Jak umeblować małą kuchnię?

Mała kuchnia to duże wyzwanie. Aby nie zagracić niewielkiego pomieszczenia, trzeba bardzo starannie zaaranżować przestrzeń i uważnie wybrać meble.

Meble do małej kuchni powinny być jasne, błyszczące i lakierowane. Aby swobodnie poruszać się po pomieszczeniu, pomiędzy ścianą a meblami musi pozostać 120 cm.

Meble kuchenne z przeszkleniami

Zrezygnujmy z wysokiej zabudowy, bo w może przytłoczyć i zmniejszyć i tak już małe wnętrze. Zamiast jednej ściany z szafkami, zamontujmy kilka szafek, które wprowadzą głębię. Sprawdzają się szafki górne z systemem uchylania drzwiczek do góry, ze szklanym frontem. Może to być szkło mleczne, które ukryje zawartość szafki lub półprzezroczyste tworzywo sztuczne. Jeżeli takie szafki dodatkowo zostaną podświetlone od wewnątrz, jeszcze bardziej zwiększą powierzchnię. Warto wybrać głębokie narożniki. Bardzo dobrym zabiegiem jest uwolnienie podłogi, czyli ustawienie dolnych szafek na nóżkach.

Ruchome półki

Otwarte półki optycznie wydłużą lub poszerzą pomieszczenie. W pomieszczeniach o metrażu mniejszym niż 4m² świetnie sprawdzają się szafki o przesuwanych drzwiczkach lub modele żaluzjowe. Z kolei wszelkie przeszklenia i chromowania nadają wnętrzu lekkości. Bardzo dobrym pomysłem są szafki z systemem półek wysuwanych lub obrotowych. Dzięki nim wnętrze mebli uda się wypełnić całkowicie. Gdy pomiędzy ścianą a szafką pozostaje przestrzeń.  warto zamontować tam półkę cargo, czyli wysoki, wysuwany model, który stanie się np. spiżarnią.Pomiędzy blatem kuchennym a szafkami górnymi, ok. 30 cm nad blatem warto zawiesić niewysokie, płytkie szafki z transparentnymi osłonami lub otwarte półki z szufladkami.

Meble wielofunkcyjne

W małych kuchniach dobrym rozwiązaniem jest wyciągany blat, który przedłuża strefę roboczą. Gdy w pomieszczeniu jest okno, warto wykorzystać parapet jako część blatu roboczego.Postawmy na wielofunkcyjność. Zamontujmy np. zlewozmywak z blatem, który zakryje komorę tworząc dodatkowe miejsce pracy. Pomyśl o mniejszej zmywarce do naczyń. Może wystarczy Ci zlewozmywak 1,5 lub jednokomorowy zamiast dwukomorowego? W małej kuchni zarówno stół, jak i krzesła powinny być składane. Rolę stołu może też pełnić wysuwany blat.

Więcej o:
Copyright © Agora SA