Jaki ekspres do kawy do 4000 zł? Test ekspresów ciśnieniowych

Test ekspresów do kawy przeprowadziliśmy na podstawie 6 kryteriów, punktowanych ocenami od 1 do 5. W rankingu zwyciężył zdobywca największej liczby punktów.

Postanowiłyśmy wziąć pod lupę ekspresy ciśnieniowe ze średniej półki cenowej (do ok. 4000 zł). Dokładnie przetestowałyśmy trzy różne modele, dzięki czemu nie tylko mogłyśmy wybrać najlepszy, ale również wiemy, na co warto zwracać uwagę przy wyborze idealnego ekspresu ciśnieniowego. Urządzenia z tej półki cenowej oferują sporo nowoczesnych funkcji i łatwą obsługę przy pomocy dotykowego wyświetlacza. Pozwalają też na błyskawiczne przyrządzenie różnego rodzaju kaw mlecznych. Jakich jeszcze funkcjonalności możemy się spodziewać? Który ekspres sprawdził się najlepiej i wygrał w naszym rankingu?

Jak i co testowałyśmy? Kryteria i skala oceny

Do testów wybrałyśmy następujące modele ekspresów ciśnieniowych:

Aby je wyczerpująco przetestować i precyzyjnie porównać, wybrałyśmy sześć głównych kryteriów oceny:

Kategoria 1: Wyświetlacz w ekspresie

Kategoria 2: Zbiornik na wodę

Kategoria 3: System mleczny

Kategoria 4: Młynek do kawy

Kategoria 5: Rodzaje i jakość kawy

Kategoria 6: Design ekspresu

Każdy ekspres otrzymał w każdej kategorii notę od 1 do 5, gdzie 1 oznacza, że ekspres sobie w danej kategorii w ogóle nie radzi, a 5 – że nie przyszło nam do głowy nic, co można by poprawić. Na końcu zrobiłyśmy podsumowanie testu.

Przyjrzyjmy się więc, co potrafią ekspresy ciśnieniowe do 4000 zł.

Kategoria1: Wyświetlacz w ekspresie

Wyświetlacz w ekspresie KrupsWyświetlacz w ekspresie Krups Fot. Materiały prasowe

Wyświetlacz w ekspresie ciśnieniowym Krups Evidence EA892D

Wyświetlacz w ekspresie Krups Evidence EA892D jest niewielki, a jego wygląd – dość ubogi: są to jasne litery na ciemnym tle. Opcje na wyświetlaczu przewijamy strzałkami oraz zatwierdzamy guzikami znajdującymi się obok.

Cały panel dotykowy jest spory. Znajdziemy na nim włącznik urządzenia oraz inne przyciski: symbole bluetooth i cofnij, strzałki w górę i w dół, „OK”, „SETTINGS” i rozwijane menu. Oprócz tego na panelu pod wyświetlaczem znajduje się pięć przycisków służących bezpośrednio do rozpoczęcia zaparzania kilku podstawowych kaw lub herbat. Wchodząc w menu i przewijając funkcje na wyświetlaczu, możemy przyrządzić również inne napoje.

Piktogramy są podświetlone i czytelne, a dodatkowo podpisane, tak aby nie było wątpliwości co do tego, jaki napój będziemy przyrządzać. Czułość przycisków dotykowych jest bardzo duża – wystarczy lekko je dotknąć. Szansa pomylenia się i naciśnięcia niechcianej opcji jest jednak niewielka, ponieważ przyciski są spore i odpowiednio rozmieszczone.

Ogólnie obsługa ekspresu jest bardzo prosta, bo menu nie posiada opcji, w których można by się zagubić. Oprócz funkcji dodatkowych, jak „dark” czy „extra shot” wszystko jest bardzo intuicyjne. Menu umożliwia sprawdzenie, ile i jakich napojów zostało sporządzonych, oprócz tego znajdziemy w nim m.in. funkcję sprawdzenia terminu wymiany filtra wody i odkamieniania, możliwość zainstalowania bądź odinstalowania filtra, włączenie automatycznego oczyszczania lub płukania systemu mlecznego albo układu kawy.

Podsumowanie:

 • Rozmiar ekranu: 3
 • Jakość obrazu: 3
 • Rozbudowanie menu: 4
 • Czułość przycisków: 5
 • Intuicyjność obsługi: 5

Wyświetlacz w ekspresie De'LonghiWyświetlacz w ekspresie De'Longhi Fot. Materiały prasowe

Wyświetlacz w ekspresie ciśnieniowym De’Longhi Dinamica Plus ECAM370.95S

Pod względem zaawansowania wyświetlacza urządzenie De’Longhi bije ekspres Krups na głowę. Całkiem spory ekran na stronie głównej pokazuje cztery podstawowe napoje kawowe (przewijając strzałkami w bok, zobaczymy jeszcze kolejnych 12 opcji). Są one przedstawione w formie kolorowych obrazków, a dodatkowo podpisane. Jakość obrazu jest bardzo dobra. Sam ekran jest dotykowy, a dodatkowo pod nim na panelu znajduje się sześć dotykowych, podświetlanych przycisków służących do:

 • wyboru ilości napoju,
 • wyboru profilu użytkownika,
 • menu ustawień,
 • powrotu do głównego menu,
 • przejścia do menu spersonalizowanych napojów,
 • wyboru smaku napoju (od bardzo łagodnego po bardzo mocny).

