Panele laminowane traktowane są przez wielu jako tańszy zamiennik drewna, jednak ze względu na ich właściwości i parametry, warto doceniać je trochę bardziej. Szczególnie, że niektóre ich rodzaje do złudzenia przypominają panele drewniane, choć pod pewnymi względami są o wiele bardziej funkcjonalne. Które panele są zatem lepsze, drewniane czy laminowane?
Drewniane panele podłogowe są zwykle zbudowanie z trzech warstw drewna, a ich nawierzchnię pokrywa cienka warstwa drewna wysokogatunkowego. Środkowa warstwa składa się z cienkich listewek, które są ułożone prostopadle do przebiegu słojów w drewnie warstwy wierzchniej. Spodnia warstwa paneli drewnianych jest natomiast wykonana z drewna gorszej jakości lub drewnianej okleiny. Większość drewnianych paneli jest fabrycznie oszlifowana i pokryta kilkoma warstwami lakieru.
Dla porównania, panele laminowane tworzy się z płyty HDF i powleka ochronną warstwą melaminy. Pod nią znajduje się warstwa fotograficzna, na którą nanosi się imitację materiału, np. drewna lub płytek. Warstwa dekoracyjna tego rodzaju paneli wygląda dość specyficznie, gdyż jest to po prostu laminowany papier, na który nadrukowano odpowiedni wzór. Czasem jego nawierzchnia jest fakturowana, aby panele wyglądały bardziej realistycznie. Taką warstwę dekoracyjną zabezpiecza się powłoką ze specjalnej żywicy, nadającej panelom połysk i podkreślającą ich kolor. Ponadto, panele laminowane mogą być powleczone substancją chroniącą je przed rozwojem mikroorganizmów.
Panele laminowane, choć nie wyglądają tak ekskluzywnie jak te z prawdziwego drewna, są bardziej funkcjonalne. Przede wszystkim, są łatwiejsze w pielęgnacji i bardziej odporne na wilgoć, dlatego można kłaść je w łazienkach i kuchniach.
Nie każdy rodzaj podłogi sprawdzi się tam, gdzie funkcjonuje ogrzewanie podłogowe. Jeśli chodzi o panele laminowane, to do takiego podłoża trzeba wybrać specjalnie przeznaczony do niego rodzaj.
Panele laminowane odpowiednie do stosowania z ogrzewaniem podłogowym mają specjalne oznaczenia, które wskazują na to, że lepiej radzą sobie ze zmianami temperatur, niż zwykłe panele. Panele laminowane do ogrzewania podłogowego muszą charakteryzować się wysoką klasą ścieralności, odpowiednią klasą użyteczności (między 31 a 32), grubością (8-9 mm) i właściwą specyfiką montażu (takie panele nie mogą łączyć się przy użyciu kleju).
Panele podłogowe z drewna nie lubią wilgoci, dlatego nie należy kłaść ich w takich pomieszczeniach, jak łazienka. Co innego, jeśli chodzi o wodoszczelne panele laminowane, które idealnie sprawdzają się w tego typu wnętrzach, ponieważ nie przepuszczają wilgoci i nie odkształcają się pod jej wpływem.
Bardzo modne są wodoszczelne panele laminowane imitujące drewno, które nadają wnętrzu przytulności i pomagają stworzyć w łazience klimat nawiązujący do SPA. Ci, którzy wolą bardziej tradycyjne rozwiązania, mogą także wybrać panele laminowane imitujące płytki.
Panele laminowane sprawdzą się nie tylko w łazience i kuchni, ale też w każdym innym pomieszczeniu. Ten typ paneli doskonale pasuje chociażby do przedpokoju, czyli do wnętrza, przez które każdego dnia przechodzimy wielokrotnie. Panele laminowane są wytrzymałe i łatwe do utrzymywania w czystości, a te cechy są bardzo istotne właśnie w przypadku podłogi w przedpokoju.
Oczywiście, panele laminowane można z powodzeniem kłaść także w salonie, sypialni i pokoju dziecięcym. Wielość rozwiązań, wzorów i kolorów sprawia, że każdy może znaleźć propozycję idealnie odpowiadającą jego potrzebom.