Tapety do kuchni. Jaką tapetę wybrać, co trzeba wiedzieć?

Tapeta w kuchni to świetny pomysł na dekorację ścian. Ogromna liczba wzorów pozwala stworzyć kuchnię marzeń. Nie każda jednak tapeta nadaje się do tego pomieszczenia! Oto, co powinnaś wiedzieć o tapetach do kuchni.

W kuchni panuje wilgoć. Często też podczas gotowania ściany się zachlapujią. Jeżeli więc decydujesz się na tapetę w kuchni, wybierz taką, która jest odporna na wilgoć i tłuszcz, a także dobrze się zmywa i nie szkodzą jej środki chemiczne. Czyli jaką?

Kuchnia: Tapety winylowe

Najlepsze do kuchni są tapety winylowe. Ich spód jest zrobiony z papieru, a wierzch z winylu płaskiego lub spienionego. Winyl płaski jest odporny na zarysowania, ale taką tapetę trzeba położyć na gładkiej ścianie, bo jest bardzo cienka i widać wszelkie nierówności. Grubszy jest winyl spieniony, lecz łatwo go zarysować i szybko się ściera. Czasami tapety winylowe produkowane są na flizelinie, czyli zamiast papieru mają warstwę włókniny syntetycznej. Tego rodzaju tapety kładzie się błyskawicznie, bo klej nanosi się tylko na ścianę. Tapety winylowe mają jeszcze jedną ważną zaletę – tłumią hałas.Tapety winylowe można szorować, są odporne na wodę i chemiczne środki do czyszczenia. Są odporne na tłuszcz, brud, wodę i ogień.

Kuchnia: Tapety z włókna szklanego

Tapety z włókna szklanego przypominają tkaninę. Są odporne na wilgoć i ogień, zadrapania i szorowanie. Są też wyjątkowo trwałe, mogą pozostać na ścianach nawet kilkadziesiąt lat, a przy zdejmowaniu odchodzą razem z tynkiem! Zawsze jednak można pomalować ścianę wraz z tapetą. Takie tapety znakomicie pokrywają nierówności tynku. Wszystko to powoduje, że wydają się idealnym wyborem do kuchni. Ich wadą jest wysoka cena.  

Kuchnia: Tapety papierowe

Są najtańsze, ale raczej nie poleca się ich do kuchni, bo nie są odporne na wilgoć. Zwłaszcza jednowarstwowe - po kontakcie z wodą trzeba je będzie usunąć. Jeśli papier jest pokryty warstwą bezbarwnego tworzywa sztucznego, taką tapetą można zmywać, ale też nie długo. W sklepach można jeszcze kupić tapety Rauhfaser, wykonane z dwóch warstw papieru połączonych z drewnianymi wiórkami. Tworzą chropowatą powierzchnię, którą można malować. Jeśli chcesz użyć takiej tapety w kuchni, to raczej z dala od zlewu; nad stołem już się sprawdzi.

Gdzie położyć tapety w kuchni?

Tapetą można udekorować ścianę nad stołem lub położyć pas pomiędzy szafkami. Wszystko zależy od aranżacji kuchni. Tapeta może tylko obrazem, dopełnieniem wystroju, może też stanowić tło dla mebli i sprzętu. Gdy decydujesz się na kolorowe tapety i kładziesz je na tylko na fragmentach ścian, aby nie wprowadzać chaosu, dobrze jest resztę ścian pomalować kolorem występującym na tapety.

Jaki wybrać wzór tapety do kuchni wybrać?

Tapety najczęściej są we wzory. W kuchni sprawdzają się motywy związane z jedzeniem, np. filiżanki z kawą, kolorowe owoce i warzywa, pieczywo. Warto zagrać kolorami - apetyt pobudza barwa czerwona; gdy masz w domu niejadka, może ścianę nad stołem udekorujesz tapetą w soczyste pomidory? Jeśli kuchnia jest jednocześnie jadalnią, pamiętaj o zieleni – ten kolor sprawia, że potrawy ładnie wyglądają. Z kolei brązy i beże czynią pomieszczenie przytulnym. Jeśli masz kuchnię białą, sprawdzi się ciemna tapeta lub w ta soczystych barwach. Gdy masz sporo kolorowych sprzętów, wybierz tapetę pastelową. Do nowoczesnego wnętrza pasują tapety w graficzne wzory – kładzie się je często tylko na jednej ścianie. Coraz popularniejsze są fototapety 3D, przedstawiające np. polanę w lesie lub targ owocowy czy z przyprawami.

Więcej o:
Copyright © Agora SA