Piktogramy są czytelne i duże, a przyciski dotykowe bardzo czułe i rozsądnie rozmieszczone. Obsługa tego menu to czysta przyjemność, bo zaprojektowane zostało w sposób bardzo intuicyjny. Jest jednak dość rozbudowane, więc za pierwszym razem może nam się przydać pomoc instrukcji obsługi (choć bez niej również sobie poradzimy – w razie wątpliwości jak np. zainstalować filtr, ekspres prowadzi nas za rękę, ilustrując krok po kroku, co mamy zrobić).

Urządzenie umożliwia łatwe spersonalizowanie praktycznie każdego parametru zaparzanej kawy: jej rodzaju, mocy aromatu, ilości mleka itp. Wybór gotowych, zaprogramowanych kaw jest spory, a dodatkowo możemy na stałe wgrać trzy spersonalizowane profile użytkownika, dzięki czemu każda z kaw będzie idealnie dostosowana do indywidualnych preferencji. Oprócz tego ekspres uczy się naszego gustu – po pewnym czasie użytkowania najczęściej wybierane napoje pojawią się na pierwszych miejscach w menu.

Po przejściu do ustawień znajdziemy m.in. opcję płukania czy odkamieniania urządzenia, ustawienie twardości wody lub temperatury kawy, włączenie lub wyłączenie oszczędzania energii, statystyki kaw, ustawienie języka (dostępne jest menu w języku polskim) czy instalację filtra wody.

Podsumowanie:

 • Rozmiar ekranu: 4
 • Jakość obrazu: 5
 • Rozbudowanie menu: 5
 • Czułość przycisków: 5
 • Intuicyjność obsługi: 4,5

Wyświetlacz w ekspresie SiemensWyświetlacz w ekspresie Siemens Fot. Materiały prasowe

 Wyświetlacz w ekspresie ciśnieniowym Siemens EQ.6 Plus TE653318RW

Wyświetlacz w ekspresie przypomina nieco ten w urządzeniu Krups. Sam wyświetlacz jest mały, wydaje się jednak większy, bo wtapia się w powierzchnię dotykowego panelu, na którym wyświetlają się dodatkowe przyciski oraz piktogramy. Przedstawiają one poszczególne rodzaje kaw: espresso, espresso macchiato, kawa, cappuccino, latte macchiato, kawa z mlekiem, pianka mleczna, gorąca woda. Obrazki są spore i dobrej jakości, nie są jednak podpisane – nazwa kawy wyświetla się dopiero po naciśnięciu na konkretny napój. Wtedy też możemy ustawić dodatkowe parametry kawy – np. jej moc oraz rozmiar. Oprócz tego na panelu znajdziemy przyciski:

 • zaparzanie dwóch filiżanek jednocześnie,
 • ustawienie mocy kawy,
 • ustawienie ilości napoju,
 • aktywacja ulubionego napoju/zabezpieczenie przed dziećmi,
 • przewijanie w dół,
 • powrót,
 • zatwierdzanie,
 • menu.

Ich czułość pozostawia sporo do życzenia, czasem wciśnięcie odpowiedniego przycisku wymaga nawet kilku podejść. Słabym rozwiązaniem jest też możliwość przewijania listy tylko w jedną stronę (gdy się pomylimy i polecimy o oczko za daleko, musimy ją przewijać od początku).

Jeśli chodzi o menu, jest ono nieco bogatsze od tego w ekspresie Krups, ale mniej rozbudowane i dające mniejszą możliwość personalizacji od urządzenia De’Longhi. Znajdziemy w nim m.in. opcje czyszczenia i konserwacji, ustawienie wielkości filiżanki, ulubiony napój, twardość wody, autowyłączanie, ochronę przed zamarzaniem, statystyki napojów, czyszczenie. Jego zaletą jest intuicyjność, raczej trudno się w nim zagubić, choć niektóre opcje warto najpierw podejrzeć w instrukcji. Ciekawą i wyróżniającą model Siemens opcją jest możliwość włączenia zabezpieczenia przed dziećmi. Wciśnięcie przycisku „ulubiony napój” na 3 sekundy powoduje zablokowanie panelu aż do momentu jego odblokowania (w ten sam sposób).

Podsumowanie:

 • Rozmiar ekranu: 3,5
 • Jakość obrazu: 3
 • Rozbudowanie menu: 4,5
 • Czułość przycisków: 2
 • Intuicyjność obsługi: 4

Kategoria 2: Zbiornik na wodę

Zbiornik na wodę KrupsZbiornik na wodę Krups Fot. Materiały prasowe

Zbiornik na wodę w ekspresie ciśnieniowym Krups Evidence EA892D

Zbiornik na wodę w tym modelu znajduje się z tyłu, a wyciąga się go, podnosząc do góry. Jest to raczej mało wygodne rozwiązanie w porównaniu z możliwością wyciągania pojemnika z boku (tak jak ma to miejsce w pozostałych modelach). Gdy już jesteśmy przy wadach, warto też wspomnieć o nieporęczności pojemnika – jest wysoki, przez co może nam być bardzo trudno nalać do niego wody w płytkiej umywalce czy zlewie.

Do zalet zaliczyłybyśmy na pewno sprytny, składany uchwyt, który jest jednocześnie pokrywką zbiornika. Pojemnik jest półprzezroczysty, więc ilość wody można podejrzeć z boku (z obu stron, co również jest zaletą). Pojemność pojemnika na wodę to 2,3 l, czyli całkiem sporo. To również jego mocna strona, bo dzięki temu rzadziej musimy ją uzupełniać.

Jeśli mamy w domu twardą wodę, powinniśmy zamontować dołączony do ekspresu, dedykowany filtr. W urządzeniu Krups do zamocowania filtra użyjemy przeznaczonego do tego celu narzędzia (znajdziemy je w zestawie). Cała instrukcja instalacji filtra pokaże się na wyświetlaczu. Nie jest to skomplikowana czynność, ale zajmuje sporo czasu. Musimy też pamiętać, aby dysze ekspresu były w czasie instalacji filtra uniesione maksymalnie do góry – w przeciwnym przypadku urządzenie prosi w nieskończoność o wyłączenie i włączenie oraz ponowne rozpoczęcie całego procesu (tak przynajmniej było w naszym przypadku).

Podsumowanie:

 • Wygoda wyjmowania i uzupełniania wody: 3,5
 • Pojemność: 5
 • Filtr: 3,5

Zbiornik na wodę De'LonghiZbiornik na wodę De'Longhi Fot. Materiały prasowe

Zbiornik na wodę w ekspresie ciśnieniowym De’Longhi Dinamica Plus ECAM370.95S

To kolejna kategoria, w której ekspres De’Longhi zostawił poprzednika daleko w tyle. Chociaż w ekspresie Krups zbiornik nie jest zły, to w De’Longhi jest po prostu lepszy. Znajduje się z prawej strony urządzenia, a wyjmuje się go, wysuwając do siebie. Oznacza to, że wyjmowanie go jest wygodne niezależnie od położenia ekspresu – może on stać tuż przy ścianie lub pod wiszącą szafką.

Jego wymiary wydają się optymalne – nie jest ani za wysoki, ani za szeroki, dzięki czemu nalewanie do niego wody jest wygodne, a jednocześnie pojemnik podczas wyciągania nie zawadza o filiżankę podstawioną pod dyszę. Zbiornik jest półprzezroczysty, więc o ile nie postawimy ekspresu tą stroną przy ścianie, będziemy mogli z boku podejrzeć pozostałą ilość wody. Jednak coś za coś – optymalne wymiary oznaczają nieco mniejszą pojemność (1,8 litra).

W tym ekspresie również znajdziemy w zestawie filtr zmiękczający wodę. Instrukcja jego montażu znajduje się w menu. Jest to dość czasochłonna, choć prosta czynność. Na szczęście na wyświetlaczu pokazuje nam się szczegółowa instrukcja wraz z ilustracjami.

Podsumowanie:

 • Wygoda wyjmowania i uzupełniania wody: 4,5
 • Pojemność: 3,5
 • Filtr: 4

Zbiornik na wodę SiemensZbiornik na wodę Siemens Fot. Materiały prasowe

Zbiornik na wodę w ekspresie ciśnieniowym Siemens EQ.6 Plus TE653318RW

Pojemnik na wodę w urządzeniu Siemens znajduje się z boku, po lewej stronie, co jest zaletą, jednak wyciąga się go do góry, co już niekoniecznie dobrze się sprawdzi. Jeśli nad ekspresem chcielibyśmy mieć szafkę kuchenną czy półkę, może nam ona przeszkadzać w wygodnym uzupełnianiu wody.

Sam pojemnik nie jest zbyt wysoki, ale za to bardzo szeroki. Podobnie więc jak w przypadku ekspresu Krups napełnienie go w niewielkiej umywalce czy zlewie może być wyzwaniem. Wodę możemy również uzupełnić, wlewając ją do zbiornika znajdującego się w urządzeniu.

