Ogrzewanie podłogowe - najważniejsze informacje

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób budujących własne domy i urządzające swoje mieszkania. Nic dziwnego, bo ma ono sporo zalet. Przede wszystkim, ogrzewanie podłogowe to najzdrowszy i najbardziej estetyczny sposób ogrzewania budynku. Sprawdźcie, co powinniście wiedzieć na jego temat.

Ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na ogrzewanie domu lub mieszkania, toteż staje się coraz popularniejszy. Jednak, aby rzeczywiście zdało ono egzamin, trzeba zadbać o dobrą izolację podłogi i wykonać projekt całej instalacji.

Samo ogrzewanie podłogowe jest zwykle betonową płytą grzewczą, w której zatopione są elementy grzejne. Wykonuje się je w technologii mokrej (pokrywając rury lub kable cementową lub anhydrytową wylewką) lub suchej (w przypadku podłóg drewnianych). Jednak, co ważne, bez względu na technologię wykonania, na ogrzewanie podłogowe zdecydować trzeba się najlepiej jeszcze przed budową domu – wówczas nie będziecie musieli borykać się z wyrównywaniem poziomu podłóg we wszystkich pomieszczeniach.

Przed wykonaniem ogrzewania podłogowego, konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża. Przede wszystkim, trzeba zadbać o to, by podkład podłogowy był starannie wyrównany. To w nim ostatecznie znajdą się rury ogrzewania podłogowego, a z kolei na nich ułożone zostaną płyty izolacji termicznej. Równy podkład podłogowy da wam pewność, że płyty te będą idealnie przylegały na całej powierzchni. Jest to bardzo istotne dla całej instalacji, gdyż dokładne ułożenie płyt zapobiega pękaniu jastrychu, w którym zatopione zostaną rury. Co więcej, jeśli płyty izolacji termicznej nie będą przylegać do podkładu podłogowego, może dochodzić do pękania rur w miejscu załamania wylewki.

Ogrzewanie podłogowe w sypialni
Ogrzewanie podłogowe w sypialni fot. Wineo

Ogrzewanie podłogowe wodne czy ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe występuje w różnych wersjach. Najbardziej popularne, a tym samym najczęściej wybierane jest ogrzewanie podłogowe wodne. Choć jego montaż bywa kłopotliwy, a sama instalacja jest dość kosztowna, to jego eksploatacja jest bardziej opłacalna, niż elektrycznego ogrzewania podłogowego. Wszystko dlatego, że kotły do ogrzewania wodnego zasilane są przez tańsze paliwo (węgiel, drewno lub gaz ziemny) bądź przez pompę ciepła. W ogólnym rozrachunku, koszty eksploatacji wodnego ogrzewania podłogowego są dwukrotnie niższe, niż ogrzewania elektrycznego.

Jeśli jednak zależy wam na tym, by montaż ogrzewania podłogowego nie przysporzył wam zbyt wiele trudu, to w tej kwestii wygrywa z pewnością ogrzewanie elektryczne. Choć jego eksploatacja jest droższa, niż ogrzewania wodnego, to jednak zakup poszczególnych elementów potrzebnych do wykonania instalacji (czyli kabli lub mat grzejnych) będzie dużo niższy. Łatwość montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego sprawia też, że rzadziej dochodzi w jego przypadku do błędów wykonawczych, a tym samym nie ma aż takiego ryzyka występowania kosztownych w naprawie usterek. Ponadto, ten rodzaj ogrzewania podłogowego umożliwia podgrzewanie podłogi bez uruchamiania instalacji c.o., a to jest bardzo korzystne, szczególnie w okresach przejściowych.

Który rodzaj ogrzewania podłogowego jest lepszy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna – wszystko zależy od waszych planów względem jego użytkowania. Jeśli chcecie zamontować ogrzewanie podłogowe tylko w łazience i kuchni, to lepszym rozwiązaniem będzie montaż ogrzewania elektrycznego. Jednak, jeśli z jego pomocą chcecie ogrzać większą powierzchnię, to bardziej korzystny (pod względem kosztów eksploatacji) będzie wybór wodnego ogrzewania podłogowego.

Drewniane panele na ogrzewanie podłogowe
Drewniane panele na ogrzewanie podłogowe fot. Fot. BAUWERK/LARES

Panele na ogrzewanie podłogowe: jakie wybrać?

Dawniej uważano, że ogrzewanie podłogowe montować można tylko tam, gdzie na podłodze położone będą płytki. Obecnie sprawa wygląda inaczej. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest łączenie ogrzewania podłogowego ze specjalnie przystosowanymi do niego panelami (głównie laminowanymi).

Panele na ogrzewanie podłogowe są bardziej odporne na zmiany temperatury, dlatego konieczne jest wybór właśnie takich, które posiadają odpowiednie oznaczenia. Podczas wybierania paneli warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • klasa ścieralności (oznaczona symbolem AC) – panele na ogrzewanie podłogowe powinny posiadać klasę AC 3 lub AC 4,
  • klasa użyteczności – dotyczy odporności na ścieranie, uderzenia, żar z papierosów, itd., tego typu panele powinny posiadać klasę użyteczności między 31 a 32,
  • grubość paneli – ich grubość powinna wynosić ok. 8-9 mm, aby były odporne na odkształcenia, a jednocześnie dobrze przewodziły ciepło,
  • specyfika montażu – oznacza się ją różnie (w zależności od producenta), jednak warto pamiętać, że panele na ogrzewanie podłogowe muszą posiadać połączenia niewymagające używania klejów.

Na koniec warto wspomnieć, że panele na ogrzewanie podłogowe trzeba ułożyć na specjalnym podkładzie, który wykonany może być z korka, tektury, maty kwarcowej lub pianki poliuretanowej. Wybierając rodzaj podkładu warto kierować się rodzajem ogrzewania podłogowego oraz pamiętać o tym, by dobrze przewodził ciepło.

Więcej o: