- Przede wszystkim należy pamiętać, żeby nie próbować czyścić trudnych plam czy zacieków na sucho lub też usuwać osadów "metodą siłową". Uporczywe zabrudzenia, takie jak tłuste ślady po palcach czy osad z mydła, usuniemy używając gąbki nasączonej płynem do szyb, a następnie spłukując szkło czystą wodą - mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway. Częstym błędem jest używanie silnych preparatów o zbyt kwaśnym pH. Wybierając środki do czyszczenia kabin, zwróćmy uwagę na to, czy są delikatne i przyjazne dla środowiska.
Żeby kabina prysznicowa był zawsze czysta, po każdym prysznicu należy spłukać drzwi prysznicowe i je osuszyć - na przykład ściągaczką do wody. Co sześć miesięcy szklaną kabinę prysznicową należy odświeżyć specjalnym środkiem, np. Glass Protector. Wystarczy ruchami okrężnymi rozprowadzić go miękką ściereczką, zostawić na pół godziny, a następnie wypolerować powierzchnię szkła i spłukać czystą wodą. Środek wniknie w mikropory i sprawi, że tafla szkła stanie się gładka, odporna na osadzanie się zanieczyszczeń i rozwój drobnoustrojów
Już na etapie wyboru kabiny prysznicowej możemy zadbać o to, by nie mieć problemów z zaciekami i kamieniem. Warto skorzystać z rozwiązań technologicznych, które ułatwiają utrzymanie jej w idealnym stanie. Można na przykład wybrać kabinę, w której szkło pokryte jest powłoką o właściwościach hydrofobowych. - Na rynku dostępne są kabiny, których szklane tafle pokryte są specjalnymi powłokami ochronnymi, np. EasyClean. To polimerowa, niewidoczna dla oka ludzkiego warstwa ochronna. Dzięki niej krople wody nie utrzymują się na jego powierzchni, tylko spływają, nie pozostawiając osadów. Utrzymanie takiej kabiny w czystości jest mniej pracochłonne, a do jej czyszczenia wystarczy miękka wilgotna ściereczka - wyjaśnia Hanna Błaszak, ekspert marki Radaway.