Zbiornik wykonany jest z matowego, półprzezroczystego plastiku. Z boku ekspresu możemy podejrzeć pozostałą ilość wody. Materiał wykonania sprawia solidne wrażenie.

Pojemność zbiornika na wodę wynosi 1,7 litra, a zatem najmniej spośród testowanych ekspresów (aczkolwiek różnica między nim a konkurentem De’Longhi jest minimalna – zaledwie 100 ml). Jego wymiary nie pomagają również przy instalacji filtra. Trzeba go bowiem mocno docisnąć, tymczasem umieszczenie go w wąskim zbiorniku jest bardzo niewygodne.

Podsumowanie:

 • Wygoda wyjmowania i uzupełniania wody: 3,5
 • Pojemność: 3
 • Filtr: 3

Kategoria 3: System mleczny

W tej kategorii postanowiłyśmy ocenić dwa główne aspekty: jakość pojemnika na mleko (w tym pojemność, łatwość uzupełniania i mycia go) oraz łatwość czyszczenia całego systemu mlecznego. To dla nas bardzo ważne, bo zaniedbanie systemu mlecznego może wiązać się z tym, że resztki mleka zalegające we wnętrzu ekspresu zaczną się psuć, a następnie wylądują w naszej kawie. Zdecydowanie wolimy tego uniknąć. Jak poradziły sobie z tym tematem ekspresy, które testowałyśmy?

System mleczny KrupsSystem mleczny Krups Fot. Materiały prasowe

System mleczny w ekspresie ciśnieniowym Krups Evidence EA892D

Ekspres Krups nie posiada własnego, dedykowanego pojemnika na mleko, musimy więc posiłkować się własnym naczyniem (np. dzbankiem) lub po prostu pobierać je prosto z kartonu. Rurka do mleka nie zachwyca jakością, jest cienka i giętka. Wpina się ją z boku dysz, drugi koniec zanurzając w mleku. Tutaj więc niestety producent się nie wysilił.

Jak wygląda zachowanie higieny systemu mlecznego? Ekspres oferuje nam automatyczne przepłukanie każdorazowo po zaparzeniu napoju z mlekiem. Przewód powinniśmy jednak umyć własnoręcznie pod bieżącą wodą. Ponadto producent przykazuje użytkownikowi po każdym użyciu systemu mlecznego wymontować blok „One Touch Cappuccino” i umyć go wodą z detergentem. To rozwiązanie nie zachwyca, bo wprawdzie utrzymamy system mleczny w czystości, ale będziemy z tym mieć masę pracy.

Podsumowanie:

Pojemnik na mleko: brak

Czyszczenie: 3

System mleczny De'LonghiSystem mleczny De'Longhi Fot. Materiały prasowe

System mleczny w ekspresie ciśnieniowym De’Longhi Dinamica Plus ECAM370.95S

System mleczny to chyba najmocniejsza strona tego ekspresu. Do urządzenia De’Longhi dołączona jest termiczna karafka na mleko. Nie tylko wygląda elegancko i jest wykonana z dobrej jakości materiału, ale też bardzo ułatwia codzienne przygotowywanie mlecznych kaw. Można ją trzymać w lodówce, potem prosto wpiąć do ekspresu – i tyle, urządzenie jest gotowe do przyrządzenia profesjonalnie wyglądającej latte.

Producent obiecuje, że karafka termiczna dodatkowo jest w stanie dłużej utrzymać temperaturę mleka, co nie jest bez znaczenia przy jego spienianiu. I rzeczywiście, nawet po dłuższym czasie mleko było nadal chłodne.

Kolejnym plusem karafki jest fakt, że dzięki niej cały system mleczny znajduje się poza ekspresem. Ułatwia to utrzymanie w idealnej czystości każdego jego elementu. Karafkę można też myć w zmywarce (tylko na górnej półce). Rurka umieszczona w karafce jest mocna i szeroka, co dodatkowo ułatwia oczyszczenie jej z resztek mleka.

Na pokrywie karafki znajduje się pokrętło, przy pomocy którego możemy regulować pożądaną przez nas wysokość pianki, ustawić przepłukiwanie systemu lub rozmontować karafkę na pojedyncze elementy w celu ich umycia.

Minusy? Nadal jest to sporo elementów do systematycznego mycia. Jednak w tej kategorii ekspres De’Longhi nie ma sobie równych.

Podsumowanie:

Pojemnik na mleko: 5

Czyszczenie: 4,5

System mleczny SiemensSystem mleczny Siemens Fot. Materiały prasowe

System mleczny w ekspresie ciśnieniowym Siemens EQ.6 Plus TE653318RW

Ekspres Siemens, podobnie jak Krups, nie posiada pojemnika na mleko, więc również i w tym przypadku musimy korzystać z własnego zbiornika lub pobierać je prosto z kartonu. Cienka rurka składa się z dwóch głównych części: giętkiej i sztywnej, dzięki której, gdy nie jest używana, można ją wpiąć w odpowiednie miejsce na tacce.

