Jak urządzić kuchnię idealną

Ewa, bohaterka naszego cyklu Akademia Domowego Wnętrza, założyła rodzinę. Jak większość młodych ludzi po ślubie planuje wraz z mężem, jak urządzić mieszkanie. W tym odcinku podpowiadamy jej, jakimi zasadami powinni się kierować podczas aranżacji kuchni, tak by wnętrze było wygodne i oczywiście ładne. Żeby takie warunki zostały spełnione, trzeba przede wszystkim zaplanować kształt kuchennej zabudowy, zastosować rozwiązania ułatwiające korzystanie z szafek i urządzeń oraz znaleźć miejsce na kącik jadalny ze stołem lub przynajmniej jego namiastką, np. składanym blatem. W następ-nym odcinku młodzi małżonkowie będą urządzać balkon, który zapewni im letni relaks wśród zieleni. partnerem akcji jest Ikea.

Nasi bohaterowie wzięli ślub i wspólnymi siłami kupili większe mieszkanie. Teraz zabierają się do jego urządzania, zaczynając od kuchni. Podpowiadamy im, co zrobić, by nie popełnić pomyłki i długo cieszyć się ładnym wnętrzem.

Przemyślana zabudowa

Kuchnia powinna być tak zaplanowana, aby zapewnić wygodę podczas przygotowywania posiłków. Przyjmuje się, że na swobodne poruszanie się oraz bezpieczne korzystanie z urządzeń i szafek potrzeba co najmniej 120 cm wolnego miejsca. Planując ciąg kuchenny, trzeba zatem wziąć pod uwagę kształt oraz wielkość pomieszczenia (w małych i wąskich kuchniach najlepiej sprawdza się zabudowa wzdłuż jednej ściany lub dwóch przylegających do siebie), a także usytuowanie drzwi, okien, instalacji, przewodów wentylacyjnych. Ważna jest też kolejność rozmieszczenia szafek i urządzeń (układ optymalny to: lodówka, zlew i kuchenka przedzielone blatami) oraz odległości między nimi.

Dobra organizacja

W kuchniach polega ona na tym, by wszystko było w zasięgu ręki, dostępne bez wysiłku i straty czasu na szukanie. Zapewnią to pojemne szuflady, wysuwane lub obrotowe półki oraz praktyczne schowki. Najwygodniejsze (i najbezpieczniejsze) są szuflady z prowadnicami, bo wysuwają się w całości, zapewniając łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych w nich rzeczy. Na podobnej zasadzie działają również nowoczesne carga, którymi można zagospodarować np. bardzo wąskie miejsce między szafkami.

Kącik na posiłki

Kuchnia zawsze była i jest traktowana jako centrum życia rodzinnego. Nie może więc w niej zabraknąć choćby małego stołu, przy którym domownicy siadają do wspólnych posiłków. W przestronnym pomieszczeniu warto postawić mebel o standardowych wymiarach. W małym może go zastąpić opuszczany blat zamocowany do ściany, wydzielony kawałek blatu roboczego, składany stolik lub mobilny barek.

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Zdjęcia wnętrz: IKEA, Sławomir Frąckowiak Modele: Magda, Michał Zdjęcie: Paweł Kiszkiel

Zobacz także:

Oświetlenie w kuchni?

Podłoga w kuchni?

Aneks kuchenny?