Ile faktycznie kosztuje umeblowanie kuchni? Sprawdzamy

Zakup mebli kuchennych spełniających wszystkie oczekiwania użytkowników nie jest prosty. Oprócz walorów wizualnych warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, trwałość, a zwłaszcza na cenę.

Najtańsze rozwiązanie - gotowe meble z marketów

Gotowe meble kuchenne to ekonomiczne rozwiązanie. Standardowa szerokość takiej zabudowy to od 2,4 do 2,6 m, jednak w ofertach czołowych producentów znajdziemy także zestawy o powiększonych rozmiarach. Są to praktyczne systemy meblowe, mogące zapewnić zadowalający komfort użytkowy. Różnorodność ofert producentów sprawia, że gotowa zabudowa może być dopasowana do każdego prostego pomieszczenia. Jednak jakość tego typu mebli pozostawia często wiele do życzenia.

Ile kosztują gotowe meble kuchenne?

Najtańsze meble kuchenne nabędziemy już od około 800 zł za zestaw 2,4 m, a na wyprzedaży można znaleźć ceny nawet poniżej 500 zł. Są to typowe produkty z laminatu. W zestawie znajdują się kompletne fronty, korpusy, blaty oraz uchwyty. W owej kategorii cenowej nie znajdziemy szafek z dobrymi jakościowo szufladami. Większość ekonomicznych zestawów zostaje wyposażona w proste, uchylne półki - najtańsze w produkcji.

Niektóre większe sieci (np. Black Red White, IKEA) oferują swoim klientom meble modułowe, które możemy dopasować do wnętrza. Standardowy zestaw może być w tym wypadku rozbudowywany o kolejne szafki i półki, co daje znacznie szersze możliwości aranżacyjne.

Nieco lepsze, gotowe meble kuchenne z laminowanej płyty MDF to wydatek rzędu 1400 - 1800 zł za zestaw 2,6 m. Pamiętajmy jednak, że ostateczna cena zależy przede wszystkim od jakości frontów, specyfiki otwierania szafek, liczby i jakości wysuwanych szuflad oraz jakości elementów wykończenia.

A może meble kuchenne na wymiar?

Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość samodzielnego zaprojektowania przestrzeni, dopasowania mebli do wszystkich wnęk, a także do rozmiarów pomieszczenia kuchennego. Wybierając meble na zamówienie, mamy też dostęp do większej liczby materiałów wykończeniowych. Bez trudu znajdziemy firmy wykonujące meble z płyty MDF, forniru, drewna, a nawet ze szkła. Możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone i zależą wyłącznie od oczekiwań oraz zasobności portfela inwestora.

Fot. GTV

Ile kosztują meble kuchenne na wymiar?

Najtańsze będą kuchnie wykonane z laminatu. Cena rozpoczyna się już od 800 zł/mb. Przeważnie są to proste szafki uchylne. Obrzeża blatów są zazwyczaj wykonane z materiału melaminowego (stworzonego na bazie papieru) - nie chroni on blatów przed wilgocią i ma tendencje do odklejania. Dlatego wybierając meble z laminatu, warto zainteresować się ofertami ze średniej półki cenowej. Za dobry jakościowo laminat zapłacimy przynajmniej 1100 zł/mb. W cenie zawierają się już standardowe szuflady tandembox i lepsze jakościowo elementy wykończeniowe (np. taśma PCV). Za meble laminowane o skomplikowanej budowie możemy zapłacić ponad 1600 zł/mb.

Innym rozwiązaniem może być zakup mebli z płyty MDF. Najtańsze będą zestawy z płyty pokrytej folią PCV. Ceny rozpoczynają się już od 750 zł/mb. Niestety, najtańsze meble z płyty foliowanej nie odznaczają się zbyt wysoką jakością i żywotnością. Dlatego rekomendowanym rozwiązaniem jest kupno mebli kuchennych pokrytych grubą folią PCV. Średni koszt zakupu produktów wykonanych według prostego projektu to 1150 zł/mb. Najlepsze jakościowo meble z foliowanej płyty MDF są znacznie droższe.

