Moskitiera na okno: ochrona domu przed owadami

Moskitiera jest niezbędna latem, gdy otwieramy okna chcąc wpuścić do środka świeże powietrze - zapobiegnie przedostawaniu się owadów. Zamontowanie moskitiery nie wiąże się z dużym wydatkiem, tym bardziej warto o niej pamiętać, gdy na zewnątrz zaczyna się robić coraz cieplej. Moskitiera zapewni nam spokój i komfortowy wypoczynek podczas letnich wieczorów oraz w trakcie snu, jeśli zostawiamy na noc otwarte okna. Jakie moskitiery są dostępne na rynku?

Moskitiera na okno

Moskitiera stanowi idealne zabezpieczenie przed owadami - możemy ją zamontować na wszystkich rodzajach okien oraz w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Nie blokuje dopływu światła do wnętrz, czyli ich nie przyciemnia, nie blokuje tez przepływu powietrza. Dzięki moskitierze możemy do woli otwierać okna bez obawy przed nieproszonymi gośćmi, którzy, nawet jeśli nie zauważymy ich w ciągu dnia, w nocy mogą stać się wyjątkowo uciążliwi. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów moskitier, które różnią się między sobą przede wszystkim pod względem sposobu montażu. Największą popularnością cieszą się moskitiery ramkowe, plisowane oraz przesuwne.

Moskitiera ramkowa

Moskitiera ramkowa jest montowana do ościeżnicy okiennej w sposób nieinwazyjny - za pomocą specjalnych uchwytów obrotowych. Taka moskitiera idealnie sprawdza się na oknach, które otwieramy jedynie w celu poprawienia cyrkulacji powietrza. Na rynku dostępne są moskitiery ramkowe w kolorach oklein, jakie stosuje się na ramach okiennych, dlatego mamy możliwość dopasowania moskitiery do okna w taki sposób, by moskitiera była niemal niezauważalna, a tym samym nie burzyła estetyki na elewacji. Przy zastosowaniu siatki ochronnej o gęstości oczek 1x1 mm zapewnimy sobie zabezpieczenie nie tylko przed owadami, ale również prze pyłkami roślinnymi. Pamiętajmy, że moskitiera ramkowa powinna zostać zdemontowana na okres zimowy, inaczej ulegnie uszkodzeniu.

Moskitiera ramkowa na oknieMoskitiera ramkowa na oknie Fot. Anwis

Moskitiera plisowana

Moskitiera plisowana jest dobrym rozwiązaniem, kiedy mamy w domu wielkoformatowe przeszklenia w postaci okien lub drzwi na taras.

Konstrukcja moskitiery plisowanej opiera się na dwóch aluminiowych prowadnicach przymocowanych do fasady budynku lub do witryny drzwiowej, w których porusza się siatka. Ruchoma cześć moskitiery wyposażona jest w uchwyt ułatwiający otwieranie oraz magnesy trzymające ją w pozycji zamkniętej. W zależności od potrzeb mieszkańców oraz konstrukcji okna można zdecydować się na moskitierę zsuwaną do środka lub na boki, a także konstrukcję jedno- lub dwuskrzydłową. Pakiet zsuniętej moskitiery ukryty jest w prowadnicy, więc jest praktycznie niewidoczny i nie zaburza wyglądu elewacji, natomiast subtelna siatka nie ogranicza widoczności

- mówi Rafał Buczek z firmy Awilux.

Moskitiera plisowana drzwiowaMoskitiera plisowana drzwiowa Fot. Awilux

Moskitiera przesuwna

Moskitiera przesuwna jest przeznaczona do stosowania na drzwiach tarasowych, balkonowych, w witrynach oraz w ogrodach zimowych. Ma na tyle subtelną budowę, że nie zaburza estetyki elewacji. Wybierając moskitierę przesuwną do swojego domu warto zwrócić uwagę na siatkę, jaka ją wypełnia - mamy do wyboru różne rodzaje, co pozwala na lepsze dopasowanie moskitiery do naszych potrzeb. Poza podstawową siatką przeciwinsektową producenci oferują też siatki, które zapewniają niemal idealną przejrzystość oraz takie, których budowa ma nam zapewnić ochronę przed większością pyłków roślinnych. Są też moskitiery wykonane z siatki aluminiowej, które świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko przegryzienia moskitiery przez gryzonie.

Skrzydło moskitiery przesuwnej porusza się na prowadnicach górnej i dolnej - jedno lub dwutorowej. Prowadnice dobieramy w zależności od wysokości progu, a same moskitiery dostosowane są do wszystkich typów okien i drzwi - możemy zatem dobrać takie rozwiązanie, które będzie idealnie pasowało do naszego domu przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności moskitiery.

Moskitiera drzwiowa przesuwnaMoskitiera drzwiowa przesuwna Fot. Anwis

Więcej o: