Kuchnia na wymiar - dlaczego to dobry wybór? Podpowiadamy, jak zaprojektować kuchnię na wymiar

Kuchnia na wymiar daje nam o wiele większe możliwości aranżacyjne niż gotowy zestaw, który możemy kupić w sklepie. Zabudowę na zamówienie dopasujemy lepiej do rozmiarów kuchni oraz do naszych potrzeb.

Kuchnie na wymiar - biel i drewno

Kuchnie na wymiar podlegają modzie tak samo jak i cała aranżacja wnętrza. Niektóre trendy przychodzą do nas tylko "na chwilę", inne potrafią zachwycać latami - a nawet przenikać do innych stylów. Zawsze jednak będziemy wracali do białych mebli, które w każdej stylizacji wyglądają dobrze i pięknie komponują się ze wszystkimi materiałami wykończeniowymi.

Biała kuchnia. 8 modnych i pomysłowych kuchni w kolorze białym >>

Białe meble kuchenne
Białe meble kuchenne Fot. Damian Nowacki/KAM

Biała kuchnia w połączeniu z naturalnym drewnem to gotowy przepis na piękną aranżację - nie wszystkim jednak odpowiada styl rustykalny lub klasyczny. Mamy więc propozycję kuchni na wymiar w bieli i drewnie w nowoczesnej stylistyce.

Biała nowoczesna kuchnia na wymiar
Biała nowoczesna kuchnia na wymiar Fot. Raw Decor

Kuchnia na wymiar - przechowywanie dobrze zorganizowane

Kuchnia na wymiar pozwala na lepsze zagospodarowanie miejsca do przechowywania niż gotowe zestawy dostępne od ręki w sklepach. Nie wszyscy mamy takie same potrzeby i pasję do gotowania, więc nasze kuchnie różnią się między sobą. Dlatego możliwość dopasowania aranżacji do siebie i swojej rodziny jest tak cenna i przemawia za wyborem kuchni na wymiar. Na początku planowania warto ustalić, gdzie możemy (lub musimy) umieścić lodówkę, zlewozmywak i płytę grzewczą (lub kuchenkę) - te sprzęty powinny się znaleźć na wierzchołkach tzw. trójkąta roboczego. Należy wystrzegać się lokowania ich w bezpośrednim sąsiedztwie (np. zlew tuż przy kuchence lub lodówce) - powinny być oddzielone co najmniej 40-centymetrowym blatem roboczym, który zapewni komfort pracy.

Kiedy mamy już zaplanowane ustawienie AGD, zastanówmy się nad zagospodarowaniem pozostałej przestrzeni. Garnki, patelnie, miski i talerze warto przechowywać blisko płyty grzewczej, po jej drugiej stronie artykuły spożywcze. Przy zlewie kosze na śmieci, środki czystości, zapasowe zmywaki, ścierki i rękawice. Szklanki, kubki, kawy, herbaty i wszelkie akcesoria im dedykowane w sąsiedztwie ekspresu do kawy i czajnika elektrycznego. Pod blatem, przy którym będziemy przygotowywać posiłki, chowamy sztućce, deski do krojenia i wszelkie akcesoria, które przydają się przy ciastach, pasztetach, sałatkach, sosach, itp.

Przy projektowaniu mebli kuchennych z przyzwyczajenia w pierwszej kolejności myślimy o szafkach z półkami w środku. Jest do dobre rozwiązanie do przechowywania małego AGD, przy czym warto postarać się o wysuwane półki, które pozwolą wygodnie sięgnąć do sprzętów umieszczonych z tyłu. Jeśli jednak myślimy o garnkach, talerzach, akcesoriach i artykułach spożywczych, które można przechowywać poza lodówką, lepszą opcją będą szuflady. Wyposażone w specjalne wkłady pomogą posegregować to, co drobne oraz utrzymać w jednym miejscu to, co mogłoby się przesuwać (np. talerze). System wspomagania pracy szuflad sprawi, że nawet mocno obciążone będą lekkie i łatwe w obsłudze.

Produkty żywnościowe chowamy do szuflad, ale jeśli mamy zwyczaj przesypywania ich do plastikowych pojemników, idealnie sprawdzi się również cargo - wysuwane kosze, do których jest przymocowany jeden front meblowy. Wstawiamy do nich również butelki, słoiki oraz warzywa w koszykach. Cargo może mieć wysokość równą lodówce lub chować się pod blatem - a szerokość już od 15 cm.

Jak dobrze zaprojektować i urządzić kuchnię? >>

Kuchnia na wymiar - sposoby przechowywania
Kuchnia na wymiar - sposoby przechowywania Fot. PEKA/Black Red White

Przechowywanie w kuchni. Jak dobrze zorganizować przestrzeń? >>

Kuchnia na wymiar - sposoby przechowywania
Kuchnia na wymiar - sposoby przechowywania Fot. Bianco/REJS

Kuchnia na wymiar cena

Kuchnia na wymiar to niemały koszt, ale możemy dopasować zabudowę meblową do swoich możliwości finansowych poprzez dobranie odpowiednich materiałów wykończeniowych. Na cenę kuchni na wymiar mają wpływ następujące czynniki:

