Aranżacja wnętrz domu jednorodzinnego w nowoczesnym stylu

Właściciele tego domu w rozmowach z projektantami podkreślali, że zależy im na przytulnych, nowocześnie zaprojektowanych wnętrzach. Bliskie były im założenia stylu minimalistycznego oraz oszczędna kolorystyka, ale nie surowe, laboratoryjne wnętrza. Jak architekci poradzili sobie z takim wyzwaniem?

Upodobanie do bieli i czerni nie musi iść w parze ze sterylnym, pozbawionym ciepła wnętrzem mieszkalnym. Wystarczy zastosować drewno, które zrównoważy oszczędną kolorystykę i doda aranżacji pożądanego charakteru. W prezentowanej realizacji ten szlachetny materiał wykończeniowy pojawił się m.in. pod postacią desek podłogowych, okładziny na schodach oraz niektórych mebli, jak stół w jadalni, stolik kawowy w salonie, szafki w sypialni, regał-drabina w łazience czy wreszcie stołki barowe w aneksie kuchennym. Drewniane elementy zostały "porozrzucane" w różnych miejscach, aby dopełnić kompozycji z innymi materiałami oraz wprowadzić poczucie estetycznej równowagi. Po zmierzchu atmosfera w domu staje się jeszcze bardziej przytulna dzięki ciepłej barwie sztucznego światła, które zostało rozmieszczone punktowo w poszczególnych częściach strefy dziennej na parterze.

Widok na schody i część jadalnianą strefy dziennejWidok na schody i część jadalnianą strefy dziennej Projekt: Firma 'Wnętrza' Alicja Galewska

Nietypowe rozwiązania we wnętrzach

Trendy w aranżowaniu wnętrz zwykle kojarzymy z rozwiązaniami, które spotykamy w branżowej prasie i na portalach dedykowanych projektowaniu oraz dekorowaniu mieszkań i domów. Moda to jednak nie tylko kopiowanie tego, co popularne, a również poszukiwanie nowego zastosowania dobrze znanych materiałów. Przykładem takiego podejścia może być dekoracja ściany obok jadalni - do jej stworzenia wykorzystano cegły z recyklingu. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie nietypowy sposób ich ułożenia - czyli jodełka, wzór kojarzący się parkietem, jaki nasi rodzice mieli kiedyś w swoich mieszkaniach. Druga dekoratorska ciekawostka w aranżacji tego domu to tzw. drzwi ukryte. Jedynymi elementami, które zdradzają ich lokalizację - poza subtelnym zarysem skrzydeł - są klamki w czarnym kolorze. Drzwi pozbawione są klasycznych framug, mało tego - tworzą z okalającą je ścianą jedną gładką powierzchnię. Wykończenie tej ściany również jest wyjątkowe - to wielkoformatowe płyty ze spieków kwarcowych.

Z lewej: skrzydła drzwiowe ukryte w okładzinie ze spieków kwarcowych. Z prawej: dekoracja ściany - modny wzór 'jodełka' ułożony z cegieł z recyklingu.Z lewej: skrzydła drzwiowe ukryte w okładzinie ze spieków kwarcowych. Z prawej: dekoracja ściany - modny wzór 'jodełka' ułożony z cegieł z recyklingu. Projekt: Firma 'Wnętrza' Alicja Galewska

Co z tą czernią?

Czerń to tajemniczy, nieco mroczny, ale też niezwykle elegancki kolor. Nie trzeba pokrywać nim całych ścian, kiedy chcemy wprowadzić go do wnętrz, w niewielkich pomieszczeniach jest to wręcz niewskazane. Równie dobrze, a często nawet lepiej, sprawdzą się czarne dodatki - i prezentowane wnętrza najlepiej tego dowodzą. Detalem można zbudować charakter aranżacji, a tutaj wyrazistości dodają jej m.in.:

  • proste w formie, ale niezwykle efektowne lampy sufitowe w kształcie prostokątnych ram, które znalazły się nad stołem w jadalni oraz nad wyspą kuchenną
  • stołki barowe przy wyspie kuchennej - oryginalny kształt i wykończenie zaprojektowane przez ukraińskiego dizajnera Svyatoslava Zbroya
  • blaty wykonane ze specjalnego materiału ceramicznego, nazwanego „skałą zrobioną przez człowieka”. Lapitec to tworzywo łączące zalety porcelany technicznej i wykończeń typowych dla kamienia naturalnego. Jest plamoodoporny, bardzo twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Można odstawić na nim gorący garnek bez obawy, że powstanie plama, a także kroić i przygotowywać potrawy bezpośrednio na jego powierzchni.

Aranżacja aneksu kuchennegoAranżacja aneksu kuchennego Projekt: Firma 'Wnętrza' Alicja Galewska

Miękko i wygodnie

Kolory mają ogromny wpływ na to, czy aranżację będziemy odbierali jako przytulną. Ale do osiągnięcia właściwego efektu musimy jeszcze umiejętnie zastosować odcienie (muszą być ciepłe). Zawsze jednak ocieplą wnętrze tekstylia - zasłony, narzuty, koce i poduszki. Te ostatnie, poza oczywistą lokalizacją, jaką jest sofa w salonie, pojawiły się również w dosyć nietypowym miejscu - w przedpokoju. Znalazła się tam zabudowa na wymiar - z niską szafką, którą można traktować również jako siedzisko. Poduszki podkreślają tę funkcję, jednocześnie dekorując wnętrze.

W sypialni na ścianie za łóżkiem pojawiły się z kolei tapicerowane panele, które poza funkcją ozdobną dają też (w połączeniu z poduszkami) wygodne oparcie, kiedy na przykład chcemy poczytać przed snem. Takie panele można już kupić w niektórych sklepach - występują w wielu kształtach i rozmiarach, ale najlepiej zamówić takie wykończenie ściany u tapicera (lub stolarza, który współpracuje z tapicerem) - wtedy idealnie dopasujemy je do rozmiarów ściany, łóżka i własnych upodobań. Dobierzemy też rodzaj tkaniny oraz jej kolor z dostępnych wzorników.

Z lewej: zabudowa meblowa w przedpokoju. Z prawej: tapicerowana ściana za łóżkiem.Z lewej: zabudowa meblowa w przedpokoju. Z prawej: tapicerowana ściana za łóżkiem. Projekt: Firma 'Wnętrza' Alicja Galewska

Trendy w łazienkach

Aranżacje łazienek świetnie oddają aktualne trendy w projektowaniu wnętrz. Płytki drewnopodobne nie są, co prawda, niczym nowym w tym kontekście, ale ich popularności wciąż mało który materiał wykończeniowy jest w stanie dorównać. Zestawiono je z płytkami, które tworzą cieniowaną powierzchnię - w zależności od kąta padania światła oraz jego źródła (naturalne bądź sztuczne) podłogi i ściany wydają się mieć nieco inny odcień. W mniejszej łazience pojawił się mebel przypominający drabinę. Drabiny o klasycznym kształcie są również niezwykle popularne we wnętrzach - ale kiedy potrzebujemy półek, a nie tylko drążków do zwieszenia ręczników, warto wybrać właśnie taką opcję jak na zdjęciu poniżej.

Aranżacje łazienekAranżacje łazienek Projekt: Firma 'Wnętrza' Alicja Galewska

Więcej o: