Idealna kuchnia krok po kroku

Kuchnia to serce domu. Jak sprawić, aby była funkcjonalna i zamiast utrudniać, ułatwiała nam gotowanie?

Najpierw ustalmy, do czego przede wszystkim ma nam służyć kuchnia . Czy będzie to miejsce wyłącznie robocze czy też mamy zamiar w niej spędzać czas z domownikami? Jeżeli lubimy rodzinne biesiady przy kuchennym stole powinniśmy uwzględnić to w projekcie. Warto również wziąć pod uwagę liczbę użytkowników pomieszczenia i ich kulinarne upodobania.

Jeżeli w naszym mieszkaniu mamy możliwość wyboru pomieszczenia przeznaczonego na kuchnię, wybierzmy to, które jest najbliżej wejścia. Postarajmy się, aby wejście do kuchni nie prowadziło przez inne pomieszczenia. Optymalna dla kuchni jest lokalizacja od północy. Jest to najcieplejsze pomieszczenie w domu, warto więc, aby dodatkowo nie było nagrzewane przez słońce. Jeżeli nasza kuchnia wypada od strony południowej ustawmy sprzęty AGD jak najdalej od okien.

Lokalizację mamy już wybraną. Teraz należałoby wymierzyć nasze pomieszczenie, aby dowiedzieć się jaką właściwie przestrzenią dysponujemy. Dzięki temu będziemy wiedzieć ile miejsca możemy przeznaczyć na konkretne strefy w kuchni. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę istniejące przyłącza tj. wody i prądu, ponieważ nie zawsze mamy możliwość je przemieścić. Przeanalizujmy nasze rodzinne zwyczaje. Ile miejsca będzie potrzebne nam na przygotowanie posiłków? Dla ilu osób je przygotowujemy? Dzięki temu dowiemy się jaka najodpowiedniejsza dla nas będzie kuchenka.  Jak często i jak duże robimy zakupy? To pozwoli nam określić, jakiej wielkości lodówka jest nam potrzebna i ile miejsca musimy przeznaczyć na przechowywanie zapasów. Jeżeli planujemy, aby kuchnia miała być również miejscem spotkań, musimy wyznaczyć miejsce na stół.

autor: Inga Kosim

Ustalmy rodzaj układu, który najbardziej pasuje do naszej kuchni. Najprostszy jest układ jednorzędowy  jest on niestety również najmniej funkcjonalny. Idealnie sprawdzi się w pokoju z niedużym aneksem kuchennym, czyli w kuchni otwartej. Można dodać do niego wyspę kuchenną, która optycznie wydzieli strefę kuchni z salonu, ale nie zamknie jej.

autor. Inga Kosim

Do aneksu kuchennego, w którym do dyspozycji mamy dwie ściany nada się układ w kształcie litery "L". Również i przy tym układzie będziemy zmuszeni pokonywać spore odcinki pomiędzy strefami roboczymi. Przy zamkniętej kuchni daje on nam możliwość wstawienia dużego stołu. W małych lub półotwartych kuchniach sprawdzi się układ dwurzędowy. 

autor: Inga Kosim

Bardzo prosty, ale zapewniający poprawną komunikację w pomieszczeniu. W większych, zamkniętych kuchniach zastosujmy układ "U" lub "G". Oba są bardzo korzystne pod względem funkcjonalnym. Dodatkowo, w dużym pomieszczeniu, układ "G" możemy powiązać z wyspą kuchenną.

Bardzo ważny jest podział kuchni na strefy pracy - ułatwi nam codzienne czynności. Wyróżniamy 5 takich stref: strefę zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków oraz gotowania i pieczenia. Strefy powinny być rozmieszczone w podanej wyżej kolejności. Osoby leworęczne powinny ustawić je na odwrót. Warto oddzielić je od siebie chociaż niewielkimi blatami roboczymi. W strefie zapasów przechowujemy żywność, zarówno w lodówce i zamrażarce, jak i w przeznaczonych do tego szafkach. Następna w kolejności jest strefa przechowywania, w której powinna znaleźć się zastawa stołowa, szkło i sztućce. W strefie zmywania musimy umieścić zlewozmywak, ew. zmywarkę oraz wydzielić miejsce na suszenie naczyń. Pod zlewem tradycyjnie wyznaczamy miejsce na składowanie detergentów oraz kosz na śmieci. Strefa przygotowywania posiłków jest najważniejsza w kuchni. Powinna zajmować centralne miejsce w pomieszczeniu. Konieczny jest tu blat roboczy o minimalnej szerokości 90cm. Powinny się tu znaleźć wszystkie rzezy, które musimy mieć pod ręką w czasie gotowania, a więc deska do krojenia, noże, ale i również przyprawy. W ostatniej strefie umieszczamy kuchenkę, piekarnik, kuchenkę mikrofalową i obowiązkowo okap kuchenny. Przechowujemy w niej również garnki, patelnie i formy do pieczenia ciast. Aby kuchnia była naprawdę funkcjonalna musi spełniać zasadę trójkąta roboczego. Zasada ta określa maksymalne odległości pomiędzy podstawowymi urządzeniami kuchennymi: 1) od lodówki do zlewozmywaka 120cm-210cm. 2) Od zlewozmywaka do kuchenki 120cm-210cm (w małych pomieszczeniach dopuszczalne jest 90cm) 3) Od lodówki do kuchenki 120cm-270cm.

Na końcu zastanówmy się nad stylem, w jakim ma być urządzona nasza kuchnia . Nie powinna odbiegać specjalnie od reszty mieszkania. Pod względem funkcjonalności istotne znaczenie będzie miał wybór kolorów. Do małej kuchni lub usytuowanej po stronie północnej zastosujmy jasne barwy. Na odważne kolory możemy sobie pozwolić w większych pomieszczeniach. Ważnym punktem jest wybór materiału, którym wykończymy ściany, ponieważ są one narażone na zabrudzenie. Możemy zastosować tapetę winylową, płytki ceramiczne, różnorakie okładziny ze szkła, tworzywa czy metalu oraz farbę przeznaczoną do pomieszczeń "mokrych".Zwróćmy również uwagę na oświetlenie. Najlepiej doświetlona powinna być strefa zmywania, przygotowywania posiłków oraz gotowania i pieczenia. Pamiętajmy, że światło nie może razić w oczy osoby pracującej w kuchni oraz nie powinno tworzyć wyraźnych cieni.

Inga Kosim

Zobacz także:

Fronty mebli kuchennych

Czarne meble kuchenne

Akcent i kontrast w kuchni

Więcej o:
Copyright © Agora SA