Jak wygląda oczyszczanie systemu mlecznego? System spieniający jest każdorazowo automatycznie czyszczony krótkim wyrzutem pary (system CreamCleaner). Dokładniejsze automatyczne czyszczenie włączymy przy użyciu odpowiedniej funkcji w menu. Producent nakazuje ponadto, aby umyć spieniacz mleka po każdym przygotowaniu mlecznego napoju. W tym celu trzeba go odmontować i oczyścić pod bieżącą wodą, z użyciem miękkiej ściereczki i delikatnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Warto byłoby przemyć również rurkę, choć może to być dość trudne, jako że jest cienka.

Utrzymanie systemu mlecznego w czystości może być dość czasochłonne. Plusem jest, że górną i dolną część spieniacza oraz rurkę można umieścić w zmywarce.

Podsumowanie:

Pojemnik na mleko: brak

Czyszczenie: 4

Kategoria 4: Młynek do kawy

Jak ocenić jakość młynka, gdy się na tym nie znamy? Poszperałyśmy nieco w Internecie, dzięki czemu wiemy, że zazwyczaj ekspresy ciśnieniowe wyposażone są w młynki stalowe lub ceramiczne. Te drugie uznawane są za nieco gorsze jako mniej wytrzymałe i stwarzające możliwość powstania pyłu podczas mielenia kawy (co psuje smak naparu).

Ważna jest również możliwość regulacji stopnia zmielenia ziaren. Ta funkcjonalność to nie jedynie fanaberia – odpowiednie zmielenie ma ogromny wpływ na smak kawy. Idealny poziom zmielenia zależy od jej gatunku, a także rodzaju napoju i mocy, jaką chcemy uzyskać.

Młynek do kawy KrupsMłynek do kawy Krups Fot. Materiały prasowe

Młynek do kawy w ekspresie ciśnieniowym Krups Evidence EA892D

Model Krups wyposażony jest w młynek stalowy, co należy mu zaliczyć jako zaletę. Pojemność zbiornika na kawę ziarnistą to 250 g. Urządzenie oferuje możliwość 3-stopniowej regulacji stopnia zmielenia ziaren – to niezbyt dużo. Według nas jednak największą wadą młynka jest to, że bardzo głośno pracuje.

Podsumowanie:

Jakość młynka (materiał wykonania i stopnie zmielenia): 4

Głośność pracy: 3

Młynek do kawy De'LonghiMłynek do kawy De'Longhi Fot. Materiały prasowe

Młynek do kawy w ekspresie ciśnieniowym De’Longhi Dinamica Plus ECAM370.95S

Ekspres De’Longhi również wyposażony jest w młynek stalowy. Dodatkowo, według producenta, bezprzewodowy system zaparzający dba o to, by podczas mielenia ziaren powstawało jeszcze mniej pyłu kawowego. To zaleta, choć trudno nam ją namacalnie zweryfikować.

Pojemnik na kawę ziarnistą jest większy niż u konkurenta – zmieści 300 g ziaren. A jak wygląda sytuacja pod względem regulacji stopnia zmielenia ziaren? Poziomów jest aż 13, dzięki czemu każdy koneser kawy będzie mógł dostosować go idealnie do swoich preferencji.

Młynek pracuje głośno (choć według naszego subiektywnego wrażenia nieco ciszej od tego w ekspresie Krups).

Podsumowanie:

Jakość młynka (materiał wykonania i stopnie zmielenia): 5

Głośność pracy: 3

Młynek do kawy SiemensMłynek do kawy Siemens Fot. Materiały prasowe

Młynek do kawy w ekspresie ciśnieniowym Siemens EQ.6 Plus TE653318RW

W ekspresie Siemens młynek nie jest wpuszczony w bryłę urządzenia, lecz stanowi jego osobny, wystający z góry element. Pojemnik jest okrągły i dość duży, więc jego napełnianie jest wygodne. Zmieści 300 g ziaren (tyle samo, co De’Longhi). Dodatkowo wyposażony jest w uszczelkę, co chroni ziarna kawy przed wietrzeniem.

Regulacja stopnia zmielenia ziaren jest pięciostopniowa, więc tylko odrobinę lepiej niż w przypadku młynka w ekspresie Krups.

Młynek w urządzeniu Siemens ma jedną podstawową wadę – jest ceramiczny, czyli gorszej jakości od stalowych. Jeśli chodzi o głośność pracy, jest ona niezbyt wysoka.

Podsumowanie:

Jakość młynka (materiał wykonania i stopnie zmielenia): 3,5

Głośność pracy: 4

Kategoria 5: Rodzaje i jakość kaw

W końcu po to kupujemy dobrej jakości urządzenie, by móc każdego dnia cieszyć się pyszną kawą. Jak więc radzą sobie z tym egzaminowane przez nas modele? Przetestowałyśmy konkurujące ekspresy, przyrządzając w nich najpopularniejsze rodzaje kaw: espresso, cappuccino i latte macchiato.

Kawy w ekspresie ciśnieniowym Krups Evidence EA892D

Pod fabrycznie zaprogramowanymi przyciskami znajdziemy espresso, long coffee, cappuccino i macchiato. Osobny przycisk przenosi nas do wyboru jednej z trzech opcji zaparzania herbaty: zielona herbata, czarna herbata lub napar. W opcji „więcej” znajdziemy kolejne napoje: ristretto, doppio, americano i spienione mleko.

Oprócz tego po lewej stronie panelu znajdziemy dwa przyciski dodatkowe:

 • „dark” – służy do zwiększenia intensywności przyrządzanej kawy. Można użyć go jednorazowo lub w menu przypisać na stałe do danej kategorii kaw (np. każde cappuccino będzie mocniejsze);
 • „extra shot” – służy do tego, aby pod koniec zaparzania innego wybranego napoju dodać do niego espresso.

Ekspres ma też opcję przyrządzania dwóch kaw naraz, również mlecznych. Użytkownik ma możliwość personalizacji – każda z zaprogramowanych kaw może być przyrządzona według proporcji, które ustawimy w menu. Ciekawostką jest możliwość połączenia się poprzez Bluetooth z dedykowaną aplikacją Espresso. Umożliwia ona to, co w modelach ekspresów z wyższej półki możemy zrobić z poziomu panelu, np.: zapisywanie parametrów ulubionych napojów, szybki dostęp do nich, personalizację ekranu. Dodatkowo możemy m.in. przyrządzić kawę bez wstawania z kanapy, włączyć otrzymywanie powiadomień, a nawet otrzymywać regularnie aktualności ze świata kawy.

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym napojom.

Espresso z ekspresu KrupsEspresso z ekspresu Krups Fot. Materiały prasowe

 • Espresso – ciemne i o mocnym smaku, warstwa cremy na ok. 0,5 cm, kremowa i długo się utrzymuje.

Cappuccino z ekspresu KrupsCappuccino z ekspresu Krups Fot. Materiały prasowe

 • Cappuccino – pianka gęsta i zwarta, wyraźnie odgraniczona od kawy; dolne warstwy się nieco mieszają. W smaku łagodna.

Latte z ekspresu KrupsLatte z ekspresu Krups Fot. Materiały prasowe

 • Latte macchiato – otrzymujemy kawę z wyraźnie odgraniczoną, niezwykle grubą warstwą mlecznej pianki (ok. 5 cm). Warstwa kawy i mleka pod pianką nie ma rozgraniczenia – szybko się miesza. Napój ma mało wyrazisty, mleczny smak.

Podsumowanie:

Ekspres przyrządza bardzo dobre espresso, natomiast kawy mleczne nieco rozczarowują wizualnie, a pianka w nich mogłaby być bardziej wilgotna.

Różnorodność kaw dostępnych w menu: 4,5

Jakość espresso: 5

Jakość cappuccino: 4

Jakość latte: 3

Kawy w ekspresie ciśnieniowym DeLonghi Dinamica Plus ECAM370.95S

Na stronie głównej wyświetlacza pokazują nam się 4 kawy: espresso, kawa (zwykła czarna), cappuccino i latte macchiato. Po naciśnięciu strzałki w prawo pokażą nam się kolejne napoje do wyboru (po 4 naraz):

 • long, cappuccino+, cappuccino mix i doppio,
 • caffe latte, flat white, gorące mleko, espresso macchiato,
 • gorąca woda, 2 x espresso, dzbanek kawy i ustawione przez nas indywidualnie napoje.

Jeśli nie korzystamy z jednego ze spersonalizowanych profili użytkownika, każdorazowo możemy dostosować kawę do swoich preferencji za pomocą dwóch przycisków umieszczonych pod wyświetlaczem. Pierwszy służy do ustawienia jednej z 4 wielkości napoju (od małej po bardzo dużą), zaś drugi – do ustawienia jednej z 5 opcji smaku (od bardzo łagodnego po bardzo mocny).

Ekspres De’Longhi, podobnie jak Krups, posiada możliwość sterowania nim przy użyciu aplikacji (Coffee Link) łączącej się z urządzeniem poprzez bluetooth. Oznacza to, że przy pomocy smartfona możemy, nie ruszając się z kanapy:

 • zainicjować przyrządzanie napoju,
 • stworzyć nowy przepis na kawę,
 • zmienić ustawienia ogólne urządzenia,
 • zajrzeć do działu „pomoc” lub do instrukcji obsługi.

A jak ekspres De’Longhi radzi sobie z tym, co jest jego najważniejszym zadaniem, czyli przyrządzaniem pysznej kawy?