W ofertach producentów pojawiają się także meble fornirowane. Za proste meble kuchenne z matowego forniru, zapłacimy średnio 1250 zł/mb. Fornir połyskujący będzie droższy o przynajmniej 200 zł/mb. Warto podkreślić, że produkty fornirowe odznaczają się najwyższym zróżnicowaniem cen. Za niektóre meble z połyskującego forniru trzeba czasem zapłacić nawet 2300 zł/mb. W cenie zazwyczaj znajdują się szuflady Blum, wspomaganie otwierania szuflad, system cichego domykania, kosze cargo, oświetlenie dodatkowe itp.

Warto zwrócić uwagę na meble z litego drewna. Za najtańsze, stworzone według prostego projektu zapłacimy ok. 1400 zł/mb. Zazwyczaj są one wykonane z drewna sosnowego. Nieco droższe będą meble z buku, których cena rozpoczyna się od 1500 zł/mb. Najdroższa pozostaje zabudowa kuchenna z drewna egzotycznego. Cena zakupu z reguły przekracza 2000 zł/mb. Warto jednak zaznaczyć, że większość mebli z drewna egzotycznego nie wymaga impregnacji i charakteryzuje się wysoką odpornością na podwyższony poziom wilgoci.

Stół i krzesła do kuchni

Większość średnich i dużych kuchni zostaje wyposażona w stół oraz krzesła. Najtańsze pozostają niewielkie zestawy z czterema krzesłami (nabędziemy je już od 500 zł). Za dobry jakościowo zestaw zapłacimy od 800 do 1500 zł.

Fot. KAM

Ile kosztuje umeblowanie kuchni?

Kalkulacja dla kuchni , do której potrzebujemy 2,6 mb zabudowy kuchennej oraz stół z czterema krzesłami.

WERSJA EKONOMICZNA

Dobre jakościowo, gotowe meble kuchenne z laminatu: 1100 zł Dodatkowym wydatkiem będzie zakup taniego stołu i czterech krzeseł z drewna rodzimego (cena w granicach 500 zł). Zatem całkowity koszt umeblowania kuchni w standardzie ekonomicznym to przynajmniej: 1600 zł

WERSJA STANDARDOWA

Osoby szukające bardziej efektownych rozwiązań, zdecydują się na zakup mebli na wymiar, które stały się już standardem wyposażenia nowoczesnych pomieszczeń kuchennych. Za 2,6 mb mebli wykonanych według prostego projektu zapłacimy:

- Laminat zabezpieczony taśmą PCV - 2860 zł - Foliowana płyta MDF - 2990 zł - Matowy fornir - 3250 zł - Lite drewno bukowe - 3640 zł

Do kosztów całkowitych umeblowania kuchni dochodzi także zakup dobrego jakościowo stołu i czterech krzeseł. Za zestaw zapłacimy ok. 1000 zł. Całkowity koszt umeblowania kuchni oscyluje między: 3860 - 4640 zł

WERSJA O WYSOKIM STANDARDZIE

Dysponując większym budżetem, możemy pozwolić sobie na najdroższe meble na wymiar. Ceny zestawu na ścianę o długości 2,6 mb będą następujące:

- Laminat zabezpieczony profilami aluminiowymi - 4160 zł - Foliowana płyta MDF - 4660 zł- Połyskujący fornir - 5980 zł - Lite drewno egzotyczne (np. tek) - 5200 zł

Do kosztów całościowych doliczamy także zakup zestawu mebli z drewna egzotycznego. Zapłacimy za nie kolejne 2000 zł.

Koszt umeblowania kuchni w standardzie luksusowym to ok.: 6160 - 7200 zł. Pamiętajmy jednak, że ustalenie górnego limitu cenowego nie jest możliwe. W ofertach niektórych producentów z pewnością znajdą się luksusowe meble, których koszt zakupu przekracza 3000 zł/mb.

Kompletny koszt remontu, wykończenia i umeblowania kuchni można samodzielnie obliczyć na bezpłatnym kalkulatorze remontowym .

Kalkulatory budowlane

Fot. Kari Mobili

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.