Łazienka: pomysł na baterię

Czy zastanawiali się kiedyś Państwo (np. przy porannym myciu zębów), jak powstaje np. bateria? Jak się ją wymyśla? Jak rysuje? Wszelkie wątpliwości znikną po obejrzeniu krótkiego filmu.

Głównymi bohaterkami są Kirsi Svärd (główna projektantka firmy Oras) oraz bateria Oras Cubista.

 

Svärd na co dzień pracuje jako design director w biurze projektowym ED Design. Zaprojektowała m.in. ekologiczną i inteligentną rodzinę baterii Optima, designerską serię inspirowaną kubizmem - Oras Cubista, wysmakowaną linię baterii natryskowych Eterna oraz armaturę z serii Vienda i Vega.

- Kwestie praktyczne, takie jak wygoda użytkowania czy ekologia, są dla mnie bardzo ważne, gdyż w Skandynawii przywiązujemy do tego szczególną wagę. Równocześnie staram się tworzyć formy wyróżniające się na tle innych. Kiedy przystępuję do pracy, zawsze pytam się czy można coś zrobić inaczej niż dotychczas. Chcę, aby klienci sięgali po zaprojektowane przeze mnie przedmioty z uwagi na oryginalny wygląd - opowiada Svärd, która właśnie otrzymała prestiżową nagrodę Finnish Designer Awards.

Jej biuro projektowe, ED Design, dzięki nawiązanej na początku lat 90-tych współpracy z Oras stało się też pionierem w tworzeniu baterii bezdotykowych sterowanych elektronicznym sensorem. Pracownia znana jest również z wprowadzenia na rynek akcesoriów i urządzeń, które zyskały uznanie na arenie międzynarodowej. Już w 1981 r. powstał tu kształt pierwszego telefonu komórkowego, a rok później projektanci ED Desing zaproponowali - rewolucyjne jak na owe czasy rozwiązanie - pierwszą w pełni plastikową obudowę telewizora.

Więcej o: