Mała kuchnia

Sprawdzone rozwiązania w małych kuchniach.

Znasz problem zbyt małej kuchni z własnego doświadczenia? Na garnki i pokrywki zawsze jest zbyt mało miejsca? Nigdy nie można znaleźć sitka albo otwieracza do puszek? Stół w kuchni się nie mieści? Krzesła stojące przy nim zawsze ci zawadzają? Blat zastawiony jest przedmiotami, których nie da się nigdzie schować? Kuchnia kojarzy ci się z zagraconym, klaustrofobicznym wnętrzem do którego nie chce Ci się wchodzić? Jeżeli znasz ten problem, chcesz go uniknąć w nowym mieszkaniu, przeczytaj kilka rad. Może znajdziesz rozwiązania o których nie słyszałeś a które sprawdzą się w Twojej przytulnej kuchni...

fot. elen.pl

Wrażenia wizualne

Pochowaj jak najwięcej przedmiotów. Jak to zrobić? Znajdziesz informację w dalszej części tekstu.

Jasne kolory ścian, mebli , podłogi rozjaśnią i optycznie powiększą wnętrze małej kuchni. Powierzchnie odbijające światło również się sprawdzają, więc może fronty kuchenne na wysoki połysk Ci się spodobają? A może błyszczący blat lub szklana ściana nad nim?

Jeżeli otworzysz kuchnię na pokój dzienny zyskasz przestrzeń, ale ograniczysz przez to miejsce na meble stojące i wiszące.

W małej kuchni zaleca się rezygnację z wiszących szafek. Również szafki od podłogi do samego sufitu bardzo przytłoczą wnętrze.

Jeżeli w dolnych szafkach zrezygnujemy z cokołów i pozostawimy tylko nóżki, meble będą sprawiały wrażenie lżejszych.

Pomocne akcesoria

Ważne jest wyposażenie mebli kuchennych. Oto kilka pomocnych rozwiązań:

Kosze cargo. Są dostępne różne szerokości i wysokości. Zakres cenowy od kilkudziesięciu do 2 000 złotych. Warto wydać te pieniądze, ponieważ zyskuje się wiele miejsca w półkach.

fot. reling.pl

fot. peka.pl

Pomocne są obrotnice (karuzele) do półek narożnych.

fot. sarbb.pl

Wiele osób woli półki Le Mans od obrotowych półek, ponieważ te półki łatwo można wysunąć z wnętrza narożnych mebli na zewnątrz. Dzięki temu łatwiej znaleźć i wyjąć schowane tam rzeczy. Koszt dwóch półek to 1200 zł - 1350 zł.

fot. wszystkodokuchni.pl

fot. schueller.de

Do narożnych szafek w kuchni można zainstalować Magic-Cornera. Specjalny mechanizm pozwala łatwo wysunąć kosze z głębi szafki. Dzięki temu przestrzeń w rogu jest wykorzystana.

fot. Sarbb.pl

Jeżeli w małej kuchni brakuje miejsca na przygotowanie posiłku, przydatnym rozwiązaniem może okazać się wysuwany blat roboczy.

fot. meble.pl

W małej kuchni dobrze znaleźć miejsce na każdą rzecz i pozbyć się tych niepotrzebnych, nieużywanych.

fot. hettich.com

fot. hettich.com

Półka uchylna Pronto. Cena 290zł

fot. peka.pl

Warto zaplanować miejsce na każdą rzecz, również na płyn do naczyń, ściereczki i ręczniki papierowe.

fot.Schueller.de

Przydatne rozwiązania i informacje

Niektóre firmy oferują 2 w 1. Np. piekarnik z mikrofalą. Pomyśl o mniejszej zmywarce do naczyń. Może wystarczy Ci zlewozmywak 1,5 lub jednokomorowy zamiast dwukomorowego. Dzięki temu uzyskasz dodatkowe centymetry ciągu roboczego.

Kuchnia musi mieć minimum 230 centymetrów szerokości aby ustawić meble na dwóch przeciwległych ścianach i wygodnie z nich korzystać.

Pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką znajduje się główny blat roboczy. Powinien mieć min. 120 cm długości, ponieważ to na nim przygotowuje się posiłek. W małej kuchni nie zawsze jest to możliwe, ale warto mieć to na uwadze, planując ustawienie mebli kuchennych.

Składane meble

Gdy mamy za mało miejsca na stół a chcemy mieć miejsce, gdzie można coś na szybko przekąsić, wybierzmy składany stół. Do tego krzesła, który można włożyć jedno w drugie. Dzięki temu możemy zmieniać rozłożyć lub złożyć aneks jadalny, w zależności od aktualnych potrzeb i możliwości.

A może sprawdzi się stolik wysuwany na czas posiłku spod blatu roboczego? To oczywiście rozwiązanie dla właścicieli małych a dodatku wąskich kuchni, często spotykanych w blokach.

fot. hgtv.com

Monika Grabowska

Zobacz również:

Kuchnia z wyspą

Kuchnia cała w bieli

Zlewozmywak podwieszany

Więcej o:
Copyright © Agora SA