Espresso z ekspresu De'LonghiEspresso z ekspresu De'Longhi Fot. Materiały prasowe

 • Espresso – ciemne, o intensywnym smaku i gęstej, choć dość cienkiej (ok. 0,3 cm) cremie.

Cappuccino z ekspresu De'LonghiCappuccino z ekspresu De'Longhi Fot. Materiały prasowe

 • Cappuccino – pianka w wysokości ok. 3 cm i mleczna kawa o zdecydowanym, ale łagodnym smaku. Składa się tylko z dwóch warstw: pianki i mlecznej kawy.

Latte z ekspresu De'LonghiLatte z ekspresu De'Longhi Fot. Materiały prasowe

 • Latte macchiato – efektowna, o ok. 3-centrymetrowej piance oraz wyraźnie rozgraniczonych warstwach kawy i mleka. W smaku intensywna. Jedyne zastrzeżenie: pianka mogłaby być wyższa.

Podsumowanie:

Ekspres przyrządza bardzo dobre espresso, którego parametry dodatkowo możemy dostosować do swoich preferencji. Znakomicie radzi sobie z kawami mlecznymi – wyglądają profesjonalnie i mają doskonałe proporcje kawy oraz mlecznej, gęstej pianki o jednolitej strukturze bez wyraźnych bąbelków powietrza.

Różnorodność kaw dostępnych w menu: 5

Jakość espresso: 4,5

Jakość cappuccino: 4

Jakość latte: 5

Kawy w ekspresie ciśnieniowym Siemens EQ.6 Plus TE653318RW

W ekspresie Siemens wszystkie kawy przygotowujemy bezpośrednio z poziomu panelu – niczego nie musimy szukać w menu. To z pewnością zaleta, że po włączeniu urządzenia wszystkie napoje są praktycznie od razu dostępne.

Rodzajów napojów znajdziemy tu jednak stosunkowo niewiele. W panelu przy pomocy dedykowanych ikon przyrządzimy espresso, espresso macchiato, kawę, cappuccino, latte macchiato, kawę z mlekiem lub piankę mleczną. Po naciśnięciu odpowiednią liczbę razy piktogramu „napoje specjalne”, dodatkowo otrzymamy flat white, americano, gorącą wodę lub ciepłe mleko.

Przy zaparzaniu kawy dodatkowo mamy możliwość personalizacji jej parametrów, w tym aż 7 różnych poziomów mocy naparu. Oprócz tego możemy wybrać jedną z trzech wielkości (mała, średnia, duża) oraz zaparzyć naraz jedną lub dwie kawy. Do tego w menu możemy zapisać parametry dwóch ulubionych napojów, ustawiając ich objętość i moc. W porównaniu z testowanymi przez nas konkurentami, ta propozycja personalizacji jest dość marna (brak dedykowanej do urządzenia aplikacji).

Zobaczmy teraz, jak prezentują się najpopularniejsze kawy przyrządzone w tym ekspresie.

Espresso z ekspresu SiemensEspresso z ekspresu Siemens Fot. Materiały prasowe

 • Espresso – nieco zbyt jasne, niejednolite, crema rzadka, o wysokości ok. 0,5 cm), bardzo szybko znika.

Cappuccino z ekspresu SiemensCappuccino z ekspresu Siemens Fot. Materiały prasowe

 • Cappuccino – rozgraniczenie pianki od kawy jest wyraźne, natomiast dolne warstwy mieszają się. Sama pianka jest gęsta, zwarta i wilgotna, ale nieco za cienka. W smaku poprawna, ale mało wyrazista.

Latte z ekspresu SiemensLatte z ekspresu Siemens Fot. Materiały prasowe

 • Latte – wygląda nieźle, choć warstwa mleka jest „przybrudzona” kawą. Mleczna pianka ma ok. 2 cm, więc jest dość niska. W smaku latte jest wyważona, zachowując dobre proporcje pomiędzy kawą i mlekiem.

Podsumowanie:

Ekspres kiepsko radzi sobie z espresso. Nieco lepiej wychodzą mu kawy mleczne, bo pianka jest bardzo gęsta i wilgotna, bez widocznych pęcherzyków powietrza. Mogłoby jednak być jej nieco więcej.

 • Różnorodność kaw dostępnych w menu: 3
 • Jakość espresso: 3,5
 • Jakość cappuccino: 4
 • Jakość latte: 4,5

Kategoria 6: Design ekspresu

Na końcu oceniłyśmy to, co dla każdej z nas nie jest bez znaczenia – wygląd urządzenia. Czy ekspres będzie szpecił, czy zdobił naszą kuchnię? Czy wygląda na wart swojej ceny? Czy łatwo go utrzymać w czystości?