  • materiał, z jakiego zostaną zbudowane szafki - najczęściej używana jest płyta wiórowa i płyta MDF oraz drewno,
  • materiał, jakim zostaną pokryte korpusy i fronty szafek - laminat, fornir, lakier, akryl (fronty mogą być też zbudowane z drewnianej lub aluminiowej ramy ze szklanym wypełnieniem),
  • blat roboczy - laminowany, drewniany, betonowy (wylewany na miejscu w szalunku), kamienny, ze spieków kwarcowych, ze stali nierdzewnej,
  • uchwyty meblowe - występują w różnych przedziałach cenowych w zależności od materiału i rozmiaru (od kilku do kilkuset złotych za sztukę), mogą być wykonane z drewna, metalu (różnych rodzajów), tworzyw sztucznych, a nawet z dodatkiem kamieni (również szlachetnych),
  • zastosowane systemy - w wersji podstawowej wybieramy zwykłe szuflady i szafki z półkami. Koszt kuchni na wymiar podnosi zastosowanie rozwiązań systemowych, jak: kosze do szafek narożnych - obrotowe lub wysuwane (wysuwane w takiej szafce mogą być również półki),szuflady o przezroczystych ściankach, szuflada do szafki ze zlewem wyposażona w kosze do segregacji śmieci, wkłady do szuflad pomagające zorganizować przechowywanie sztućców, talerzy, produktów spożywczych; podnośniki do frontów otwieranych do góry (w szafkach wiszących), wspomaganie otwierania i zamykania szuflad i tzw. cichy domyk; elektroniczne wspomaganie otwierania szafek (również AGD w zabudowie oraz frontów bez uchwytów), cargo wysokie i niskie,
  • oświetlenie zintegrowane z zabudową meblową - lampa sufitowa to zdecydowanie za mało, jeśli chodzi o oświetlenie kuchni. Dzisiaj już niemal każda kuchnia na wymiar posiada wbudowane oprawy oświetleniowe, które mają za zadanie sprawić, że praca w kuchni stanie się bardziej komfortowa. Blat roboczy doświetlamy przy pomocy opraw punktowych lub taśmy LED, które stolarz montuje pod szafkami wiszącymi lub "wbudowuje" je w te szafki od spodu. Światło możemy też umieścić w szufladach i szafkach niemal każdego typu, przy czym możemy je pominąć przy cargo. Warto za to wyposażyć w nie szafki wiszące, które mają fronty w formie witryn - światło będzie pięknie podkreślało zastawę stołową i kieliszki znajdujące się w środku,
  • gniazda blatowe - kiedy z jakiegoś powodu nie możemy lub nie chcemy mieć gniazdek w ścianie nad blatem roboczym, możemy umieścić je w samym blacie (w formie podnoszonej i opuszczanej "tuby").

Ile faktycznie kosztuje umeblowanie kuchni? Sprawdzamy >>

Meble kuchenne: gdzie można kupić najtańsze kuchnie >>

Meble kuchenne Senso
Meble kuchenne Senso Fot. Black Red White

IKEA kuchnie na wymiar

IKEA kuchnie na wymiar to świetny pomysł dla wszystkich, którzy mają w pobliżu swojego miejsca zamieszkania sklep tej znanej sieciówki. Na miejscu możemy przyjrzeć się przykładowym aranżacjom z wykorzystaniem dostępnych mebli kuchennych oraz ocenić, które połączenie frontów, blatów i uchwytów meblowych najbardziej nam odpowiada. Usługa projektowania kuchni pomoże sprecyzować, które szafki i w jakiej ilości będą niezbędne do funkcjonalnego zaprojektowania naszej kuchni. Projektant podpowie, jakie ustawienie będzie najlepsze, przygotuje kilka wariantów kolorystycznych oraz wyceni koszt zagospodarowania pomieszczenia w oparciu o produkty IKEA. Potem pozostaje już tylko umówić termin dostawy i montażu - i z naszej strony to koniec działań.

Warto wspomnieć, że kuchnie na wymiar IKEA umożliwiają schowanie w zabudowie lodówki i innych sprzętów AGD, możemy też, zamiast tradycyjnych szafek, zamontować szuflady pod blatem roboczym - to wygodniejsza forma przechowywania nie tylko sztućców i produktów spożywczych, ale również talerzy, garnków i patelni.

IKEA wprowadza fronty mebli kuchennych z plastikowych butelek >>

Kuchnia na wymiar w zielonym kolorze
Kuchnia na wymiar w zielonym kolorze Fot. IKEA

Zwykle kuchnia na wymiar, którą wybieramy do swojego domu, jest utrzymana w jasnej kolorystyce. Nie brakuje wśród nas jednak również wielbicieli ciemnych barw i aranżacji w klimacie noir - czy IKEA ma w swojej ofercie coś, co przypadnie im do gustu? Tak! To linia Kungsbacka - grafitowe, matowe fronty szafek, do których można dopasować czarne uchwyty i blat w równie mrocznej stylistyce - lub nieco ożywić je przy pomocy blatu drewnianego i np. metalowych gałek.

Kuchnia na wymiar - fronty Kungsbacka
Kuchnia na wymiar - fronty Kungsbacka Fot. IKEA

Kuchnia na wymiar w ukryciu

Kuchnia na wymiar "lubi" się prezentować, kiedy została zaprojektowana i wykonana z dbałością o detale. Czasem jednak chcielibyśmy ukryć jej piękno przed wzrokiem gości - kiedy na przykład salon z aneksem kuchennym służy nam również do organizowania spotkań służbowych. Pomoże w tym system łamanych "drzwi", które wykona stolarz dopasowując je rozmiarem i wykończeniem do zabudowy kuchennej. Na czas pracy rozsuwamy przesłony i korzystamy z kuchni w standardowy sposób, w razie potrzeby zasłaniamy całość eleganckimi płaszczyznami, które będą co najwyżej sugerowały obecność szaf ubraniowych.

Kuchnia na wymiar - w ukryciu
Kuchnia na wymiar - w ukryciu Fot. Krzysztof Strażynski/PEKA
Więcej o: