Styl boho: jak wprowadzić go do wnętrz?

Styl boho coraz częściej pojawia się we wnętrzach polskich domów i mieszkań. Trudno się temu dziwić, ponieważ wprowadza do pomieszczeń ciepło i nadaje im przytulnego, wakacyjnego charakteru. Styl boho jest idealny nie tylko na lato, ale i na cały rok. Podpowiadamy, jak wprowadzić go do swoich wnętrz.

Styl boho: wnętrza artystycznych dusz

Styl boho swoją nazwę zawdzięcza bohemie, zwanej także cyganerią, czyli środowisku awangardy artystycznej z XIX-wiecznej Francji. Przedstawiciele bohemy wyróżniali się buntowniczym i bezkompromisowym podejściem do życia. Uważani są za prekursorów ruchów kontrkulturowych do jakich doszło w XX wieku. Wartości, które wyznawali manifestowali zarówno przez ekstrawagancki styl ubierania się, jak i charakterystyczny styl urządzania mieszkań.

Styl boho w dzisiejszym wydaniu czerpie z tego XIX-wiecznego przytulność, naturalność, luz i wygodę, które łączy z kulturą hippisowską, a także wpływami etnicznymi i orientalnymi. Jak możecie więc zauważyć, styl boho jest prawdziwym miszmaszem, w którym mile widziane jest łączenie ze sobą różnych elementów w spójną i intrygującą całość.

We wnętrzach boho nie może zabraknąć takich przedmiotów, jak meble z drewna, wikliny i rattanu, dekoracyjnych tkanin oraz dekoracji wydzierganych szydełkiem (np. makram). Obowiązkowo znaleźć muszą się tam także tekstylia wykonane techniką patchworkową oraz narzuty i makatki w etniczne wzory. Mile widziane są również takie elementy dekoracyjne, jak łapacze snów i kosze z trawy morskiej.

Decydując się na styl boho trzeba pamiętać o tym, aby w aranżacji swojego wnętrza zawrzeć jak najwięcej naturalnych elementów, które nadadzą mu awangardowego charakteru. Warto też uzupełnić je kwiatami doniczkowymi, wpisującymi się w klimat stylu bohemy oraz wszelkimi pamiątkami rodzinnymi, takimi jak zdjęcia w ozdobnych ramkach.

Styl boho w pastelowej sypialniStyl boho w pastelowej sypialni fot. Westwing Now

Styl boho: sklepy, w których szukać dodatków i mebli

Styl boho jest teraz niezwykle modnym kierunkiem we wnętrzarstwie, dlatego meble i elementy dekoracyjne wpisujące się w jego wyznaczniki znaleźć można w zasadzie wszędzie. Warto szukać ich zarówno w sklepach z wyposażeniem wnętrz działających stacjonarnie, jak i w sklepach internetowych, w których często znaleźć można oryginalne propozycje.

Pewne ozdoby w stylu boho, takie jak makramy i makatki, można także wykonać samemu, choć wymaga to odpowiednich umiejętności, wielu godzin pracy oraz cierpliwości. Z drugiej strony, osiągnięty efekt i samodzielnie wykonana dekoracja mogą przynieść wam sporo satysfakcji.

Ślub w stylu boho – o jakich dekoracjach pamiętać?

Styl boho od jakiegoś czasu stał się też ulubionym motywem przewodnim wielu par młodych. Wesela urządzane w tym stylu to aktualnie prawdziwy hit w branży ślubnej. Idealny ślub w stylu boho powinien odbywać się w sali weselnej zaaranżowanej w stodole, jednak w tradycyjnych domach weselnych również można pokusić się o taki motyw ślubny.

Jeśli myślicie o tym, by zorganizować ślub w stylu boho, powinniście zadbać o każdy szczegół tej imprezy, zaczynając od zaproszeń, przez wasze stroje, na aranżacji sali weselnej kończąc. Wiele ciekawych inspiracji możecie znaleźć na blogach i w mediach społecznościowych. Warto też powierzyć kwestię ślubnych dekoracji firmie specjalizującej się w tego typu usługach. Jej pracownicy będą wiedzieć, jakich elementów ozdobnych potrzebujecie, aby wyprawić piękne przyjęcie weselne w stylu boho.

Ślub w stylu boho nie może obejść się bez takich dekoracji, jak łapacze snów i delikatne makramy z bawełnianych sznurków. Dobrze jest też zadbać o tekstylia i ozdoby z naturalnych materiałów, czyli np. lniane obrusy, bawełniane serwetki, delikatne lampiony oraz bukiety polnych kwiatów na stołach.
To tylko kilka inspiracji, które warto wykorzystać podczas ślubu w stylu boho. Może dzięki nim wpadniecie na własne, niepowtarzalne pomysły, dzięki którym wasze przyjęcie weselne będzie miało piękną i oryginalną oprawę.

Krzesło i dekoracje w stylu bohoKrzesło i dekoracje w stylu boho fot. Fabryka Form

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.