Ekspres do kawy Krups - designEkspres do kawy Krups - design Fot. Materiały prasowe

Design ekspresu ciśnieniowego Krups Evidence EA892D

Front ekspresu Krups jest srebrny z czarnymi elementami (np. kratka na tacce czy panel). Boki i tył urządzenia wykonane są z czarnego plastiku, a pokrywa – półprzezroczysta, ciemna. Jakość materiału wydaje się przeciętna. Jego design jest dość minimalistyczny i elegancki, więc z całą pewnością może być ozdobą pomieszczenia.

Użytkownik ma możliwość ustawienia wysokości dysz. Gorzej jest z utrzymaniem obudowy w czystości – pokrywa błyskawicznie się zarysowuje (po kilku dniach używania rysy są już bardzo widoczne), na srebrnym panelu dysz łatwo zostają odciski palców, a na tacce – ślady po mleku. Krótko mówiąc, ekspres wymaga naszej stałej uwagi i dokładnego przecierania go praktycznie po każdym użyciu.

Podsumowanie:

Design ekspresu: 4,5

Utrzymanie w czystości: 3

Ekspres do kawy De'Longhi - designEkspres do kawy De'Longhi - design Fot. Materiały prasowe

Design ekspresu ciśnieniowego De’Longhi Dinamica Plus ECAM370.95S

Cała obudowa poza panelem dotykowym jest koloru srebrnego. Materiał wydaje się bardzo solidny. Na górnej powierzchni urządzenia znajdziemy miejsce na filiżanki oraz otwór z młynkiem do kawy przykryty pokrywką z ciemnego, półprzezroczystego plastiku. Wszystko razem składa się na bardzo przyjemną dla oka całość. Ekspres jest naszym faworytem jako ten najładniejszy.

Jak oceniamy utrzymanie go w czystości? Srebrna obudowa nie brudzi się łatwo, ślady palców zostają jednak na górze ekspresu oraz na tacce. Zatem również i tym przypadku nie unikniemy konieczności przecierania go od czasu do czasu ściereczką.

Podsumowanie:

Design ekspresu: 5

Utrzymanie w czystości: 4

Ekspres do kawy Siemens - designEkspres do kawy Siemens - design Fot. Materiały prasowe

Design ekspresu ciśnieniowego Siemens EQ.6 Plus TE653318RW

Ekspres Siemens odróżnia od pozostałych modeli kolor – jego twórcy, zamiast na sprawdzone połączenie srebra i czerni, postawili na czerń oraz barwę, nomen omen, kawową. Naszym zdaniem jednak kolor został dobrany bardzo niefortunnie – na czarnym od razu widać kurz, w przeciwieństwie do srebrnego. Sama bryła ekspresu również nie zachwyca, cała obudowa jest z plastiku i sprawia mniej ekskluzywne czy eleganckie wrażenie niż urządzenia Krups i De’Longhi.

Czy łatwo go utrzymać w czystości? Sama bryła nie brudzi się łatwo, ale już na panelu momentalnie wyraźnie widać ślady palców, podobnie na pokrywie młynka.

Design ekspresu: 3

Utrzymanie w czystości: 3,5

Podsumowanie testu

 

Test ekspresów do kawy - podsumowanieTest ekspresów do kawy - podsumowanie Fot. Materiały prasowe

Choć poziom był dość wyrównany, zwycięzcą testu ekspresów ciśnieniowych w kategorii cenowej do 4000 zł został model De’Longhi Dinamica Plus ECAM370.95S. Jedna z jego najmocniejszych stron to świetnie przemyślany system mleczny, który jest jednocześnie estetyczny i higieniczny, a do tego bardzo dobrze radzi sobie z wytworzeniem pysznej mlecznej pianki. Ekspres cechuje wyjątkowo prosta obsługa. Urządzenie wyróżnia się pięknym designem, nowoczesnym i dużym wyświetlaczem dotykowym oraz bogatym menu kaw.

Drugie miejsce na podium przypadło urządzeniu Krups Evidence EA892D. To również bardzo ładny i intuicyjny w obsłudze ekspres. Jego wadą może być dość ubogi panel dotykowy oraz odrobinę mniejsza wygoda użytkowania. Przegrał z ekspresem De’Longhi przede wszystkim przez gorszy system mleczny. Brak jakiejkolwiek karafki i trudność regularnego czyszczenia całości sprawiają, że ekspres Krups stracił sporo punktów.

Najgorzej w tym porównaniu wypadł ekspres Siemens. Nie postawiłybyśmy go w naszej kuchni, bo nie zachwycił nas wizualnie, ale to nie jest jego jedyna wada. Irytująca jest konieczność naciskania po parę razy piktogramów na panelu, zanim „załapią”. Urządzenie oferuje również najmniej różnych rodzajów napojów, które możemy w nim przyrządzić. Pozostałe funkcjonalności i elementy nie odbiegały w znacznym stopniu od poziomu konkurentów, ale w dużej mierze były po prostu mniej dopracowane.

Ranking ekspresów - wynikiRanking ekspresów - wyniki Fot. Materiały prasowe