Aneks kuchenny w bloku. 10 aranżacji do naśladowania

W mieszkaniu w bloku często brakuje miejsca na pełnowymiarową kuchnię. Aneks kuchenny zajmuje mniej miejsca, a może być równie funkcjonalny. Jak go urządzić? Mamy 16 propozycji.

Aneks kuchenny w bloku

Urządzając aneks kuchenny w niewielkim mieszkaniu musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwsza - aneks powinien spełniać wszystkie funkcje, co pełna kuchnia. Musimy zatem zaplanować miejsce na podstawowy sprzęt AGD: lodówkę, kuchenkę, lub płytę grzewczą, piekarnik. Do tego miejsce na zlewozmywak, blat roboczy oraz miejsce na przechowywanie.

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym. 17 pomysłów na aranżację salonu z kuchnią

fot. Michał Mutor

Aneks kuchenny z wyspą

Już na etapie projektu warto podjąć decyzję, czy chcemy wizualnie oddzielić aneks kuchenny. Można to zrobić stawiając np. niską ściankę, bark, wyspę kuchenną bądź stół. Można też pomyśleć o ażurowym przepierzeniu. Wizualną granicę między kuchnią a salonem może wyznaczyć inny kolor ścian bądź inne pokrycie podłogi.

Jak urządzić aneks kuchenny w kawalerce?

fot. Sylwester Rejmer

Nawet w aneksie kuchennym w bloku można wygospodarować miejsce na wyspę. Tutaj została ona wzniesiona z surowej cegły.

MARIUSZ PURTA

Konstrukcja ze stali i szkła zbrojonego, zwieszająca się nad półwyspem, kryje m.in. kuchenny okap. Oświetlające wnętrze przemysłowe lampy (albo modele na nich wzorowane) podłączono do biegnących po suficie i ścianach przewodów elektrycznych.

Mała kuchnia w bloku pełna dobrych rozwiązań. 12 inspirujących wnętrz

Mały aneks kuchenny

Żeby aneks jak najmniej rzucał się w oczy, lepiej zrezygnować z otwartych półek, a jeśli możemy sobie na to pozwolić, także z górnych szafek. Nie zapominajmy o odpowiednim doświetleniu blatu. Z reguły aneksy aranżowane są z dala od okien, dlatego bywa w nich ciemno.

fot. Berbard Białorucki

Aneks kuchenny wydziela niewysoka ścianka. Zabudowa kuchenna na trzech ścianach zapewnia mnóstwo pojemnych schowków i długi blat roboczy.

Fot. Dariusz Radej

Stół, który można wsunąć pod poszerzony blat okienny, to dobre rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń. Zrobiono go na zamówienie z takich samym materiałów co dolne szafki kuchenne i blat, czyli z drewna dębu i stali. Stół służy też jako biurko. Zasiadając do pracy, gospodarze włączają kinkiety o ruchomych ramionach, zainstalowane z obu stron okna.

Aneks kuchenny z salonem

W aneksach kuchennych, które są zazwyczaj w salonach, najlepiej się sprawdzi AGD do zabudowy, które mniej się rzuca w oczy. Z tego samego względu lepiej wybrać szafki gładkie o jasnych frontach. Dobrze, gdy aneks nawiązuje stylistycznie do reszty pomieszczenia.

fot. Alka Murat

Typowy salon na planie prostokąta. Na krótszej ścianie wprowadzono aneks kuchenny. Eleganckie, stonowane fronty wpisują się w stylistykę pomieszczenia

fot. Radosław Wojnar

Zabudowa kuchenna musiała korespondować ze stylem pozostałej części pomieszczenia, które utrzymane jest w stylu francuskim. Stąd m.in. marmurowy blat i marmur na ścianie. Elegancko wygląda także AGD w zabudowie

Aneks kuchenny aranżacje

fot. Monika Filipiuk-Obałek

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.