Kuchnia bez okien

Brak okna nie jest przeszkodą, by funkcjonalnie urządzić kuchnię. Przysparza natomiast kłopotów z właściwą wentylacją. Jeśli para wodna powstająca podczas gotowania nie jest odprowadzana przez okno, skrapla się na ścianach.

Zapobiegnie temu dobry okap z wyciągiem. Zamontować go jednak można tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu są dwa otwory wentylacyjne. Jeżeli jest jeden, musi wystarczyć pochłaniacz. Usunie on wprawdzie nieprzyjemne zapachy, ale nie zlikwiduje nadmiaru pary wodnej ani nie odprowadzi sadzy, która tworzy się przy gotowaniu na gazie. Sadza brudzi pomieszczenie, co jest szczególnie uciążliwe, gdy mamy kuchnię otwartą na salon. Aby wyeliminować to zjawisko, warto zdecydować się na płytę elektryczną. Poważnym problemem jest też zbyt mała ilość naturalnego światła . Dlatego trzeba dobrze doświetlić wnętrze, zwłaszcza blaty robocze, światłem sztucznym.

Przykład 1

Kuchnia ta łączy się z holem oraz - dzięki wyburzeniu ściany - z salonem. Ze wspólnej przestrzeni wygospodarowano dla niej kąt oddalony od okna o całą szerokość pomieszczenia. Choć nie jest to miejsce całkowicie pozbawione naturalnego światła, jednak do blatu roboczego nie dociera wystarczająca jego ilość. Dlatego bardzo starannie zaprojektowano oświetlenie sztuczne. Całe pomieszczenie oświetlają trzy lampy sufitowe. Żeby osoba pracująca w kuchni miała widniej, pod szafką wiszącą nad zlewozmywakiem zainstalowano dwie halogenowe lampki. Dodatkowe źródła światła znajdują się w okapie. W równie funkcjonalny sposób rozwiązano kwestię wentylacji. Kuchenne zapachy i opary nie krążą po salonie, bo pochłania je okap podłączony do oddzielnego przewodu kominowego.

Przykład 2

Nie dość, że kuchnia jest ciem- na, to jeszcze bardzo mała. Znajduje się we wnęce połączonej z pokojem. Na wprost wejścia stoi kuchenka, a obok - szafki z narożnym blatem, w którym zainstalowano zlewozmywak. Niewielkie szafki nie są w stanie pomieścić zbyt wiele. Problem przechowywania kuchennych akcesoriów rozwiązano, dostawiając - już poza pomieszczeniem - kredens. W tym pozbawionym okna wnętrzu bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. Zamontowano lampę sufitową oraz lampki pod szafkami wiszącym i w okapie, tak że miejsce pracy jest dobrze oświetlone. Okap z wyciągiem o dużej mocy zapewnia właściwą wentylację pomieszczenia.

Tekst: Justyna Burdow-Gołoś Stylizacja: Dorota Karpińska, Anna Kępińska-Frąckowiak, Szymon Zgorzelski Zdjęcia: Sławomir Frąckowiak, Rafał Lipski, Juliusz Sokołowski, Paweł Słomczyński

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.