Wśród najdroższych modeli schodów drewnianych wymienić należy schody dębowe. Ich cena jest jednak adekwatna do jakości – takie schody są bardzo trwałe, dlatego będą służyć wam przez długie lata. Nie da się też ukryć, że schody z drewna dębowego są również najbardziej gustowne, a ich prosta i jednocześnie solidna konstrukcja doskonale sprawdzi się w większych pomieszczeniach w domach jednorodzinnych.

Schody drewniane, bez względu na to z jakiego są drewna, to gwarancja niezawodności. Jednak, aby przez długi czas wyglądały dobrze, muszą być odpowiednio pielęgnowane i regularnie zabezpieczane przy pomocy impregnatów, bejc lub lakierów.

Renowacja schodów. Odnawiamy drewniane schody >>

Schody drewniane zabiegowe: rozwiązanie dla mniejszych domów

Schody drewniane zabiegowe najlepiej sprawdzają się w tych domach, w których trzeba zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni. Takie schody zmieniają swój kierunek u podstawy i są umieszczane przy najdłuższej ścianie – w ten sposób nie ograniczają możliwości poruszania się po pomieszczeniu.

Schody drewniane zabiegowe, choć nie zajmują zbyt wiele miejsca, prezentują się bardzo efektownie i stanowią wspaniałe uzupełnienie wystroju wnętrza. Dobrze komponują się z każdym stylem, nadając pomieszczeniu designerskiego charakteru.

Przepis na wygodne schody wewnętrzne >>

Schody drewniane: największe zalety

Ogromną zaletą schodów drewnianych jest, wspomniana już wcześniej, ich lekka konstrukcja. Jednak to nie wszystkie korzyści, jakie płyną z ich wyboru. Schody drewniane są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe, co przekłada się na ich funkcjonalność. Plusem schodów drewnianych jest również fakt, że stawia się je dopiero na etapie prac wykończeniowych, toteż można wybrać taki rodzaj, który będzie najbardziej pasować do wystroju wnętrza.

Schody drewniane AGASchody drewniane AGA Fot. RINTAL

Schody drewniane: cena

Niektórym może się wydawać, że schody drewniane są dość kosztownym wyborem, jednak wcale nie musi tak być – ich cena zależy od rodzaju drewna, z którego zostały wykonane. Najmniej kosztują schody drewniane z drewna iglastego, które jest dość miękkie i szybciej się zużywa. Zatem, im trwalsze są schody, tym większą będą one inwestycją.

Do domu jednorodzinnego warto wybrać trwałe schody, ponieważ w takim budynku użytkowane będą one każdego dnia. W takim przypadku warto zainwestować w schody drewniane z drewna świerkowego, jesionowego lub dębowego. Lepiej zrezygnować natomiast ze schodów drewnianych z buku, gdyż jest on podatny na odkształcenia.

Najbardziej kosztowne są schody drewniane wykonane z egzotycznych gatunków drewna, takich jak jatoba i merabu. Są one bardzo oryginalne i stylowe. Cechują się też wysoką trwałością i wytrzymałością.

Wykończenie betonowych schodów wewnętrznych - galeria pomysłów >>

Schody drewniane Castorama: dla kogo?

Schody drewniane muszą być idealnie dopasowane do wnętrza, w którym będą postawione, dlatego wiele osób decyduje się na zlecenie ich wykonania na wymiar. Jednak, jeśli nie macie do czynienia z wnętrzem wymagającym indywidualnych rozwiązań, możecie zainteresować się ofertą poszczególnych sklepów budowlanych, w tym sklepów sieciowych, w których można dostać schody drewniane. Castorama jest jednym z tych sklepów, w których znajdziecie szeroki wybór schodów drewnianych.

Teno, schody wspornikowe bez balustrady >>

Schody drewniane - czy warto?

Schody drewniane mają wiele zalet, dla których warto się na nie zdecydować. To idealny wybór do każdego domu jednorodzinnego, gdyż w takich budynkach należy stawiać na rozwiązania nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim trwałe i praktyczne. Warto jednak pamiętać, aby nie decydować się na drewno mało wytrzymałe oraz, by dbać i regularnie pielęgnować swoje schody drewniane – tylko wtedy będą pięknie wyglądać i służyć wam przez długie lata.

Schody Otto bez balustradySchody Otto bez balustrady Fot. Rintal

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.