Kuchnia w wiejskim stylu

Urządzenie kuchni w wiejskim stylu jest dość łatwe i przyjemne, ale wymaga sporej konsekwencji w doborze mebli, AGD czy elementów dekoracyjnych. Tylko wtedy stworzą spójną, miłą dla oka całość, przestrzeń, w której będzie się sympatycznie przebywać i smacznie gotować.

Naturalnie

Na wystrój wiejskiej kuchni powinny się składać w większości naturalne materiały: drewno, wiklina, naturalne tkaniny, ceramika. Mają za zadanie sprawiać wrażenie, jakby były tu od lat, wysłużone, ulubione a jednak nadal funkcjonalne i miłe dla oka. Stworzą one niebywały klimat przytulności, rodzinnego ciepła, który leży u podstaw kuchni wiejskiej. Od podłogi po sufit powinny wypełniać ją bibeloty, dodatki, dekoracje, zgromadzone latami lub znalezione na pchlim targu - wszystko jakby niepasujące od siebie, jednak tworzące piękną, spójną przestrzeń.

Dla dużych

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kuchnia w stylu wiejskim najlepiej prezentuje się w dużych, przestronnych wnętrzach. Pełna jest bowiem mebli o różnych formach, dodatków, kuchennych akcesoriów, na wyeksponowanie których potrzebna jest dostateczna ilość miejsca. Co więcej, obowiązkowym elementem jest tu duży, najlepiej drewniany stół z krzesłami lub drewniana wyspa kuchenna - elementy, które również potrzebują przestrzeni, aby odpowiednio się prezentować.

ABC wiejskiego stylu

Aby kuchnia mogła zasłużenie nosić miano wiejskiej, przy jej urządzaniu trzeba pamiętać o kilku podstawowych jej wyznacznikach. Oto najważniejsze z nich:

- Drewniana, postarzała lub bielona podłoga to podstawa kuchni wiejskiej, stworzy punkt wyjściowy do dalszej aranżacji. Jasne ściany, wykończone postarzałą cegłą lub białymi, małoformatowymi kafelkami ułożonymi "w cegiełkę" stworzą tło dla kuchennej zabudowy.

- Meble, najlepiej wykonane z drewna, niekoniecznie z tych samych gatunków i rodzajów. Mogą mieć różne usłojenie, odcienie, mogą być postarzałe, rzeźbione, wyglądać jakby były zbite z różnych desek. Mile widziane są wszelkie szafki, komody, kredensy. Fronty najlepiej by były przeszklone lub ażurowe (pozwolą wyeksponować kuchenną zastawę) lub by ich nie było wcale. Kuchnia w stylu wiejskim kocha bowiem otwarte szafki, w których wszystko jest pod ręką. Zamiast frontów świetnie prezentować się będą zasłonki i firaneczki wykonane z naturalnych tkanin, którymi będzie można zasłonić zawartość kredensu.

- Mosiężne, ciężkie uchwyty i sprawiające wrażenie podniszczonych okucia, drobne przetarcia na meblach itp. dodadzą swoistego uroku meblowej zabudowie, podobnie jak drewniane, masywne blaty, najlepiej wykonane z surowego, litego drewna.

- Brak górnych szafek - nie jest to obowiązkowe, ale kuchnia jedynie z dolną zabudową przywodzi na myśl dawne wiejskie pomieszczenia, w których wszystkie elementy umieszczano na dole, by były zawsze pod ręką.

- Piec kaflowy - obiekt pożądania wielu, wprowadza do wnętrza niebywały klimat, szczególnie zimą, dzięki niemu nie trzeba instalować w kuchni centralnego ogrzewania. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na tego typu wydatek lub brak odpowiednich warunków uniemożliwia zamontowanie go w pomieszczeniu.

- Wolnostojące AGD, jak osobna kuchenka z piekarnikiem podkreślą wiejski charakter. Jeśli jednak zależy nam na nowoczesnym sprzęcie do zabudowy, zadbajmy by miał ona charakter wiejski. Sprzęty powinny być np. białe lub w kolorze ale na pewno nie w nowoczesnym wykończeniu inox.

- Duży, głęboki, ceramiczny zlew i odpowiednio dobrana, stylizowana, ale nowocześnie wyposażona bateria, która tylko wyglądem przypomina krany sprzed lat.

- Tkaniny, tylko naturalne, zdobione koronkami i haftami, mogą mieć swe miejsce na stole w postaci obrusa, ale także świetnie poradzą sobie w roli wspomnianych już frontów kuchennych, zasłonek na oknie, poduszek na krzesłach czy dywaników.

- Dużo, dużo kwiatów, ziół, przypraw, warzyw i owoców. Warkocze czosnku i cebuli to nieodłączny element wiejskiej kuchni.

- Gliniane, ceramiczne, emaliowane naczynia, garnki, talerze ustawiane na meblach, wieszane w postaci dekoracji na ścianach, królujące w kredensach.

- Subtelne, ale jednak charakterystyczne dla stylu dodatki, jak stare, podniszczone obrazki, produkty spożywcze ustawione na blacie w wielkich, zamykanych słojach, konfitury, domowe przetwory, stare dzbanki, kubki to zwieńczenie, swoista kropka nad "i" kuchennego wiejskiego stylu.

Więcej o: