Okna do domu. O czym pamiętać wybierając okna?

Wybór odpowiednich okien do domu może być prawdziwym wyzwaniem. Trudno dokonać szybkiej selekcji jeśli wiemy, że jest to decyzja na wiele lat. Chcemy, aby okna do domu były jak najlepszej jakości - rozważamy sposób wykonania, materiał i kolorystykę. Duża rozpiętość cenowa sprawia, że niełatwo przychodzi nam podjęcie ostatecznej decyzji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając okna do domu? Poznajcie nasze wskazówki.

Wybieramy okna - z jakiego materiału?

Pierwszą trudność przy zakupie okien do domu stanowi wybór materiału. Trzy najbardziej popularne tworzywa różnią się ceną, stylem oraz właściwościami użytkowymi. Drewniane okna do domu to wybór najbardziej klasyczny. Kojarzą się z trwałością, są bardzo reprezentacyjne. Niestety są one także dość drogie, dlatego częściej wybieramy inne rozwiązania. Bardzo popularnym materiałem jest PCV. Cechuje go duża funkcjonalność, ciekawa estetyka i wysokie parametry techniczne. Wykonane z PCV okna do domu świetnie odnajdą się w nowoczesnych stylach architektonicznych.

Warto także zwrócić uwagę na okna do domu z aluminium. Ten lekki materiał jest łatwy w montażu, zapewnia dobrą izolację termiczną, a także wiatroszczelność oraz wodoszczelność. Okna do domu wykonane z aluminium wyróżniają się nowoczesnym designem i ciekawą kolorystyką.

System Morlite to propozycja okien do domu firmy OknoPlus, która tworzy doskonałą izolację cieplną oraz akustyczną. Świetnie przepuszcza światło, co pozwala na bardzo naturalne przenikanie ciepła do wnętrza domu. Dobrym wyborem będą również okna do domu z serii Genesis, która została zaprojektowana w taki sposób, aby ułatwić oszczędzanie jak największą ilości energii. Jest wyposażona w dodatkową uszczelkę termiczną.

Typy okien dachowych. Jakie okna dachowe wybrać do domu? >>

Przeszklenia w domu jednorodzinnymPrzeszklenia w domu jednorodzinnym HomeKONCEPT

Ważne: profil okna

Przenikanie światła zależy w dużej mierze od tego, jak wygląda konstrukcja profilu okiennego.

W systemie Morlite zastosowaliśmy wąski, smukły profil, który nadaje konstrukcji lekkości i delikatności. Jego wysokość to zaledwie 103 mm, podczas gdy w przeciętnej konstrukcji wynosi ona ok. 118 mm, dzięki czemu powiększona została powierzchnia przeszklenia, a do wnętrza przenika nawet o 25% więcej naturalnego światła

- mówi ekspert firmy OknoPlus.

Wybór odpowiedniego profilu okien do domu ma ogromny wpływ na ich wytrzymałość, izolacyjność i szczelność. Wpływa także na sposób przenikania światła. Pamiętajmy, że nie każda konstrukcja będzie odpowiednia dla wybranego pakietu szybowego. Duże i ciężkie szyby wymagają mocnej konstrukcji. Zwróćmy uwagę na oznaczenia klasy profili okiennych - A, B lub C. Najtrwalsza, najbardziej wytrzymała jest klasa A.

Szyby w oknach to też kwestia wyboru

Jednym z istotniejszych elementów okiennych są obok profili - szyby. Ich zadaniem jest dostarczenie nam odpowiedniej porcji światła oraz odpowiednie zabezpieczenie domu przed uciekaniem ciepła. Propozycja firmy OknoPlus - szyba ECLAZ zapewnia aż o 10 % lepszą przepuszczalność promieni słonecznych. Szyba ECLAZ to także gwarancja pięknych, naturalnych kolorów, dzięki którym podziwianie widoków będzie prawdziwą przyjemnością.

W trosce o odpowiednią termoizolację oraz domowe rachunki, warto wybrać okna do domu trzyszybowe, które zatrzymują ciepło znacznie lepiej niż pakiety z dwiema taflami. Dodatkowo, blokują hałasy z zewnątrz. Nieco droższa inwestycja w potrójne szyby szybko nam się zwróci, a komfort pozostanie na lata.

Okna w domu jednorodzinnymOkna w domu jednorodzinnym HomeKONCEPT

Okucia a wygoda użytkowania okna

Ważnym elementem okien do domu są okucia. To one zapewniają funkcjonalność, szczelność, mogą ułatwiać lub utrudniać codzienne użytkowanie, gwarantują także odpowiednią ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz włamaniem. Klamka powinna być wygodna - służy do otwierania bądź uchylania okien w domu. Może być wyposażona w dodatkową funkcję antywłamaniową, wtedy posiada specjalny kluczyk. Możemy również wybrać modele okien do domu, które wspomagają specjalne zaczepy antywyważeniowe. Okucia Comfort firmy OknoPlus sprawiają, że okno pozostaje zaryglowane nawet wtedy, gdy skrzydło odsuwa się od ramy na całym obwodzie. To również doskonałe zabezpieczenie przed silnymi przeciągami.

Okna dachowe w rozmiarze XXL >>

Okna a design - wygląd ma znaczenie

Idealne okna do domu muszą dobrze wyglądać. Ogromny wybór modeli pozwala dopasować je do każdej stylistyki. Jeśli zdecydowaliśmy już, jaki materiał, profil, okucia i zestaw szyb będą najlepsze do naszego domu, warto skupić się na estetyce. Wybierzmy kolor, który będzie ponadczasowy. Nowoczesne okna do domu dobrze wyglądają w ciemnych barwach, ale nie zdadzą egzaminu w przypadku klasycznych budowli. Niezwykle popularne są białe okna do domu - to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu różnych zestawieniach kolorystycznych.

Czarne okna - jakie mają zalety? >>

Dom jednorodzinnyDom jednorodzinny HomeKONCEPT

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.