Dom pod Warszawą: przytulne wnętrza i designerskie dodatki

Moda we wnętrzach podlega transformacji, ale jedno pozostaje niezmienne - wszyscy chcemy, aby nasze mieszkania i domy były przytulne i komfortowe. Właściciele tego domu pod Warszawą postawili architektowi wnętrz jeszcze jeden warunek: przestronna kuchnia, w której zrealizują swoją kulinarną pasję.

Aranżując strefę dzienną w domu, zwykle kładziemy nacisk na część wypoczynkową - uznajemy za właściwe, by zajmowała więcej miejsca niż przylegający do niej aneks kuchenny oraz, aby była bardziej reprezentacyjna. Meble kuchenne projektujemy w taki sposób, by nie rzucały się w oczy - mają tworzyć gładkie, jednolite powierzchnie, które na pierwszy rzut oka nie zdradzają roboczego przeznaczenia tej części domu. W przypadku prezentowanych wnętrz domu było odwrotnie. Gospodarze uwielbiają gotować, dlatego ich marzeniem było stworzenie przestronnej kuchni, w której oddawaliby się swojej pasji w komfortowych warunkach. Zajmuje ona tyle samo miejsca, co część wypoczynkowa w salonie, ale nie narzuca przestrzeni roboczego charakteru. W tym domu gotowanie jest przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Widok na jadalnięWidok na jadalnię Tom Kurek

Jak sprawić, by aranżacja pomieszczenia była spójna mimo, że jest podzielona na dwie, a właściwie trzy (licząc jadalnię) strefy funkcjonalne? Metraż ma w takiej sytuacji drugorzędne znaczenie. Bez względu na to, czy salon, jadalnia i kuchnia znajdują się w mieszkaniu w bloku, czy też w pokaźnych rozmiarów domu pod miastem, do uzyskania jednolitego wyglądu używamy podobnych zabiegów stylistycznych. Z tą różnicą, że na małym metrażu powinniśmy stosować rozwiązania dające wrażenie lekkości, czyli np. unikać mebli w formie masywnych brył. W tym domu aranżacja części dziennej została oparta na trzech kolorach - bieli, szarości oraz jasnym drewnie. Białe ściany z salonu i korytarza wydają się płynnie "przechodzić" w pozbawione klasycznych uchwytów meblowych szafki kuchenne (uchwyty znajdują się tylko na frontach, za którymi ukryto lodówkę do zabudowy). Wyspa kuchenna, szafki wiszące nad blatem roboczym oraz stół jadalniany mają z kolei kolor bardzo zbliżony do podłogi w całym domu. Szarość na tym tle jest najbardziej wielowymiarowa. Ten kolor znajdziemy na tapicerce sofy, krzesłach w jadalni, dywanie i stolikach w salonie, zasłonach (salon i kuchnia), na podłodze w kuchni oraz kuchennym blacie roboczym i ścianie nad nim. W każdym z tych miejsc szarość ma inny odcień, dodatkowo żaden z nich nie jest jednolity, a cieniowanie dodatkowo podkreśla światło, jakie pada na poszczególne płaszczyzny pod różnym kątem. Dzięki temu wnętrze staje się przytulne.

Strefa wypoczynkowaStrefa wypoczynkowa Tom Kurek

Aranżacja mogłaby się wydawać na tym etapie nieco monotonna, ale projektantka zadbała, by temu zapobiec. Nad stołem jadalnianym pojawiła się niezwykła lampa wisząca, która znalazła swoje odbicie w nieco skromniejszym modelu w kuchni - obydwie dekoracje zostały kolorem perfekcyjnie dopasowane do materiałów wykończeniowych zastosowanych w kuchni i jadalni, a ich kształt stanowi ciekawą przeciwwagę dla prostych linii zabudowy meblowej wykonanej na zamówienie. W salonie z jasną tapicerką kanapy kontrastują poduszki w wyrazistych barwach oraz ozdoby w postaci wazonów i pozłacanych pater. Świetnie na tle szarych zasłon i kamienia na obudowie kominka wygląda intensywnie niebieski fotel na metalowych nóżkach. Dołączony do niego podnóżek można w razie potrzeby potraktować jako dodatkowe siedzisko.

Fotel z podnóżkiem w salonieFotel z podnóżkiem w salonie Tom Kurek

Sypialnia, zgodnie z życzeniem pani domu, miała być komfortowa i luksusowa - co nie tylko widać już na pierwszy rzut oka, ale również daje się odczuć w codziennym użytkowaniu. Duże łóżko wieńczy szeroki zagłówek tapicerowany alcantarą. Pościel przykrywają narzuty i dekoracyjne poduszki wykonane z pluszowych tkanin w eleganckiej kolorystyce. Podłogę pokryto w całości miękką, jasnoszarą wykładziną dywanową - to jeden z elementów wyposażenia domu, który dowodzi konsekwencji stylistycznej architektki.

Aranżacja sypialniAranżacja sypialni Tom Kurek

Tuż obok sypialni gospodarzy zlokalizowana została sporych rozmiarów łazienka - z wanną i dwiema oddzielnymi umywalkami dla wygody porannego użytkowania. Pomieszczenie jest pełne światła za sprawą dużego okna oraz luster i szklanych powierzchni, które dodatkowo to światło odbijają. Wykończenie ścian w ciepłym, jasnym kolorze świetnie komponuje się z drewnem na podłodze. Taka aranżacja sprawia, że zarówno poranna toaleta, jak i wieczorny relaks w kąpieli stają się jeszcze bardziej przyjemne.

Aranżacja łazienkiAranżacja łazienki Tom Kurek

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.