Wyspy kuchenne - jak je zaplanować, czego wymagają?

Nowoczesne wyspy kuchenne to ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w dużych aranżacjach. Wyspę kuchenną należy odpowiednio zaprojektować i zaplanować już na etapie budowy domu. Pozwoli nam to zaoszczędzić wiele wydatków.

Lokalizacja wyspy kuchennej

Nie ma sensu budować wyspy kuchennej w małej, zamkniętej kuchni. Takie rozwiązanie ograniczy i tak niewielką przestrzeń użytkową, a jednocześnie zmniejszy walory dekoracyjne całego pomieszczenia. Minimalna odległość pomiędzy wyspą, a pozostałymi meblami kuchennymi powinna wynosić 90 cm. Jednak w praktyce najlepiej zastosować szerokość 110-120 cm. Utrzymanie takich odległości w niewielkich pomieszczeniach nie będzie możliwe. Dlatego wyspy kuchenne nadają się jedynie do pomieszczeń o minimalnej powierzchni 20 m kw. Optymalny efekt osiągniemy w pomieszczeniach łączonych, np. kuchnia z jadalnią i salonem. W takim wypadku wyspa będzie stanowiła wizualne rozgraniczenie części kuchennej od wypoczynkowej i wpłynie na uatrakcyjnienie całej aranżacji. Pamiętajmy jednak, że pomiędzy wyspą, a pozostałymi elementami zabudowy musi pozostawać przejście o szerokości minimum 80 cm. Dzięki temu zapewnimy sobie możliwość swobodnego przemieszczania się po kuchni.

Podczas tworzenia projektu warto pomyśleć o jej wyposażeniu i funkcjonalności. Jest to jeden z najistotniejszych czynników, który wpływa na wielkość wysp kuchennych. Najmniej miejsca zajmują wyspy wyposażone jedynie w blat roboczy, jednak są najmniej praktyczne. Nieco większą przestrzeń zajmą wyspy z kuchenką. Sama kuchenka ma szerokość przynajmniej 60 cm, a po jej bokach powinno znajdować się przynajmniej 40 cm blatów roboczych. Oznacza to, że minimalna szerokość takiej wyspy to 140 cm, a minimalna szerokość kuchni to 3 metry (zakładamy, że przy ścianach nie znajduje się żadna zabudowa).

Wielofunkcyjne wyspy kuchenne są najbardziej funkcjonalne, jednak zajmują najwięcej miejsca. Musimy doliczyć szerokość zlewozmywaka i zwiększyć powierzchnię blatu roboczego. Dlatego tego typu zabudowa sprawdza się wyłącznie w kuchniach o ponadstandardowych rozmiarach (przeważnie w pomieszczeniach otwartych). Warto również zastanowić się nad kosztami aranżacji kuchni w naszym domu. Standardowo za meble wraz ze wszystkimi urządzeniami AGD i montażem (w tym doprowadzeniu rur i odpływów do wyspy) może podnieść koszty naszej inwestycji nawet o 50 proc.

Dokładne obliczenia można przeprowadzić na kalkulatorze remontu kuchni dostępnym tu.

Jakie instalacje są potrzebne do wysp kuchennych?

Wszystko zależy od przeznaczenia użytkowego. Najprostsze wyspy zostają wyposażone wyłącznie w blat roboczy. Jedyną wymaganą instalacją pozostaje w tym wypadku doprowadzenie niezależnego oświetlenia górnego. Jednak w domach jednorodzinnych najczęściej budujemy wyspy wielofunkcyjne, wyposażone w zlewozmywak, kuchenkę i małe AGD pod zabudowę. W tym wypadku trzeba już zaplanować kompletną instalację wodno-kanalizacyjną, instalację elektryczną, ewentualną instalację gazową oraz system wentylacji.

Co trzeba przewidzieć na etapie budowy domu?

Na etapie budowy domu należy przewidzieć wszystkie instalacje, których będzie wymagała nasza wyspa kuchenna. Szczególnie istotne będą:

Instalacja gazowa - przewody doprowadzające gaz należy przewidzieć w projekcie budowlanym. Cała instalacja sprawia dość duże problemy ze względu na wymogi prawa budowlanego. Pamiętajmy, że przewody doprowadzające gaz nie mogą być osłonięte. Dla inwestora oznacza to konieczność poprowadzenia przewodów po suficie (co daje wątpliwy efekt dekoracyjny). Alternatywą jest jedynie poprowadzenie instalacji w wentylowanym kanale znajdującym się pod podłogą. Taka instalacja wymaga dobrego rozplanowania i powinna być przewidziana na etapie tworzenia projektu. W praktyce okazuje się, że doprowadzenie instalacji gazowej jest dość kosztowne. Dlatego wielu inwestorów rezygnuje z tego rozwiązania, a kuchenki gazowe zostają zastąpione kuchenkami elektrycznymi.

Instalacja wodno-kanalizacyjna - rozbudowane wyspy zostają wyposażone w zlewozmywaki i zmywarki. Wiąże się to z koniecznością dostosowania instalacji wodnej oraz instalacji kanalizacyjnej. Na etapie budowy domu warto przewidzieć dokładną lokalizację wyspy. Pozwoli nam to na przeprowadzenie przewodów wodociągowych i wykonania odpływu pod powierzchnią podłogi. Pamiętajmy, że rura odpływowa musi zostać wykonana z delikatnym spadkiem (4 do 5%) w kierunku pionu. Warto w tym miejscu określić optymalną grubość stropu. Czasem okazuje się, że przeprowadzenie odpływu po zbyt cienkim stropie nie jest możliwe.

Wentylacja - wyspy wyposażone w kuchenki i piekarniki wymagają odpowiedniego systemu wentylacji. Warto pomyśleć o nim na etapie budowy. Nad kuchenką powinien znajdować się wydajny okap z wyciągiem. Powietrze musi być odprowadzone z okapu do przewodów wentylacyjnych. Instalacja wentylacyjna będzie przeprowadzona po suficie. Jednak możemy ją łatwo zamaskować poprzez montaż efektownych sufitów podwieszanych.

Instalacja elektryczna - nie powinna sprawić większego problemu, jednak warto zaplanować ją jak najwcześniej. Wyspy wyposażone w kuchenkę muszą posiadać dwie instalacje. Pierwsza biegnie po suficie i zasila okap. Z kolei druga musi być przeprowadzona pod posadzką (w specjalnej bruździe). Jej zadaniem będzie zasilenie wszystkich urządzeń elektrycznych znajdujących się na wyspie. Przed wykonaniem instalacji należy określić liczbę i moc wszystkich urządzeń. W większości wypadków trzeba wykonać instalację trójfazową, która zapewnia dużą moc przyłączeniową.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Każda wyspa kuchenna może być eleganckim i funkcjonalnym elementem wyposażenia. Jednak należy ją zaprojektować w oparciu o podstawowe zasady ergonomii i indywidualne potrzeby użytkowników. W niektórych wypadkach sprawdzi się duża, wielofunkcyjna wyspa z mini barem. W innych wystarczy zwykła wyspa z blatami roboczymi. Dlatego przeanalizujmy swoje realne potrzeby, oceńmy styl życia domowników i wybierzmy najbardziej przydatne rozwiązanie. Zwróćmy też uwagę na styl aranżacji kuchennej oraz na wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Wyspy stanowią centrum kuchni, przykuwają uwagę i mają duży wpływ na stylistykę pomieszczenia. Dlatego warto wykonać dokładny projekt aranżacyjny i wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, które spełni nasze potrzeby praktyczne i wymogi estetyczne.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.