Kuchnia w stylu skandynawskim - jak ją urządzić?

Skandynawskie wnętrza cieszą się coraz większą popularnością - doceniamy ich funkcjonalny minimalizm, ekologiczne podejście, klimat przyjazny domownikom. Dotyczy to również kuchni.

Kuchnia w skandynawskim stylu - kolory

W kuchniach zaaranżowanych w stylu skandynawskim dominują jasne, pastelowe barwy; ściany często są malowane są ekologicznymi farbami. Oprócz nieskazitelnej bieli jednym z podstawowych kolorów jest szary. Chłód tych odcieni przełamują kolorowe akcenty: żółty, zielony, niebieski, a nawet wrzosowy (można też dodać nieco klasycznej czerni). Kolorowych akcentów w skandynawskiej kuchni powinno być jednak niewiele. Zdecydujmy się raczej na zioła w pięknych doniczkach ustawione na parapecie, bukiet świeżych kwiatów i naczynia w pastelowych odcieniach. Takie detale w zupełności wystarczą, aby nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter.

fot. Izabela Kochana, myloveshabby.blogspot.com

10 zasad skandynawskiego stylu

Kuchnia w skandynawskim stylu

Warto dodać, że jednolite i gładkie powierzchnie, odbijając dochodzące z zewnątrz naturalne światło, optycznie powiększają przestrzeń.

Fot. Studio Vigo Max Kuchnie

Materiały prosto z natury

W kuchniach aranżowanych zgodnie z zasadami stylu skandynawskiego znajdziemy głównie naturalne materiały wykończeniowe: drewno, kamień, ceramika i szkło, a z tkanin - bawełnę, wełnę lub len. Meble - bez przepychu; stawia się głównie na praktyczne rozwiązania, a nie na dekoracyjność form. Fronty powinny być gładkie, bez zbędnych ozdobników, a blaty jasne, zazwyczaj białe. Czasami pozostawia się je w odcieniu naturalnego drewna.

Sypialnia w stylu skandynawskim. Pomysły na aranżację

Mała kuchnia w stylu skandynawskim

fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo

Biała kuchnia w stylu skandynawskim

fot. IKEA

Ciepły i przytulny klimat w połączeniu z funkcjonalnością - to esencja kuchni skandynawskich. Zastosowanie przełamanej bieli i patynowanego drewna sprawia, że czujemy się w takiej kuchni niezwykle komfortowo. 

Nowoczesna kuchnia w stylu skandynawskim

zh-design.blogspot.in

Nowoczesna odsłona skandynawskiej kuchni nie boi się ekstrawagancji. Ważnym elementem są lampy - proste mode o minimalistycznej formie. Popularne są lampy typu cable power, składające się z kolorowego kabla, dekoracyjnego łańcucha, drutu oraz dużej żarówki. Oświetlenie montuje się nisko nad stołem - często parami lub trójkami. W nowocześnie urządzonych wnętrzach skandynawskich nie brakuje odważniejszych akcentów kolorystycznych jak np. ciekawych grafik czy typografii.  Nie przesadzajmy z liczbą dodatków. Ich zadaniem jest ocieplenie, a nie zagracenie powierzchni.

Dlaczego świat pokochał skandynawski styl?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.